شناخت شخصیت‌های وسواسی

1397/04/21
59 514 0

فرد وسواسی گاهی اطرافیانش را به انجام کارهایی که واجب می داند، وادار می کند یا با دقت ها و سختگیری های بیش از حدش دیگران را آزار می دهد. مهمانان در آستانه در ایستاده اند تا مجوز ورود صادر شود! آنها باید به صف بایستند؛ کفش های شان را از پا خارج کنند و با احتیاط دمپایی رو فرشی هایی را که از نظر صاحبخانه تمیز هستند، بپوشند. این خوان که گذشت باید همه از دم با صابون دست های شان را بشویند بعد هم مواظب باشند مبادا یک قطره آب از دست ها روی موزاییک کف دستشویی بریزد و جایی را خیس کند. این سلسله مراتب خسته کننده باعث می شود که فرد وسواسی در روابط خانوادگی و اجتماعی اش دچار مشکل شود و خیلی از دوستان، عطای دیدار با او را به لقایش ببخشند. پس اگر فردی اجتماعی هستید با وسواسی ها دچار مشکل خواهید شد. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

شناخت شخصیت‌های وسواسی

در واقع افراد وسواسی بدون اینکه بخواهند در ذهن شان افکار مزاحمی شکل می گیرد. به طور مثال گاهی دارای افکار خشونت آمیز هستند و فکر می کنند مبادا کسی را با چاقو بکشند؛ این فکر، ناخودآگاه آغاز می شود و آنقدر ادامه می یابد که فرد وسواسی برای جلوگیری از قتل و کشتن اشخاص غریبه یا خودی، دیگر دست به چاقو نمی زند که هیچ، هر چه چاقو و قیچی و وسیله تیز باشد، از خودش دور می کند. بعضی از افراد وسواسی به آلودگی، خیسی و کثیفی به شدت حساس هستند. به طور نمونه نامزدتان را می بینید که در حد کنده شدن پوست دست هایش آنها را با صابون بارها می شوید؛ کیف دستی، مداد و خودکار را هم شاید بشوید. از همه چیز چندشش می شود حتی از ترشحات بدن خودش. حمام رفتنش به اندازه انجام دقیق ترین کارها وقت و حوصله می برد. به طورکلی دائم در حال شست وشو و غسل دادن است. چنین فردی اگر به هر دلیلی لباسش کثیف یا نجس شود یک لحظه تا برطرف شدن این مشکل آرام نمی گیرد.

 

افراد وسواسی شما را مجبور می کند 200 کیلومتر را با حداکثر سرعت برای کشف آب در بیابان گاز بدهید چون اگر به هر نحوی نجس شود، اضطراب می گیرد و به همین دلیل نمی تواند از هیچ چیز دیگری لذت ببرد حتی سفر. در این نوع وسواس، فرد بدون دستکش به دستگیره ها دست نمی زند اگر هم بزند حتما آستینش را حائل می کند! از دست شویی رفتن به دلیل احتمال نجس شدن اجتناب می کند. خیس شدن را دوست ندارد و چه بسا تا آخر عمرش پایش را در استخر نگذارد و خلاصه فرد وسواسی پر از نکن نکن است. در شرایطی که یکی از معضلات جامعه ما عدم مسوولیت پذیری افراد است، فرد وسواسی تعهد و مسوولیت پذیری افراطی دارد. او به دلیل ترس از اتفاقات فاجعه آمیز به طور بیمارگونه ای همه چیز را کنترل و بررسی می کند؛ مثلا شیرگازرا ازترس آتش سوزی بارها می بندد و بسته بودنش را کنترل می کند. از ترس دزد در خانه را بارها قفل می کند و بعدباز هم کنترل می کند که قفل شده باشد ! گزارش کاری اش را صد بار می خواند تا غلط املایی و انشایی نداشته باشد. به طور کلی در ذهنش اضطراب وقوع فاجعه، قدم می زند و برای همین به شدت کنترل گر است.

 

از نظر افراد وسواسی، هر چیزی باید درست سر جای خودش باشد. او گلدان را با دقت درست در مرکز میز می گذارد و با وسواس خاص و دقت عجیبی می گوید تابلو روی دیوار چند میلی متر کج شده و باید صافش کرد! از آن طرف دارید بی خیال چای تان را می خورید که فریاد می کشد. در حالی که چشمان تان از حدقه بیرون زده، می گوید:«حواستو جمع کن، لیوانو گذاشتی روی میز، بذار تو زیر لیوانی.» وسواس در مرتب کردن همه چیز و ایجاد تقارن در چینش وسایل و ابزار، نوع شناخته شده ای از وسواس است. فرد وسواسی گاهی خرافاتی می شود. مثلا می گویند اگر موقع بیرون رفتن از خانه سه باربه تخته نزنیم حتما تصادف می کنیم؛ اگر جمله خاصی را روز چهارشنبه بارها نخوانیم و در آب فوت نکنیم زلزله می آید؛ اگر به تعداد فرد فلان کار را انجام دهیم، بد یمن است اما اگر زوج باشد بی خطر می شود. اینها بخشی از رفتار های یک فرد وسواسی است. او گاهی به انجام و تکرار کارهایی می پردازد که کاملا خرافی است و هیچ ریشه عقلی و منطقی ندارد اما عمیقا به آنها باور داشته و عدم انجام شان او را عصبی می کند. اگر نامزد شما رفتار خرافی عجیب و غریب داشته باشد، زنگ خطری برای شماست و حتما باید برای درمانش اقدام کرد. 

 

نوع دیگری از وسواس با  عنوان خدمت به زباله و بازیافت جود دارد که در این نوع از وسواس فرد اضطراب دارد مبادا روزگار قحطی بیاید و دیگر چیزی پیدا نشود تا بخورد برای همین هم دست به احتکار مواد می زند و مقداری خوراکی هم همیشه در گوشه ای پنهان دارد. این دسته از افراد اغلب چیزهای بی ارزشی را که شاید هیچ وقت به درد هم نخورد نگه می دارند. به طور مثال می بینید هر چه سطل ماست و ظرف یکبار مصرف گوشت و مرغ در دسترس دارد، می شوید و انبار می کند. تعجب نکنید وقتی کشف کردید قهرمان قصه یک نصفه هندوانه را از شب یلدا تا تابستان نگه داشته است، او دارای افکار ناخودآگاهی است که اضطراب از دست دادن پول روز مبادا را دارد.

 

افراد وسواسی دقتی بیش از اندازه دارند؛ یعنی همان طور که گفتیم از جابه جایی میلی متری تابلو روی دیوار، کشف یک چکه آب روی زمین آشپزخانه، عدم رعایت نقطه مرکز مطلق میزبرای جای گلدان تا یک قطره خیلی کوچک خون که به سختی دیده می شود؛ نظرشان را جلب کرده و می تواند عذاب شان دهد. آنها به طور افراطی به جزییات توجه می کنند. بعضی از افراد وسواسی از بیمار شدن می ترسند و این وحشت برایشان بزرگ ترین معضل زندگی است. آنها سعی می کنند تا جای ممکن مراقب خودشان باشند؛ ضمن اینکه اخبار پزشکی را ازطریق اینترنت یا مجله های سلامت سایه به سایه تعقیب می کنند. بعضی دیگر هم روی مصرف مواد غذایی خاصی بیش از حد حساس هستند شاید به طور مثال آنقدر از مسمومیت با کنسروها می ترسند که حتی نمی توانند از رب استفاده کنند یا اینکه از لامپ کم مصرف و سرطان زا بودنش هراس جدی دارند. چنین افرادی دوست دارند آزمایش های مختلفی را برای بررسی میزان سلامتی شان به طور منظم انجام دهند؛ به خصوص در مورد بیماری های خطرناکی مثل ایدز و سرطان پیگیرتر هستند و با هر روش ممکن هم اطلاعات می گیرند و مدام خودشان را از لحاظ سلامتی محک می زنند. وسواس سلامت با یک ترس جدی همراه است و آرامش را در زمان سلامتی هم از شخص سلب می کند.

 

به طور کلی افرادی که وسواس شان از نوع حساسیت به آلودگی و نجاست باشد، رابطه جنسی را اغلب دوست ندارند و حتی ممکن است به نظرشان منزجرکننده بیاید. فردی را تصور کنید که تا وقتی بدنش تمیز نباشد یک لحظه آرامش ندارد؛ چنین کسی قطعا در جریان رابطه جنسی به اضطراب می افتد.

 

مانند هر اختلال دیگری، اختلال وسواس را باید با توجه و دقت به نشانه هایش شناخت و پیگیری کرد. این بیماری به ظاهر ساده می تواند در طول زمان، زندگی شخص و همسرش را فلج کند و همه چیز را تحت تاثیر خودش قرار دهد اما خبر خوشحال کننده اینکه وسواس با همه بدقلقی هایش در صورت مراجعه به موقع، به دارو و روان درمانی، خوب جواب می دهد پس اگر نامزدتان وسواس داشته باشد و بخواهد این بیماری را درمان کند، می توانید مثل یک دوست کنارش بمانید و هر روز بهتر شدنش را با چشم های تان ببینید اما اگر نخواهد این موضوع را بپذیرد و معالجه را تا آخر دنبال کند، باید در ازدواج با او حتما تردید و احتیاط کنید. وسواس چیست و چه ابعادی دارد؟ دست های تان را تمیز بشویید و با دنیای یک فرد وسواسی در این گزارش همراه شوید.

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
شناخت بیماری افسردگی و درمان آن

شناخت بیماری افسردگی و درمان آ...

روش سریع برای غلبه بر اضطراب

روش سریع برای غلبه بر اضطراب

 سایکلوتایمیا چیست؟!

سایکلوتایمیا چیست؟!

خوش بینی و بدبینی

خوش بینی و بدبینی

چراغ خواب چه ضرری برای مغز دارد؟!

چراغ خواب چه ضرری برای مغز دار...

علائم افسردگی کودکان چیست؟!

علائم افسردگی کودکان چیست؟!

اصلی‌ترین دلیل افسردگی زنان چیست؟!

اصلی‌ترین دلیل افسردگی زنان چی...

شناخت شخصیت فرد با توجه به عادت‌ها

شناخت شخصیت فرد با توجه به عاد...

رنگ های شادی بخش

رنگ های شادی بخش

تجربه خواب راحت شبانه

تجربه خواب راحت شبانه

دلیل خستگی بعد از بیدار شدن از خواب

دلیل خستگی بعد از بیدار شدن از...

اختلال خطرناک عاشقی

اختلال خطرناک عاشقی

چگونه حس ششم خود را تقویت کنیم؟!

چگونه حس ششم خود را تقویت کنیم...

چه افرادی باعث خوش‌بین شدن شما می‌شوند؟!

چه افرادی باعث خوش‌بین شدن شما...

تقویت حافظه با یک روش ساده از فیثاغورث

تقویت حافظه با یک روش ساده از ...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/27 , 09:22
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده