دلیل نر و ماده بودن موجودات چیست؟!

1397/04/18
81 945 0

99 درصد موجودات زنده ی پرسلولی روی زمین، دو جنس دارند. وجود دو جنس بدین معنیست که این موجودات تولید مثل جنسی می کنند. با بخش جالب انگیز سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

دلیل نر و ماده بودن موجودات چیست؟!

بیشتر گونه های جانوری و گیاهی که در اطرافمان می بینیم هم از دو جنس نر و ماده هستند. یعنی برای تولید فرزند، باید دو ماده ی جنسی را با هم ترکیب کنند. این درحالیست که خیلی از موجودات دیگر تک جنسی هستند و تولید مثل غیر جنسی می کنند. مثلا تنها کاری که باکتری ها باید برای تولید مثل بکنند این است که به دو نیم تقسیم شوند.

 

دلیل تک جنسی بودن بعضی از موجودات

جالب است بدانید که چارلز داروین با مسئله ی وجود دو جنس و تولید مثل جنسی گیج شده بود. او در سال 1862 نوشت:«ما علت وجود دو جنس را نمی دانیم. چرا موجودات زنده ی جدید [فرزندان] باید با ترکیب دو ماده ی جنسی متولد شوند؟ کل مسئله هنوز در تاریکی کامل است.» زندگی موجودات زنده ای که دو جنس دارند، کاملا تحت تاثیر مسئله ی جفت گیری است. «مرغ کریج ساز» نر برای تحت تاثیر قرار دادن ماده ها سعی می کند آشیانه های زیبا بسازد. کرم شب تاب ماده برای اغوای کرم های شب تاب نر، دم خود را با روشنایی زیاد به درخشش در می آورد. حتی عطر گل ها هم برای این است که حشرات جذب شوند و روی آن ها بنشینند تا از طریق گرده افشانی، گیاهان ماده را بارور کنند. تمام هدف زندگی موجودات زنده ای که نر و ماده دارند، تولید مثل جنسی است.

 

همه ی موجودات زنده تقریبا از روشی ساده و یکسان در تولید مثل جنسی، استفاده می کنند. دو عضو از یک گونه، یعنی یک نر و یک ماده، DNA خود را با هم ترکیب می کنند تا ژنوم جدیدی بوجود آورند. زندگی موجودات زنده ای که دو جنس دارند تماما تحت تاثیر مسئله ی جفت گیری است.

 

قبل از بوجود آمدن تولید مثل جنسی، تولید مثل به صورت غیر جنسی انجام می شد. یعنی موجودات زنده، تقسیم سلولی انجام می دادند. خیلی ساده، یک جاندار به دو نیم تقسیم می شد تا دو جاندار تازه بوجود آید. این مکانسیم ساده ی کپی شدن، کاری است که همه ی باکتری ها، بیشتر گیاهان و حتی بعضی از جانوران انجام می دهند. مکانسیم های تولید مثل غیر جنسی خیلی بهینه و کم هزینه تر از تولید مثل جنسی هستند. گونه ای که تولید مثل غیر جنسی می کند، لازم نیست وقت و انرژی زیادی برای تحت تاثیر قرار دادن جنس مقابل صرف کند. آن ها صرفا رشد می کنند و به دو نیم تقسیم می شوند. این را مقایسه کنید با فرایند خطرناک و پرهزینه ی جذب جفت برای تولید مثل جنسی! تولید مثل جنسی هزینه های دیگری هم دارد؛ یعنی حتما یک تخم باید بارور شود. در ضمن ترکیب کردن دو ژنوم مختلف نیاز به فرایندی کاملا متفاوت از تقسیم شدن صرف دارد. تولید مثل جنسی همچنین بدین معنیست که هر والد تنها نیمی از ژن هایش را به فرزند منتقل می کند. این درحالی است که در تولید مثل غیر جنسی، والد فرزندانی بوجود می آورد که همه ی ژن هایش را به او منتقل می کند و تقریبا فتوکپی خودش هستند. در نگاه اول به نظر می رسد تولید مثل غیر جنسی در دنیایی که گفته می شود ژن ها تماما در تلاش برای تضمین بقای خود هستند، کارآمدتر است.

 

قبل از بوجود آمدن تولید مثل جنسی، موجودات زنده با تقسیم شدن تولید مثل می کردند. کاری که همه ی باکتری ها انجام می دهند. پس چرا با وجود این همه مزیت در تولید مثل جنسی بسیاری از گونه ها راه طولانی و پر مشقت این نوع تولید مثل را پیش می گیرند؟ جواب آن تقریبا مشخص است، تولید مثل جنسی دارای بعضی مزیت های تکاملی است که بر مضرات آن چیره می شود. در سال 1886 یک زیست شناس تکاملی آلمانی به نام «آگوست وایزمن» یک ایده ی جالب مطرح کرد. او گفت که در تولید مثل جنسی، ژن ها ترکیب می شوند تا تفاوت های فردی زیاد بوجود آیند. تفاوت های فردی، تنوع ژنتیکی را می سازند که این تنوع به نوبه ی خود باعث بوجود آمدن پدیده ی انتخاب طبیعی می شود. در نتیجه تولید مثل جنسی فرصت ترکیب کردن ژن های دو فرد در یک گونه را فراهم می کند. این بدین معنیست که جمعیت بوجود آمده بر اثر تولید مثل جنسی، می تواند نسبت به تنش های محیطی واکنش بهتری نشان دهد. در حقیقت تولید مثل جنسی می تواند سرعت فرگشت را بالاتر ببرد. پس تولید مثل جنسی مزیت بزرگی برای زندگی در محیطی است که با سرعت زیاد دگرگون می شود.

 

برخی از موجودات زنده به طرز جالب و عجیبی می توانند بین تولید مثل جنسی و غیر جنسی سوییچ کنند. جانداران تک سلولی باستانی معمولا در تولید مثل غیر جنسی خیلی خوب عمل می کنند ولی اگر تنش های محیطی زیاد شود، به سراغ تولید مثل جنسی می روند. مخمرها، حلزون ها، ستاره های دریایی و شته ها از جمله موجوداتی هستند که می توانند این کار را انجام دهند. این موجودات معمولا تولید مثل غیر جنسی را ترجیح می دهند و فقط وقتی شرایط محیطی بر آن ها سخت می آید تولید مثل جنسی می کنند. منظورمان از تنش های محیطی، اتفاقات مختلفی مثل تغییر در شرایط آب و هوایی یا برخورد شهاب سنگ است. زمین اولیه مکان خیلی ناخوشایندی بود و معمولا شرایط آن به سرعت تغییر می کرد. احتمالا در چنین شرایطی، موجوداتی که تولید مثل غیر جنسی می کردند بر اثر فرایند تکامل و انتخاب طبیعی به موجوداتی تبدیل شدند که تولید مثل جنسی را ترجیح می دادند. تولید مثل جنسی تنوع ژنتیکی را زیاد می کند و این به بقای گونه در شرایط سخت کمک می کند.

 

اساسا چرا در تولید مثل جنسی فقط یک جنس می تواند فرزندآوری کند؟ چرا نرها وجود دارند؟ این طوری نیمی از جمعیت نمی توانند فرزند آوری کنند و این یک زیان بزرگ به حساب می آید. داروین در پاسخ به این سوال گفت که شاید انتخاب طبیعی، تنها نیرویی نبوده که تولید مثل جنسی را بوجود آورده است. یک چیز دیگر هم وجود داشته که داروین آن را «انتخاب جنسی» می نامد. انتخاب جنسی یعنی اینکه یک فرد از یک گونه، خصوصیاتی در جنس مقابل را دوست دارد و طبق آن به سوی جنس مقابل جذب می شود. طبق پژوهشی که در سال 2015 منتشر شد، رقابت بین نرها برای بدست آوردن یک یا چند ماده و انتخاب ماده ها از بین نرهای رقیب برای بقای گونه کاملا ضروری است. انتخاب جنسی، سلامت جمعیت را تضمین و گونه را در برابر انقراض مصون می کند. انتخاب جنسی کاری می کند می کند که تنوع ژنتیکی در جمعیت حفظ شود. وقتی فردی از یک گونه با هم جنس هایش رقابت می کند، باید دارای خصوصیاتی برتر باشد تا موفق به جذب فردی از جنس مقابل برای تولید مثل شود. بنابراین انتخاب جنسی، فیلتری مهم و تاثیرگذار برای حفظ و بهبود سلامت ژنتیکی جمعیت فراهم می کند. ولی دقیقا چه زمانی تولید مثل جنسی تکامل یافت و ابتدا چه موجوداتی این کار را انجام دادند؟ تاریخچه ی پیدایش تولید مثل جنسی را باید در زمان های خیلی دور و تا یک ماهی باستانی به نام Microbrachius dicki دنبال کنیم.

 

گفتنی است که فسیل های این ماهی که در صخره هایی در اسکاتلند پیدا شده، متعلق به 385 میلیون سال پیش هستند. Microbrachius یعنی بازوهای کوچک، یعنی اینکه این ماهی دارای بازوهای کوچکی است. دانشمندان به تازگی توانسته اند بفهمند که این بازوها برای چه کاری بوده اند. در نوک بازوها مکنده های کوچکی قرار دارد. آنالیز دقیق فسیل ها نشان داد که نسخه های ماده ی این بازوها دارای صفحات کوچکی بودند که نسخه های نر را در سر جا محکم نگه می داشته است. این بازوها برای تولید مثل جنسی بوجود آمده بودند. اولین مهره دارانی که از طریق لقاح داخلی تولید مثل می کردند، همین ماهی ها بودند.

 

در واقع لقاح داخلی درست همان کاری است که ما انسان ها انجام می دهیم. آن ها همچنین نخستین گونه هایی بودند که جنس نر و ماده ی آن ها از نظر ظاهری متفاوت داشتند. زیست شناسان این تفاوت ظاهری را به نام «دودیسی جنسی» می شناسند. البته بیشتر ماهی های امروزی از طریق آزاد کردن تخم ها و اسپرم ها به خارج از بدن تولید مثل می کنند. پژوهشگران نمی دانند چرا M.dicki سامانه ی لقاح داخلی داشت. ولی واقعیت این است که این ماهی، راه تولید مثل جنسی به آن شکلی که می شناسیم را هموار کرد.

 

همه ی موجودات زنده ای که تولید مثل جنسی می کنند از یک جد مشترک ریشه گرفته اند. بنابراین می توان فسیل های پراکنده ی یافت شده را آنالیز کرد و فهمید که این اجداد کی و کجا زندگی می کرده اند. این صخره ها که 1٫2 میلیارد سال سن دارند، در شمال کانادا هستند و اطلاعات خیلی خوبی درباره ی نخستین جانداری که تولید مثل جنسی کرد در اختیار دانشمندان می گذارند. در این صخره ها فسیل جانداری پرسلولی به نام Bangiomorpha pubescens یافت شد که تولید مثل جنسی می کرده است. B. pubescens ماهی یا حیوان نبود بلکه نوعی جلبک قرمز یا جلبک دریایی بود. بنابراین اولین موجودی که تولید مثل جنسی کرد،جلبک دریایی بود. این نشان می دهد که هاگ ها یا همان سلول های جنسی که آن ها تولید می کردند، در دو شکل نر و ماده بودند. اکنون ما می دانیم جلبک قرمز فاقد اسپرمی است که شنا کند. آن ها برای انتقال سلول های تولید مثلی خود به جریان آب احتیاج داشتند. به نظر می رسد این همان کاری است که این موجودات در 1٫2 میلیارد سال پیش انجام می دادند.

 

یکی از بزرگترین و قدیمی ترین گروه های جلبک، جلبک قرمز است و بین 5000 تا 6000 گونه ی آبی پرسلولی دارد. گونه های آن خیلی متنوع هستند و با این حال طی 1٫2 میلیارد سال ظاهر خود را کاملا حفظ کرده اند. این قدمت زیاد بدین معنی ست که می توانیم آن ها را فسیل های زنده بدانیم. آن ها بازماندگان گذشته ای دور هستند و به ما یادآوری می کنند که از کجا آمده ایم. محیط خشن و متغیری که 1٫2 میلیارد سال پیش B. pubescebs در آن زندگی می کرد باعث شد به توانایی تولید مثل جنسی برسد. «گالن هالورسون» از دانشگاه مک گیل در مونترال کانادا می گوید:«با در نظر گرفتن اقلیم به نظر می رسد فسیل های Bangiomorpha pubescens همان زمانی پدیدار شدند که صدها میلیون سال تغییرات محیطی سپری شده بود. ما در این دوره نوسانات زیادی را در چرخه های کربن و اکسیژن می بینیم که نشان دهنده ی تغییرات محیطی بزرگ هستند.» این فسیل ها پیشرفت های بزرگی را در تکامل حیات نشان می دهند. هالورسون می افزاید:«اینکه چه ارتباطاتی بین تولید مثل جنسی، پرسلولی بودن، اکسیژن زایی و چرخه ی جهانی کربن وجود دارد هنوز ناشناخته است. ولی سخت نیست تصور کنیم که این رویدادها ارتباط نزدیکی با هم دارند.» مطالعه ی این صخره ها برای فهم نوع محیطی که اجازه ی بوجود آمدن تولید مثل جنسی را داد و متعاقبا فهم چرایی بوجود آمدن جانداران پرسلولی، نه تنها ما را درباره ی گذشته و اینکه از کجا آمده ایم آگاه می کند، بلکه درک بهتری از حیات روی دیگر سیارات به ما می دهد.

 

 

سایر مطالب جالب انگیز را در سایت آکسان پلاس را مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
کارهایی که 10 هکر مشهور دنیا انجام می دهند

کارهایی که 10 هکر مشهور دنیا ا...

آیا زمان پایان خواهد یافت؟!

آیا زمان پایان خواهد یافت؟!

جوجه‌ها هم هوش ریاضی دارند!!!

جوجه‌ها هم هوش ریاضی دارند!!!

زیر و رو شدن دنیا با اختراعات ژاپنی ها

زیر و رو شدن دنیا با اختراعات ...

خرافه‌های معروف دنیا

خرافه‌های معروف دنیا

عروس دریایی

عروس دریایی

نکاتی درباره فقر

نکاتی درباره فقر

فستیوال جنگ اسب ها

فستیوال جنگ اسب ها

حل معمای گربه صورتی

حل معمای گربه صورتی

چرا مورچه‌ها ترافیک ندارند؟

چرا مورچه‌ها ترافیک ندارند؟

آیا شرک واقعی را می‌شناسید؟!

آیا شرک واقعی را می‌شناسید؟!

مرگ‌هایی عجیب در تاریخ!

مرگ‌هایی عجیب در تاریخ!

دنباله اسرارآمیزی از ارقام به نام عدد پی

دنباله اسرارآمیزی از ارقام به ...

عشاق معروف جهان

عشاق معروف جهان

مسابقه دو گوریل ها

مسابقه دو گوریل ها

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/04/09 , 08:39
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده