خیال‌پردازی چه مزایایی دارد؟!

1397/04/25
148 841 0

همانطور که می دانید، بسیاری از افراد مدام به رویاها خود می پردازند و عاشق خیال پردازی هستند. آنها نه تنها به ذهنشان در خلاقیت بیشتر کمک می کنند بلکه باعث ارتقا عملکرد ذهنشان نیز می‌شوند. براساس مطالعات جدید، بهره گیری از برخی مناطق مغزی که متعلق به رؤیا و خیال پردازی است می تواند عملکرد ذهنی را برای انجام کار پیچیده ذهنی افزایش دهد. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

خیال‌پردازی چه مزایایی دارد؟!

طبق فرهنگ مریام وبستر: «خیال‌پردازی، رویایی شیرین، لذت بخش و نوعی اشتیاق برای تصویرسازی است». با این تعریف می توان گفت، خیال پردازی مانند تعطیلات کوتاه مدتی است که مزایای فراوانی به همراه دارد که به لحاظ علمی نیز ثابت شده هستند!

 

تمرین دادن مغز «نه ذهن»

خیال پردازی کاری بسیار سخت و پراهمیت است. توانایی یادآوری گذشته و تصویرسازی از آینده، شکل بسیار پیچیده ای از تفکر است و همانگونه که می دانیم، انسان تنها گونه ای ست که این قابلیت را دارد.  خیال پردازی و تفکر، در واقع همان تاثیر ساختار فیزیکی مغز است که در هر شخصی در پاسخ به اطلاعات جدید، بطور مداوم تغییر می کند.

 

احساس خلاق بودن با خیال پردازی

در واقع استفاده از ایده های خوب در کارهای افراد مشهور و خلاقی چون وودی آلن و جی کی رولینگ، به خیال پردازی اعتبار بخشیده است. زمانیکه خیال پردازی می کنید، ذهن شما میان بخش های مختلف مغز سفر می کند و اطلاعاتی را جمع آوری می کند که بعدها ممکن است به هم مرتبط شوند. این ارتباطات، اغلب به ایده های جدید و خلاقانه منجر می شوند. 

 

داشتن احساس روشنفکر بودن، درک و همدلی بیشتری

در واقع توانایی تصور دیدگاه دیگران، همچون یادآوری گذشته و فکر کردن به آینده مختص انسان است. هر شخصی نیمی از ساعات بیداری خود را صرف خیال پردازی می کند. اگر قادر باشید بخشی از این زمان را صرف اندیشیدن درباره ی احساس و تفکرات دیگران کنید، شکل تعاملات تان با آنها تغییر خواهد کرد و شانس بیشتری برای ایجاد ارتباط خواهید داشت.

 

بهبود حافظه کاری

در واقع حافظه کاری همان توانایی مغز برای ذخیره و یادآوری اطلاعات به هنگام مواجهه با حواس پرتی هاست. بررسی های اخیر در دانشگاه ویسکانسین و موسسه ی Max Planck برروی علوم شناختی و مغزی انسان، ارتباط میان این نوع خاص از حافظه و خیال پردازی را نشان می دهد. 

 

بهبود کارایی و بهره وری

بررسی‌های انجام شده، ارتباط میان "عملکرد بهبود یافته” و خیال پردازی را اثبات کرده است و بررسی ها در دانشگاه بار ایلان نشان داده است که "افکار خودفرمان و خودانگیز تاثیری مثبت و همزمان روی عملکرد کاری دارد.” که منظور آنها از افکار خودفرمان و خودانگیز، همان خیال پردازی است.

 

سالم تر خواهید بود

براساس تحقیقات انجام شده، خیال پردازی همچون نوعی هیپنوتیزم سطح پایین است. به هنگام خیال پردازی، استرس و فشار کمتری را تجربه می کنید که همین به معنای سلامت روانی شما می باشد. از دیگر راه های کاهش استرس از طریق خیال پردازی، آمادگی قبلی است. اگر قرار است تجربه ی جدیدی داشته باشید (مثلا حضور برای اولین بار در محل کار) می توانید آن را در ذهن خود تصور کنید تا برای حضور واقعی، آماده تر باشید. خیال پردازی همچنین با مغزی سالم تر در ارتباط است. بیماران اوتیسم یا کسانی که دچار آلزایمر هستند، توانایی خود-هیپنوتیزمی را ندارند. خیال پردازی باعث می‌شود رویاهای شبانه تان ساختاریافته و خیلی جدی نباشد و در نتیجه خوابی راحت و آرام داشته باشید. اجازه دهید ذهن شبانه ی شما بی هوا پرسه بزند نه اینکه در فضاهای وحشی محبوس شود.

 

رسیدن به اهداف

خیال پردازی کمک می کند تا بسیار آسان تر به اهداف تان دست یابید. به هنگام خواب ذهنتان را رها کنید زیرا در این هنگام است که شبکه ی عصبی رفع مشکلات مغزی فعال است، نه زمانیکه بروی مسائل روزمره متمرکز هستید. بنابراین اهداف خود را مشخص کنید، برای رسیدن به آنها برنامه ریزی کنید و به هنگام برخورد با موانع به مغزتان اجازه ی کمک دهید.

 

شادتر بودن

از دلایل رابطه میان خیال پردازی و شادی این است که آرزو و امید هر دو بشدت با لذت مرتبط بوده و محصول پرسه زدن ذهن هستند.

 

لازم به ذکر است که خیال پردازی ها به یک شکل نیستند. برای دست یافتن به مزایای بالقوه ی خیال پردازی هایتان و موثر واقع شدن آنها، سعی کنید از تمام ناراحتی ها و "کابوس های روزانه تان” رها شوید. همه ی ما همین کار را انجام می دهیم، پس خجالت نکشید. در صورتی که ناگهان متوجه جویدن ناخن هایتان شدید، تصورات وحشتناکی درباره ی خوب نبودن قرار بعدیتان به ذهنتان خطور کرد و یا اگر هر لحظه به منظور رئیس تان درباره ی حرفی که زد، فکر می کنید. سعی کنید مسیر فکر خود را تغییر دهید و فکرهای مثبت را جایگزین کنید. مسیر جدیدی پیش روی افکارتان قرار دهید تا از آن لذت ببرید.

 

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
اصلی‌ترین دلیل افسردگی زنان چیست؟!

اصلی‌ترین دلیل افسردگی زنان چی...

تاثیر 1 ساعت افکار منفی روی بدن

تاثیر 1 ساعت افکار منفی روی بد...

تفاوت افسردگی و غمگینی

تفاوت افسردگی و غمگینی

راه‌‌هایی برای داشتن حالت جذاب و زیبا

راه‌‌هایی برای داشتن حالت جذاب...

روش جلوگیری از اضطراب

روش جلوگیری از اضطراب

فواید سکوت برای مغز

فواید سکوت برای مغز

تهیه خواب‌آور فوری با گلاب

تهیه خواب‌آور فوری با گلاب

دست و پنجه نرم کردن با بحران های زندگی

دست و پنجه نرم کردن با بحران ه...

ویژگی‌های شخصیتی افراد سالم

ویژگی‌های شخصیتی افراد سالم

چند نوع هوش انسانی داریم؟!

چند نوع هوش انسانی داریم؟!

کارهایی که باعث پایین آمدن IQ می‌شود!

کارهایی که باعث پایین آمدن IQ ...

روش ژاپنی برای کاهش استرس

روش ژاپنی برای کاهش استرس

تغییراتی برای احساس آرامش در خانه

تغییراتی برای احساس آرامش در خ...

آیا بدون خوابیدن زنده می‌مانیم؟!

آیا بدون خوابیدن زنده می‌مانیم...

9 دلیل کاهش حافظه

9 دلیل کاهش حافظه

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/11/07 , 17:11
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده