نکاتی برای حمام کردن نوزاد پسر

1397/04/18
378 1,638 0

بچه ها از وقتی که به دنیا می آیند تا دوسالگی تمام نیازهای شان را با مادرشان بر طرف می کنند و برای تمام وجوه زندگی به مادرشان وابسته اند. با بخش دانستنی‌های کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

نکاتی برای حمام کردن نوزاد پسر

مادران به عنوان مراقب بچه ها به خصوصی ترین وجوه فرزندشان واقف هستند، چون کارهایی مانند نظافت بچه، عوض کردن پوشک و حمام بردن آن به عهده مادر است. چه نوزادان دختر و چه نوزادان پسر، اولین تجربه های محبت و عشق را با نوازش و بغل کردن از مادرشان می گیرند و نزدیک ترین ارتباط را با او دارند. اما با بزرگ شدن بچه ها این رابطه باید به تدریج تغییر شکل دهد تا هم بچه ها مستقل شوند و هم والدین با بچه هایشان به مشکل برنخورند.

 

از روابطی که باید به تدریج شکل جدیدی به خود بگیرد حمام بردن بچه هاست. در اغلب موارد مادرها بچه ها را با خودشان حمام می برند و اگر فرزندشان پسربچه باشد ممکن است سوالاتی را در ذهن کودک شکل دهد که چرا بدن او با مادرش متفاوت است. با بزرگ شدن بچه ها پدرومادرها باید حتی به این مساله توجه داشته باشند که ممکن است بچه ها موقع لباس عوض کردن بدن والدین شان را ببینند و سوالاتی در ذهن شان شکل بگیرد.

 

به طور کلی کوکدکان با دیدن تفاوت ها، سوالاتی می پرسند مثل اینکه چرا مادرش او را به دنیا آورده و پدر این کار را نکرده یا اینکه چرا مادرش به او شیر داده است؟ حتی اگر این سوالات را به زبان نیاورند با لمس بدن مادر این کنجکاوی را نشان می دهد. بهترین واکنش والدین در مقابل چنین سوالات یا حرکاتی این است که رفتار سنجیده داشته باشند و با لطافت و خونسردی به کودک شان توضیحاتی بدهند که در حد فهم او باشد. خیلی مهم است که بچه ها فکر نکنند ما به آنها جواب سر بالا می دهیم یا می خواهیم او را از سر خودمان باز کنیم. جواب هایی مانند اینکه:«وقتی بزرگ شدی خودت می فهمی…» یا «بچه نباید از این سوالات بپرسد…» یا پاس دادن بچه به یکدیگر مثلا اینکه مادر می گوید از بابا بپرس و پدر می گوید از مامان بپرس تا بچه خسته شود و دست از سوال پرسیدن بردارد.

 

 

بهتر است که از روش های بازی درمانی یا قصه گویی استفاده کنید. مثلا برایش قصه مرغی که تخم می گذارد یا گاوی که بچه می زاید را بگویید و توضیح دهید که در حیوانات هم جنس نر نمی تواند تخم بگذارد یا بچه بزاید. با این روش بچه ها تفاوت را از طریق طبیعت درک می کنند که تنها جنس ماده می تواند بچه بزاید و به آن بچه شیر بدهد. این هم یک روش علمی است که ما با استفاده از آن تفاوت ها را توضیح می دهیم و هم اینکه کودک احساس نمی کند که ما مقابلش ایستاده ایم.

 

 

تا 2 یا 3 سالگی کودک هنوز به مهارت های انگشتی تسلط پیدا نکرده و نسبت به جنسیت خود آگاهی ندارد. بنابراین حمام بردن کودکی که جنس مخالف ماست یا لباس عوض کردن در حضور او ایرادی ندارد، اما از 3/5 تا 4 سالگی به بعد باید از این کار اجتناب کنید. چون ممکن است ذهن بچه با سوالاتی مشغول شود و در ذهنش تصویرهایی بسازد. البته این به آن معنا نیست که بچه ها حس جنسی پیدا کنند بلکه این صرفا نوعی برانگیختگی است و مانند احساسات بلوغ نیست. تا سن زیر 5 سال می توان خیلی از مسائل را برای بچه توضیح داد و روابط علی ومعلولی را در حد فهم کودک بازگو کرد. ولی لازم نیست که حتما همه چیز را با ذکر جزییات و خیلی دقیق به کودک توضیح دهیم. در سن پیش از دبستان بچه ها خیلی زود راضی می شوند.

 

برای حمام بردن پسربچه، بهتر است مادران کودک را در یک وان کوچک بگذارند و اجازه دهند او به مدت نیم ساعت در آب بازی کند و بعد خودشان با لباس سر و بدن بچه را بشویند. لازم نیست که حتما خودشان همراه بچه حمام بگیرند.

 

 

سایر مطالب مرتبط با دانستنی‌های کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بلوغ زودرس کودکان با اینترنت

بلوغ زودرس کودکان با اینترنت

فواید و معایب پستانک

فواید و معایب پستانک

دانستنی های عطر برای کودکان

دانستنی های عطر برای کودکان

رشد عاطفی

رشد عاطفی

مراقبت از پوست کودک

مراقبت از پوست کودک

درمان قد کوتاه

درمان قد کوتاه

علائم دندان درآوردن

علائم دندان درآوردن

دندان سالم کودک نشانه چیست؟!

دندان سالم کودک نشانه چیست؟!

خواب مورد نیاز برای کودکان 3 تا 7 سال

خواب مورد نیاز برای کودکان 3 ت...

مادران باید این نکات را بدانند!

مادران باید این نکات را بدانند...

تا 3 سالگی کودک چگونه رشد می‌کند؟!

تا 3 سالگی کودک چگونه رشد می‌ک...

دلیل تب کردن در زمان دندان درآوردن

دلیل تب کردن در زمان دندان درآ...

فشار خون

فشار خون

ناراحتی کودکان از چاقی

ناراحتی کودکان از چاقی

رشد قدی کودک در سال

رشد قدی کودک در سال

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/07/05 , 20:16
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده