روابط خانوادگی چه تاثیری بر سلامت روان دارد؟!

1397/04/25
58 565 0

براساس بررسی‌های انجام شده، خانواده با فراهم نمودن روابط نزدیک و مثبت می تواند نقش موثری بر ارتقای سلامت روانی افراد داشته باشد. فضای خانه، نخستین و بادوام ترین عاملی است که ، در رشد شخصیت افراد تأ ثیر می گذارد زیرا یک نظام اجتماعی و طبیعی است که مجموعه قواعد و اصول را برای اعضاء خود تعیین می کند. رابطه اعضاء این خرده فرهنگ، رابطه ای عمیق و چند لایه است که با هدف مشترک بنا شده است. در چنین نظامی، افراد به وسیله علایق و دلبستگی های عاطفی نیرومند، دیرپا و متقابل به یکدیگر متصل شده اند. خانواده کوچکترین جزء اجتماع بوده و با درکنار هم قرار گرفتن خانواده ها، جامعه شکل می گیرد. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

روابط خانوادگی چه تاثیری بر سلامت روان دارد؟!

براساس نظر روان شناسان، اعضای یک خانواده سالم از نظر عاطفی، اجتماعی، اقتصادی و روانی رشد کرده و به سوی اهداف اساسی گام بر می دارند. آنها نقاط قوت همدیگر را تقویت نموده و برای برطرف نمودن نقاط ضعف برنامه ریزی می کنند تا زندگی خود را بهبود بخشند. اولین مرحله زندگی که از بدو تولد انسان آغاز می شود و شکل می گیرد مرحله اجتماعی شدن است و در خلال آن رشد مراحل جسمی و روحی روانی صورت می گیرد. اگر مرحله اجتماعی شدن به درستی و به شکل کامل پیش نرود؛ بقاء انسان به خطر می افتد. وقتی فرد در شرایط تعاملات اجتماعی و برقراری ارتباط با دیگران قرار می گیرد در حقیقت با قسمتی از هویت خود ارتباط برقرار می کند.  آشنا شدن با شبکه خانوادگی باعث می شود فشارها و نقش های خانواده سبک تر شود و فهم این نقش های خانوادگی به تعامل سازگارانه در خانواده کمک کرده و منجر به از بین رفتن بسیاری از سوء تفاهمات می شود. نظام خانواده به دو صورت نظام بسته و نظام باز می باشد. در خانواده با نظام بسته، ارزش فردی در برابر قدرت و اجرا در مقام دوم است و اعمال وابسته به تصمیمات صاحب قدرت می باشد. همچنین افراد این خانواده در برابر تغییر بسیار مقاومت کرده و انعطاف کمی دارند. اما در خانواده با نظام باز، ارزش فرد دارای بالاترین درجه بوده و اقدامات نتیجه واقعیت هستند. افراد خانواده از تغییر به عنوان یک مسئله طبیعی و مطلوب استقبال می نمایند و بسیار انعطاف پذیر می باشند.

 

در خانواده و ارتباطات بین فردی، الگوهای دیگری هم وجود دارد که عبارتند از سازشگر، سرزنشگر، حسابگر، مبهم و تراز کننده. فرد سازشگر، سخنانش در جهت جلب توجه دیگران و به نوعی خودشیرین است و سعی می کند از هر موضوعی که موجب ناخوشایندی دیگران شود عذرخواهی کند و هرگز مخالفتی نشان ندهد. فرد سرزنشگر، ایرادگیر و پرتوقع است. از کلمات مخالفت آمیز و منفی استفاده می کند و علاقه دارد سلطه خود را بر دیگران تحمیل کند و نه اینکه واقعا حقیقت را دریابد. فرد حسابگر، بسیار مرتب و معقول به نظر می رسد و احساسات و هیجان کمتری دارد. آرام و خونسرد است و انعطاف کمی دارد و در تصمیم گیری های خود بیشتر منطقی و به دور از احساس برخورد کرده و سود و زیان و منفعت خود را در نظر می گیرد. فرد مبهم، خودش هم از احساسات و نیازهایش بی اطلاع بوده و همیشه شاکی است که هیچ کس به من توجه نمی کند. انگار این افراد بیشتر در جسم هستند تا فکر و ذهن و همیشه در روابط خود ابهام دارند. و اما حالت آخر که سالم ترین الگو در روابط بین فردی می باشد؛ فرد تراز کننده است. در فرد همتراز، نوعی کمال، روانی گفتار، سرحالی و گشادگی چهره همراه با جرات و جسارت وجود دارد و روابط فرد، بالنده بوده و نتایج رضایت بخشی را به دنبال دارد. 

 

با توجه به این موضوع که احساس تعلق در بین اعضای خانواده یکی از دلنشین ترین و ایمن ترین روابط موجود می باشد لذا دورهمی های خانواده در بوجود آمدن و تقویت این حس بسیار موثر است. غذا خوردن در کنار خانواده فرصتی است تا افراد احساسات و عقاید ناشی از امور روزانه خود را با همدیگر سهیم شوند. تعطیلات آخر هفته و رفتن به سفر هم باعث بوجود آمدن شرایطی برای ایجاد یک ارتباط موثر و موفق می باشد. از آنجاییکه زندگی صنعتی امروزی این فرصت با هم بودن را کم کرده است ؛ لذا توجه به کیفیت و نه کمیت رابطه می تواند این زمان کوتاه را مفید و مفرح نماید.

 

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
 سایکلوتایمیا چیست؟!

سایکلوتایمیا چیست؟!

چراغ خواب چه ضرری برای مغز دارد؟!

چراغ خواب چه ضرری برای مغز دار...

اثرات افسردگی مادر با کودک

اثرات افسردگی مادر با کودک

با چه روشی خشم کودکان را مهار کنیم؟!

با چه روشی خشم کودکان را مهار ...

آیا بدون خوابیدن زنده می‌مانیم؟!

آیا بدون خوابیدن زنده می‌مانیم...

خوراکی‌هایی برای جوان ماندن مغز

خوراکی‌هایی برای جوان ماندن مغ...

پاکسازی افکار منفی در 15 دقیقه

پاکسازی افکار منفی در 15 دقیقه

تاثیر 1 ساعت افکار منفی روی بدن

تاثیر 1 ساعت افکار منفی روی بد...

از افسردگی پنهان چه می‌دانید؟!

از افسردگی پنهان چه می‌دانید؟!

رازهای سلامتی خانم‌های 30 سال به بالا

رازهای سلامتی خانم‌های 30 سال ...

مبارزه با پرفکشنیسم

مبارزه با پرفکشنیسم

ضررهای گریه نکردن

ضررهای گریه نکردن

دلایل استفاده از چشم بند حین خواب

دلایل استفاده از چشم بند حین خ...

چگونه خشم و عصبانیت را کنترل کنیم؟!

چگونه خشم و عصبانیت را کنترل ک...

کاهش استرس و کنترل ام اس

کاهش استرس و کنترل ام اس

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/07/25 , 09:07
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده