روش معذرت‌خواهی در محل کار

1397/04/22
17 752 0

براساس بررسی‌های انجام شده، افراد کم رو و افراد خودشیفته احساس بدی برای عذرخواهی دارند، شاید به این دلیل که بیش از حد به احساسات خود توجه می کنند. ولی عذرخواهی کردن کار ارزشمندی است و مزایای احساسی فراوانی دارد. با بخش شغل‌ها در سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

روش معذرت‌خواهی در محل کار

در واقع عذرخواهی کردن نشانه مسئولیت پذیری شخص خطاکار، احترام به شخص مقابل و جبران کردن است. از نظر روانشناسی عذرخواهی نوعی پایان دادن به ماجراست. نکات زیر را به یاد داشته باشید، در هر شرایطی در هنگام عذرخواهی کردن به شما کمک می کنند. برای عذرخواهی بهتر است موارد زیر را انجام دهید:

 • خطا را بپذیرید: در نهایت مادرتان گلدان شکسته را خواهد دید و دوستتان فراموش کردن قرار را از یاد نخواهد برد. پس قدم اول برای هر عذرخواهی، پذیرفتن و اعتراف به اشتباه است.
   
 • اکنون انجام بده: گفتن "متأسفم” همیشه آسان نیست. پس از مرتکب شدن اشتباهی فوراً عذرخواهی کنید، در این صورت ذهنتان مغشوش نمی شود و سوءتفاهم پیش نمی آید.
   
 • صادق بودن: واقعاً متأسفید؟ پس آن را ابراز کنید و به آن اعتقاد داشته باشید. یک عذرخواهی دروغین براحتی قابل تشخیص است زیرا اکثر افراد بازیگرهای خوبی نیستند و تظاهر کردن کار آسانی نیست.
   
 • در نظر گرفتن احساسات دیگران: تنها افراد سنگدل از آزار دادن دیگران لذت می برند. به جای به نمایش گذاشتن احساس خود، ابتدا به احساسات دیگران توجه کنید. هم دلی، کلید برقراری مجدد رابطه هاست.
   
 • نگرفتن حالت تدافعی: توهین کردن به افراد و انداختن تقصیر به گردن آنها حالت دفاعی خوبی نیست. از دلیل تراشیدن، سرزنش دیگران و عوض کردن بحث پرهیز کنید. توجیه کردن نوعی توضیح است، نه عذرخواهی.
   
 • تمرکز بر روی زمان فعلی: به میان آوردن اختلافات و اشتباهات گذشته عادلانه نیست. نباید انتظار داشت که افراد درباره هرکاری که در گذشته به اشتباه انجام داده اند، معذرت خواهی کنند. به هر اتفاق به صورت مجزا نگاه کنید.
   
 • رها کردن: انجام اشتباه به معنی به آخر رسیدن دنیا نیست. خود را سرزنش نکنید، و سعی کنید آنچه انفاق افتاده را فراموش کنید و ببخشید. بخشیدن و بخشیده شدن به نفع ماست، زیرا بر اساس تحقیقات استرس را کاهش می دهد و باعث افزایش سلامتی می شود.

 

 

شرایط خاص برای عذرخواهی

ممکن است افراد محتاط نیز دچار اشتباه شوند. چه حذف کردن ناخواسته ی یک ایمیل باشد، یا فراموش کردن جلسه، و یا یک اشتباه چشمگیر، همکاران و رئیستان شما را مسئول می دانند. بهترین راه این است که اشتباهات خود را قبول کنید و این نکات را بیاد داشته باشید.

 

با رئیس خود، زمانی که درگیر کاری نیست، بطور خصوصی صحبت کنید. عذرخواهی خود را در یک جلسه عمومی، قبل از رویدادهای مهم و یا از طریق ایمیل مطرح نکنید. مسئولیت پذیر باشید و حرفه ای عمل کنید. افراد دیگر را سرزنش نکنید، از ناآگاهی به عنوان دلیل استفاده نکنید و روراست باشید. عذرخواهی را در قالب جملات مثبت ابراز کنید. عاشق کارتان هستید؟ به رئیستان بگویید. برای مثال: «از اینکه عضوی از این تیم هستم بسیار لذت می برم. ولی مرتکب اشتباهاتی شدم. اتفاقی که افتاد این بود که …». احساساتی عمل نکنید. تکرار جملات "احساس خیلی بدی دارم” یا "باورم نمیشه من این کارو کردم” دردی را دوا نمی کند. برای جبران اشتباه خود بیشتر کار کنید. بطور پیوسته درباره تاسف خود صحبت نکنید. عمل کردن بهتر از حرف زدن است.

 

سایر مطالب مرتبط با شغل را در سایت آکسان پلاس بخوانید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
انواع روغن صنعتی

انواع روغن صنعتی

آگاهی از نکات کلیدی برای روانشناسی فروش

آگاهی از نکات کلیدی برای روانش...

موفقیت در مصاحبه شغلی

موفقیت در مصاحبه شغلی

چگونه در بورس سرمایه گذاری کنید

چگونه در بورس سرمایه گذاری کنی...

محیط کاری مناسب چه تعریفی دارد؟

محیط کاری مناسب چه تعریفی دارد...

6 پیشنهاد برای کار در منزل

6 پیشنهاد برای کار در منزل

عادت‌های کاری مثبت برای موفقیت

عادت‌های کاری مثبت برای موفقیت

محیط‌های شغلی پر استرس

محیط‌های شغلی پر استرس

موفقیت در مصاحبه شغلی با این نکات

موفقیت در مصاحبه شغلی با این ن...

افراد موفق چه عادت‌های غلطی دارند؟!

افراد موفق چه عادت‌های غلطی دا...

تغییرات شبکه های اجتماعی در سال 2018

تغییرات شبکه های اجتماعی در سا...

آشنایی با فرهنگ کار و تجارت در فرانسه

آشنایی با فرهنگ کار و تجارت در...

در زمان رکود بازار سرمایه گذاران چه میکنند؟

در زمان رکود بازار سرمایه گذار...

نکات کلیدی برای موفقیت در مصاحبه شغلی

نکات کلیدی برای موفقیت در مصاح...

شغل‌هایی عجیب در آینده‌ای نزدیک

شغل‌هایی عجیب در آینده‌ای نزدی...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/05/21 , 19:18
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده