چگونه با افکار منفی مقابله کنیم؟!

1397/04/28
24 387 0

زمانی که احساسات منفی و ناامیدی در زندگی ما ایجاد می شوند می توانیم با آن مبارزه کنیم تا در زندگی ما را با مشکلات بعدی روبه رو نسازد. در صورتی که گاهی به ناامیدی رسیدید، خواندن این مقاله برای شما بسیار مفید خواهد بود. به یاد داشته باشید که هرگز ناکامی های خود را در قالب عجز و ناتوانی یا خشم به نزدیکان خود نشان ندهید. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

چگونه با افکار منفی مقابله کنیم؟!

به طور کلی اخبار نا امیدکننده و اتفاقات بدی که می افتد تمام ذهن شما را درگیر می کند و اینجاست که این اتفاقات بد از شما مطالبه می کند و شما باید مقرری اش را بپردازید. بنابراین، زمانهایی وجود دارد که شما به واسطه خبرهای بدی که ناگهان به شما می رسد احساس ناامیدی می کنید و تا حدودی این خبرها به شما القاء شده است که باعث شده که شما به این ناامیدی برسید، احساسی که منجر به ناامیدی در کار و ازدواج می شود و احساس بدی که به شما دست می دهد و این حقیقت است.

 

ذهن انسان ها کاملاً به این مسائل واکنش نشان می دهد بنابراین شرایط دشوار و سختی که یک فرد در آن قرار می گیرد تاحدودی می تواند مسیر غلبه بر آن را پیدا کند و بدرخشد. درحقیقت شیوه ای که مغز ما طراحی شده است امکان ندارد که این غم و اندوه طولانی مدت ادامه یابد. بعضی زمانها ما نیاز به تلنگر داریم یک یادآوری ملایم که به ما کمک می کند که با ناامیدی خودمان کنار بیاییم و این دقیقاً آن چیزی است که در این مقاله آورده شده است. بنابراین، احساس ناامیدی با اخبار بد دم دست و ناگهانی به طریقی احساس ناامیدی را در خودتان و احساس ناامیدی در کار و احساس ناامیدی در ازدواج برگردانده و شما آن را در خود انباشته می کنید.

 

راه مقابله با ناامیدی

مقابله با هر ناامیدی که ممکن است در محیط کار، روابط اجتماعی با دوستان باشد تا حدودی از یک روش خاصی تبعیت می کند البته گام هایی که برای مقابله برداشته می شود بر اساس شرایطی که فرد در آن قرار گرفته است ناامیدی را تغییر خواهد داد اما این موضوع به شدت شرایط بستگی دارد و گرنه نحوه برخورد یکی است. مراحلی که در زیر می آید نحوه غلبه بر یاس و ناامیدی را نشان می دهد:

 • گریه: به یک پستوی مخفی بروید (گریه کنید) فیلمی غم انگیز تماشا کنید خودتان را در حمامی محبوس کنید، زیر دوش آب بروید و هر آنچه را که دوست دارید انجام دهید اما گریه کنید. گریه کردن به اشتباه علائم ضعف گفته شده است به ویژه جایی که مردان بیشتر نگران این مساله هستند. گریه کردن مکانیزمی است که همه هیجانهای درونی را تخلیه می کند، همچنین تمام استرس ها و تنش ها را از شما دور می کند و احساس راحتی و سبکی می کنید. بنابراین اگر اشکتان می خواهد سرازیر شود جلویش را نگیرید و بگذارید سرازیر شود. تنها زمانی که شما به ذهنتان اجازه خلاصی از سموم را می دهید قادر خواهید بود که گام های مورد نیاز برای خوب شدن و التیام را بردارید.
   
 • پذیرفتن اتفاق: هر چیزی که برایتان اتفاق می افتد را بپذیرید، بسیاری از افراد می خواهند از زیر بار احساسات غم انگیز شانه خالی کنند چرا که برای آنها دردناک است اما تنها پذیرفتن واقعیت است که آنها را آرام خواهد کرد. اتفاق ناامیدکننده ای که در زندگی تان روی می دهد را بپذیرید. اما چرا پذیرفتن اتفاقات زندگی برای مقابله با احساسات ناخوشایند ضروری است؟ زیرا در این صورت شما افکارتان آرام نخواهد شد و شما با افکارتان کنار نخواهید آمد. افکار منفی و ناامید کننده در آینده با کمترین تحریکی اوج گرفته و حتی بیشتر از آنچه که شرایط ایجاب می کند، منجر به آزار فرد می شود.
   
 • متحول کردن خود: برخی از افراد وجود دارند که به شدت به عمق فاجعه می روند و آنقدر در غم خود فرو می روند که حاضر نیستند که از آن شرایط بیرون بیایند. انسانها در دلسوزی به خویشتن و فاز «وای بر من» مستعد هستند. اما اگر این فاز نگذرد و اجازه داده شود که احساسات بد در زندگی روزمره شما مداخله کند، در نتیجه بر بهره وری و آرامش ذهن شما تاثیر خود را می گذارد. این لحظه زمانی است که باید با خودتان بگویید که «دیگر بس است» و باید سعی کنید خودتان را تغییر دهید و به زندگی ادامه دهید.
   
 • شاد کردن خانه: بدون شک، احساس ناامیدی از شکست های مکرر و شادی های اندکی که مردم به دنبالشان هستند بوجود می آیند.
   
 • دیدن فیلم: بهتر است که فیلم های خنده دار تماشا کنید که خنده شما را تضمین کند. اوقات خودتان را با فردی که به آن علاقه دارید بگذرانید. زمانتان را با افرادی که شما را خوشحال می کند، بگذرانید. به دنبال ورزش های ماجراجویانه بروید. چای بنوشید. با افرادی که به طبیعت علاقه مندند روابط داشته باشید. کتاب بخوایند. گفتارهای بلندپروازانه بخوانید. کشف کنید که چه چیزی در زندگی شما را به پیش می برد و اینها هستند که جایگزین افکار ناامید کننده و با راحتی خیال. اگر هیچ کدام از اینها به شما کمک نکرد، خودتان را مجبور کنید که بخندید و این خنده اجباری علائمی را به مغزتان می فرستد و شما را خوشحال می کند و احساس شما به آهستگی اما مطمئناً بهتر می شود و چیزهای دیگری که در این زمینه موثر است فهرستی از چیزهایی که شما را شاد می کند را در نظر بگیرید که کمک می کند تا بدانید که چگونه به بی خیالی و آرامش برسید.
   
 • با احساسات منفی مقابله کنید: در مورد رویداد غم انگیزی که رخ داده است بیندیشید و آن را با آنچه که اتفاق افتاده است، در چشم انداز زندگی خود قرار دهید. آیا این مساله ای که برای شما بوجود آمده اثر ماندگار و طولانی مدتی در زندگی شما خواهد داشت. آنچه که اکنون اتفاق افتاده آیا در سالهای آینده برای شما مهم خواهد بود؟ اگر حلقه پاسخ ها به یک «نه» برمی گردد پس شما می دانید که همه این چیزها به شکل جزر و مدی است که می گذرد. در اینجا چیزی که در مورد آن فکر می شود، حتی اگر پاسخ ها در دایره «بله» مشخص باشد که آن معمولاً این چنین نمی تواند باشد. در این گونه مواقع احساسات منفی منجر می شود که به درستی فکر نکنید، بنابراین آن چیزی که شما ممکن است به آن فکر کنید و در زمانی که عصبانیت و خشم شما کاهش می یابد، آن چیزی که بر جای می ماند، جدی نخواهد بود. بنابراین، افکار خودتان را به فهم اینکه احساسات منفی و اثرات آنها ماندگار نیستند باز کنید و از اکنون اجازه دهید که با آنها مقابله کنید.
   
 • برنامه ریزی کنید: آنچه که به شما کمک می کند تا به ناامیدی که شما را در درجات مختلف تحت تاثیر قرار می دهید دور باشید، کشیدن یک نقشه است. لیستی از همه چیزهایی که از اتفاقات و رویدادها یاد گرفته اید بنویسید.. درسهایی که یادگرفته اید و مواردی که تجربه کرده اید و چیزهایی که به شما کمک کرد تا بیابید که کجا هستید و چرا این چیزها ضروری است چرا که آن کمک می کند که بدانید که چیزهای بیشتری درباره مردم و خودتان بدانید و اینکه چگونه شما باید یا نباید اگر اتفاقات مشابهی درآینده اتفاق افتاد واکنش دهید یا ندهید. این همان چیزی که ما همیشه به دنبالش هستیم درسهایی که ما یاد گرفتیم و چیزهایی که می توانیم از یک اتفاق نتیجه گیری کنیم. بعد از این شما یک طرح و نقشه دارید و تشخیص می دهید که با انجام آن احساس راحتی کنید و آن کمک می کند که شما آن را به راحتی یک مکالمه ساده با دوستان انجام دهید. بعد از آن شما احساس راحتی بیشتری می کنید و این ناامیدی هایی که همواره شما را تهدید می کرد و احساس کاستی می کردید برطرف می شود و با این طرحی که شما برای مقابله با ناامیدی انتخاب کردید اکنون ایده ای دارید که نشان می دهد چه چیزی نیاز است انجام شود و چه دوره ای را باید پی گیری کنید. بنابراین بعداً شما درباره بسیاری از چیزها کوتاه می آیید. اما به خاطر بسپارید که همواره چیزهایی وجود دارند که باعث ناامیدی می شود اما آنچه که ما درباره آن باید بدانیم این است که چه چیزی مهم است.

 

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
افسردگی حاد چه تاثیری بر سلامتی دارد!؟

افسردگی حاد چه تاثیری بر سلامت...

درمان وسواس مقایسه

درمان وسواس مقایسه

خوراکی‌های ضد استرس

خوراکی‌های ضد استرس

پرورش ذهنی جوانان

پرورش ذهنی جوانان

دلیل تیک عصبی چیست؟!

دلیل تیک عصبی چیست؟!

مراحل آرام کردن ذهن

مراحل آرام کردن ذهن

برای کم شدن استرس، رژ لب بزنید

برای کم شدن استرس، رژ لب بزنید

زندگی شخصی را شخصی نگهدارید

زندگی شخصی را شخصی نگهدارید

اصلی‌ترین دلیل افسردگی زنان چیست؟!

اصلی‌ترین دلیل افسردگی زنان چی...

سر دیگران عصبانیت خود را خالی نکنید

سر دیگران عصبانیت خود را خالی ...

کوتاه شدن عمر با تماشای تلویزیون

کوتاه شدن عمر با تماشای تلویزی...

9 دلیل کاهش حافظه

9 دلیل کاهش حافظه

تأثیر سوانح بر اظطراب

تأثیر سوانح بر اظطراب

شناخت روانشناسی و تأثیر آن

شناخت روانشناسی و تأثیر آن

بهبود قدرت حافظه با روش‌های کاربردی

بهبود قدرت حافظه با روش‌های کا...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/11/07 , 22:01
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده