شخصیت‌شناسی با توجه به کتاب مورد علاقه افراد

1397/04/29
21 752 0

براساس بررسی‌‌‌‌های انجام شده، مطالعه کتاب چه به قصد آموختن و آگاه شدن و چه به قصد لذت بردن و پر کردن اوقات فراغت، می تواند در شکل گیری شخصیت فرد تاثیرگذار باشد. دکتر لیلا بهنام، روانشناس و روان درمانگر نه براساس یک پژوهش صورت گرفته بلکه براساس تجربیات کار بالینی و درمانی در این مورد می گوید که افراد بسته به ویژگی های شخصیتی شان به مطالعه چه کتاب هایی علاقه بیشتری دارند. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

شخصیت‌شناسی با توجه به کتاب مورد علاقه افراد

اختلال شخصیت

در مکاتب مختلف انواع مختلفی از اختلال شخصیت تعریف شده است. در راهنمای تشخیصی و آماری که انجمن روانپزشکی آمریکا آن را تدوین کرده و در بیمارستان های روانپزشکی ایران این ده اختلال شخصیت کاربرد دارند که بهتر است همین جا به طور مختصر آنها را بشناسید.

 • اختلال شخصیت پارانویید: این افراد شک زیاد و غیرمنطقی و حساسیت زیادی نسبت به رفتار دیگران دارند. آنها افراد بدبینی هستند که به سختی به اطرافیان اعتماد می کنند.
   
 • اختلال شخصیت اسکیزویید: این افراد گوشه گیر، خرافاتی و از نظر اجتماعی منزوی هستند و تمایلی برای برقراری ارتباط با دیگران ندارند چون این ارتباط برای آنها خوشایند نیست و دوست دارند آن را در کمترین حد ممکن نگه دارند.
   
 • اختلال شخصیت اسکیزوتایپال: رفتارها و اعتقادهای عجیب که خود را در نوع پوشش و افکار افراد مبتلا نشان می دهد.
   
 • اختلال شخصیت خودشیفته: افراد خودشیفته حس خودباوری بیش از حدی دارند و ممکن است شیفته قدرت باشند. آنها معمولا به خواسته های دیگران بی علاقه و بی توجه هستند و خواستار توجه دیگرانند و احساس می کنند که سزاوار توجه ویژه اند.
   
 • اختلال شخصیت اجتنابی: ترس و واکنش بیش از حد به طرد شدن و اعتماد به نفس پایین در مبتلایان به این اختلال مشهود است. آنها از نظر اجتماعی گوشه گیر و وابسته هستند و دوست دارند با دیگران رابطه برقرار کنند اما از ترس پذیرفته نشدن، از افراد دوری می کنند.
   
 • اختلال شخصیت وابسته: مبتلایان معمولا افرادی غیرفعال، بیش از حد پذیرای نظرهای دیگران، ناتوان در تصمیم گیری و بی اطمینان هستند. در آنها بی تفاوتی، تهاجم، سرسختی، بدخلقی و قهر، ترس از صاحب اختیار بودن و سهل انگاری نیز دیده می شود.
   
 • اختلال شخصیت وسواسی: این اختلال با الگوی فراگیر اشتغال ذهنی به نظم و ترتیب، کمال گرایی و کنترل ذهنی و میان فردی به بهای از دست دادن انعطاف پذیری، گشاده رویی و کارآمدی که از اوایل بزرگسالی آغاز و در زمینه های گوناگون ظاهر می شود، خود را نشان می دهد.
   
 • اختلال شخصیت ضداجتماعی: این افراد خودپسند، بی عاطفه، بی نظم و بی قاعده، تحریک پذیر و بی پروا هستند. آنها نمی توانند طبق قاعده ای مشخص عمل کنند و شکستن پی در پی قوانین برای آنها مشکلات متعددی ایجاد می کند.
   
 • اختلال شخصیت نمایشی: هسته مرکزی علائم این اختلال تلاش برای جلب تشویق و توجه دیگران است. افراد دچار این اختلال با ظواهر یا رفتار خود توجه دیگران را جلب می کنند.
   
 • اختلال شخصیت مرزی: مبتلایان به این اختلال شکننده اند، حساسیت مفرط به طرد شدن دارند و ممکن است واکنش های هیجانی شان با محیط بسیار نامتناسب باشد.

 

لذت بردن وسواسی ها از مطالعه کتاب

معمولا افراد وسواسی رفتار خشک و رسمی دارند، در رفتار، افکار و گفتارشان بسیار قاعده مندند و کمال طلبی از ویژگی های شاخص آنهاست. میل به مطالعه در این افراد معنادار است چون تمایل دارند کامل باشند و بیشتر بدانند. این دسته نیز چون نظم و انضباط زیادی دارند ممکن است کتاب های علمی را به سایر کتاب ها ترجیح دهند.

 

گوشه گیرها یا اسکیزوئیدها، کتابخوان های حرفه ای هستند

افرادی که در این دسته قرار دارند از ارتباطات اجتماعی خشنود نمی شوند. تنهایی گزینی، درون گرایی و لذت بردن از تنهایی مهم ترین ویژگی آنهاست. گفته می شود بیشترین اختراعات توسط افراد دارای این ویژگی ثبت می شود؛ بنابراین اگر مطالعه کتاب را فعالیتی ببینیم که نیاز به خلوت گزینی، تعمق و رهایی از هیاهوی دنیای بیرون داشته باشد می توان گفت احتمال گرایش این افراد به مطالعه کتاب بسیار زیاد است و کتابخوانی یکی از فعالیت هایی است که این دسته از آن لذت زیادی می برند و به آن علاقه مندند. افراد اسکیزوئید چون سبک زندگی شان با انزوا و تنهایی درهم است ترجیح می دهند کتاب هایی را که هیجان چندانی ندارند و شوق و شور زیادی در آنها ایجاد نمی کنند مطالعه کنند؛ مثل کتاب های تاریخی و علمی.

 

علاقه بدبین ها یا پارانوئیدها به کتاب های تاریخی

افراد بدبین میل زیادی برای تفسیر کردارهای دیگران دارند و در اکثر موقعیت ها منتظر آسیب دیدن از جانب دیگران هستند. احتمال گرایش این افراد به مطالعه کتاب معنادار پایین است؛ چون خیلی درگیر افکار بدبینانه هستند و در اضطراب و هیاهوی دنیای بیرون به سر می برند. انسان مضطرب، معمولا تمرکز بالایی ندارد و معمولا از خواندن کتاب لذت نمی برد. از آنجا که یک میل و نیاز درونی انسان را به مطالعه کتاب وا می دارد، احتمال گرایش افراد بدبین یا پارانوئید به مطالعه کتاب معنادار وجود ندارد. افراد پارانوئید از آنجا که بدبینی افراطی دارند به نظر می رسد کتاب های تاریخی را نسبت به سایر کتاب ها ترجیح می دهند چون حس بدبینی کمتری را در آنها ایجاد می کند.

 

علاقه افراد اسکیزوتایپال به کتاب های فانتزی و تخیلی

به طور کلی پندارهای عجیب وغریب و خرافه پردازی ویژگی بارز این دسته از افراد است است. هم میل به تنهایی گزینی دارند و هم افکار بدبینانه و نحوه اندیشیدن و شیوه ارتباط برقرار کردن شان با دنیای بیرون آسیب دیده است. با افراد خیالی ارتباط خوبی برقرار می کنند از این رو می توان گفت که یک فرد اسکیزوتایپال هم میل زیادی به کتابخوانی ندارد مگر کتاب هایی که فانتزی، خیال پردازی و رویاپردازی های زیادی دارند. خرافه پردازی و انجام کارهای عجیب و غریب هم از ویژگی های بارز افراد اسکیزوتایپال است، ازاین رو می توان گفت این دسته به خواندن کتاب های تخیلی و فانتزی گرایش بیشتری دارند.

 

علاقه شخصیت نمایشی به رمان های جنایی و عشقی

این دسته از افراد، بسیار هیجانی و تحریک پذیر هستند و رفتارهای برون گرایانه زیادی دارند یعنی درست در نقطه مقابل اسکیزوئیدها قرار گرفته اند. شخصیت های نمایشی، تشنه به دست آوردن توجه اند بنابراین تمایل زیادی به انجام فعالیت هایی مثل کتابخوانی ندارند چون آنها را از کانون توجه دیگران دور می کند. این افراد با رفتارهای شان دنبال دیده شدن هستند و معمولا در حضور دیگران کتاب می خوانند تا به این وسیله توسط گروهی خاص مورد توجه قرار گیرند. این افراد به علت هیجان طلبی بالایی که دارند به کتاب های ادبی، داستان و رمان های فانتزی علاقه مندی بیشتری دارند؛ به خصوص رمان های جنایی و عشقی چون آخر قصه مشخص نیست. متون ادبی، نظم و نثر چون آهنگین و زیباست هیجان زیادی در خواننده ایجاد می کند و برای این دسته جذاب است.

 

خواندن کتاب برای خاص‌تر جلوه کردن

مهمترین ویژگی افراد خود شیفته، خودبزرگ بینی و باور به بی همتایی است. معمولا تاب انتقاد ندارند و باورشان این است که دیگران آدم های ارزشمند و قابل تاملی نیستند. هر رفتاری که بتواند قدرت مضاعف در افراد خودشیفته ایجاد کند جذاب است و مطالعه کتاب در این افراد دانایی و توانایی زیادی تولید می کند؛بنابراین احتمال گرایش این افراد به مطالعه کتاب فراوان است. آنها دوست دارند متفاوت جلوه کنند و غالبا نیز با همین هدف به مطالعه فراوان کتاب روی می آورند. افراد خودشیفته هم چون تمایل دارند در تمامی زمینه ها دانشی برای ارائه داشته باشند به کتاب های علمی نیز می توانند گرایش داشته باشند. باتوجه به اینکه هیجان طلبی هم یکی از ویژگی های این دسته است گاهی به مطالعه کتاب های ادبی، داستان و رمان های فانتزی هم تمایل نشان می دهند.

 

علاقه کم مرزی ها به کتاب

نشانه بارز این دسته از افراد بی ثباتی عاطفی، خلقی و رفتاری به ویژه در ارتباطات میان فردی است. این افراد به علت عدم تعادلی که در خلق، رفتار و کردار دارند معمولا تمرکز ندارند و غالبا به انجام فعالیت هایی که آنها را به تعمق وامی دارد مثل کتابخوانی مایل نیستند.

 

مردم گریزها

برعکس شخصیت های وابسته، شخصیت های مردم گریز دوست ندارند با دیگران ارتباط برقرار کنند اما غالبا به علت حساسیت های زیادی که به طرد شدن دارند گوشه گیر و منزوی هستند؛ چون با کتابخوانی تحمل دوری از جامعه برای شان ساده تر می شود و این کار برای شان جذاب تر است. باتوجه به اینکه محتاط و مضطرب بودن یکی از ویژگی های این دسته است به نظر می رسد به کتاب های علمی و تاریخی گرایش بیشتر و به کتاب های رمان، تخیلی و فانتزی گرایش کمتری نشان می دهند.

 

وابسته ها

افراد وابسته نیازهای خود را در سایه نیازهای دیگران می بینند و حتی حاضر نیستند برای مدت کوتاهی تنها بمانند و به شدت میل به سلطه پذیری دارند. احتمال گرایش به مطالعه و کتابخوانی در افراد وابسته کمتر است چون ترجیح مدام این افراد بودن در یک ارتباط است نه بودن با خود.

 

پرخاشگرهای منفعل

به طور معمول افراد پرخاشگر مانع تراشی و کارشکنی می کنند و لجبازی و ناکارآمدی دارند. گاهی خیلی پرخاشگر می شوند و گاهی نیز گوشه گیری را اختیار می کنند. این افراد چون بیشتر با دنیای بیرون درگیرند چندان تمایلی به مطالعه ندارند. این دسته معمولا به متون ادبی، داستان و رمان گرایش دارند اما مطالعه کتاب تاریخی و علمی معمولا از حوصله آنها خارج است.

 

افسرده ها

این دسته از افراد، یعنی افراد افسرده صفات مادام العمری دال بر اندوه و دلتنگی و نداشتن شادی و ناخشنودی دارند. (این افراد خلق افسرده و بیماری افسردگیندارند) یکی از ویژگی های شان هم وظیفه شناسی است و شدیدا در دنیای درون شان غوطه ور هستند. یک شخصیت افسرده همیشه دنیای درون را به دنیای بیرون ترجیح می دهد و احتمال علاقه مندی به مطالعه کتاب در این افراد نیز بالاست. افرادی که در این گروه قرار دارند به نظر می رسد به مطالعه کتاب شعر و متون ادبی علاقه مندی بیشتری داشته باشند به خصوص اشعار و متونی که آمیخته با غم، اندوه، درد، آه و ناله است.

 

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
کاهش استرس و کنترل ام اس

کاهش استرس و کنترل ام اس

تاثیر خنده بر استرس و افسردگی

تاثیر خنده بر استرس و افسردگی

چراغ خواب چه ضرری برای مغز دارد؟!

چراغ خواب چه ضرری برای مغز دار...

استرس را با تماشای درختان کاهش دهید

استرس را با تماشای درختان کاهش...

چه افرادی باعث خوش‌بین شدن شما می‌شوند؟!

چه افرادی باعث خوش‌بین شدن شما...

کنترل عصبانیت با کلیدهای طلایی

کنترل عصبانیت با کلیدهای طلایی

پیر شدن مغز با کار کردن

پیر شدن مغز با کار کردن

رنگ درمانی چیست؟!

رنگ درمانی چیست؟!

دلیل جنون چیست؟!

دلیل جنون چیست؟!

کوتاه شدن عمر با تماشای تلویزیون

کوتاه شدن عمر با تماشای تلویزی...

علائم مهم اختلالات روانی چیست؟!

علائم مهم اختلالات روانی چیست؟...

روشی برای تقویت حافظه بلند مدت

روشی برای تقویت حافظه بلند مدت

دیگر کابوس نبینید

دیگر کابوس نبینید

نور در دکوراسیون چه ارتباطی با حالت روانی دارد؟!

نور در دکوراسیون چه ارتباطی با...

موسیقی چه تاثیری بر عملکرد مغز و تمرکز دارد؟!

موسیقی چه تاثیری بر عملکرد مغز...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/04/15 , 00:19
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده