چگونه به کودک در انجام تکالیف مدرسه کمک کنیم؟!

1397/05/08
38 493 0

برخی اوقات تکالیف مدرسه توانایی های بیشتری از چیزی که در مدرسه به کودک یاد داده شده را به او می آموزد. این تأثیر آموزشی گسترده تکالیف مدرسه است. والدین در سراسر دنیا عاشق روش جادویی ای خواهند شد که کودکان را تشویق به انجام تکالیف مدرسه کند. با اینکه این کار به راحتی تکان دادن چوب جادو نیست ولی در ادامه روش هایی برای تشویق کودکان به انجام تکالیف مدرسه و ادامه انجام آن ها آورده شده است. با بخش دانستنی‌های کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

چگونه به کودک در انجام تکالیف مدرسه کمک کنیم؟!

به طور معمول همه تلاش مان را می کنیم تا فرزندمان در درس خواندن موفق باشد و نمرات خوبی کسب کند. اما شاید فراهم کردن امکانات تمام ماجرا نباشد؛ شاید لازم باشد شیوه صحیح کمک و راهنمایی به فرزندان در درس خواندن را هم بلد باشیم. برخی از ما پدر و مادرها دقیقا نمی دانیم چطور باید مسائل درسی و آموزشی را به فرزندمان بیاموزیم و توقع داریم او به تنهایی و خودکار همه چیز را بلد باشد. می خواهیم از درس خواندن وانجام تکالیف شکایت نکند و با مسئولیت پذیری همه چیز را سروقت خود انجام دهد. اینکه کودک تان این مسائل را رعایت کند، بسیار خوب است؛ اما آیا واقعا بدون حمایت و راهنمایی شما می تواند از پس این مسائل برآید؟ لازم است برخی نکات مهم راجع به راهنمایی و آموزش فرزندتان را بدانید.

 

روشهای کمک والدین در انجام تکالیف مدرسه فرزندان را در ادامه مطالعه خواهید کرد:

 • حامی کودک باشید: تکالیف درسی کودکان با هدف تقویت و توسعه سطح یادگیری در کلاس و تمرین مهارت های مطالعاتی در خانه ارائه می شوند. کودکان با انجام تکالیف درسی یاد می گیرند به طور مستقل درس بخوانند و از راهنما کمک بگیرند؛ زمان را مدیریت کنند (برای تکالیف بلند مدت) و کارها را به طور کامل و به بهترین شکل ممکن به اتمام برسانند. تکالیف مدرسه حس مسئولیت را به کودک می آموزند و او را با احساس غرور ناشی از اتمام کار آشنا می کنند؛ تجربیاتی خارج از محیط مدرسه نیز کارآمد خواهند بود. والدین می توانند فرزندان خود را در انجام تکالیف درسی حمایت کنند و این با انجام تکالیف کودک متفاوت است. برای این کار، باید تکالیف درسی را به یک اولویت بدل کرده و عادات مطالعاتی مناسبی را در کودک به وجود آورند.
   
 • کودک را تشویق کنید: میز آشپزخانه یا اتاق غذاخوری معمولا فضای کاری مورد علاقه کودکان است. بسیاری از کودکان از اینکه نزدیک شما باشند، احساس راحتی می کنند. شما می توانید آنها را از نزدیک تشویق کنید و در صورت نیاز کمک رسان باشید. بچه های بزرگ تر معمولا ترجیح می دهند در اتاق خود باشند، اما هر از گاهی به آنها هم سر بزنید و در پایان به تکالیف شان رسیدگی کنید.
   
 • اتاق مناسب: توجه به مکان مناسب برای انجام تکالیف درسی نیز بسیار مهم است. مکانی که کودک برای انجام تکالیفش انتخاب می کند باید نور کافی داشته باشد؛ راحت، مجهز به لوازم التحریر (قلم، مداد، کاغذ، ماشین حساب، خط کش و غیره) و مراجع (فرهنگ لغت، اصطلاح نامه) و آرام و بی سر و صدا باشد (به دور از تلویزیون، بازی های ویدئویی، تماس های تلفنی و…). اگر کودک برای انجام تکالیف مدرسه اش به کامپیوتر نیاز دارد، دستگاه را نه در اتاق خواب بلکه در یک فضای عمومی قرار دهید تا زمانی را که کودک به بازی های ویدئویی، چت با دوستان و گشت و گذار در اینترنت اختصاص می دهد، کنترل کنید. همچنین می توانید از سرویس های محدود کننده اینترنت استفاده کنید تا کودک به محتوای نامناسب دسترسی نداشته باشد. وب سایت های پیشنهادی معلمان را بررسی کنید و آنها را برای دسترسی آسان تر نشانه گذاری کنید.
   
 • تقویم درسی: وقتی پای تکالیف کودک به میان می آید، کنارش باشید و تا حد امکان راهنمایی اش کنید، به سوالاتش پاسخ دهید و راهنمایی های معلم را به زبان ساده تر برایش توضیح دهید. مهارت های حل مسئله را به کودک بیاموزید تا تکالیفش را شخصا انجام دهد، این کار به او اعتماد به نفس می بخشد و سطح یادگیری اش را ارتقا می دهد.

 

از نکات زیر برای کمک به کودک در انجام تکالیفش استفاده کنید:

 • یک روال کاری ایجاد کنید: به کودک یاد دهید که تکالیف مدرسه در اولویت اند. برای این کار یک زمان و مکان مشخص برای انجام تکالیف تعیین کنید. به او گوشزد کنید که حین انجام تکالیف، هیچ برنامه تلویزیونی، تماس تلفنی و بازی ویدئویی در کار نخواهد بود.
   
 • اول سراغ تکالیف سخت تر بروید: به کودک بیاموزید که حجم تکالیف درسی اش را بررسی کند و بر اساس آن راهبردی تعیین کند که با حجم کار و خلق و خویش سازگار باشد. بعضی کودکان اول به تکالیف سخت تر رسیدگی می کنند تا از انرژی ذهنی بالاتری استفاده کنند. درحالی که بعضی ها ترجیح می دهند اول تکالیف ساده تر را انجام دهند. اگر به آنها کمک کنید در سنین پایین تر برای خود یک راهبرد درسی تعیین کنند، می توانند در سنین بالاتر به صورت مستقل درس بخوانند. در صورت لزوم، زمانی را برای استراحت تعیین کنید و بلافاصله آنها را به انجام دوباره تکالیف ترغیب کنید.
   
 • روش های برنامه ریزی را به آنها بیاموزید: هیچ کسی با مهارت سازماندهی متولد نمی شود، بلکه آن را از طریق تمرین و ممارست در طول زمان به دست می آورد. وقتی کودک برای اولین بار با معلمان و همکلاسی های متعدد روبه رو می شود، مهارت سازماندهی به او کمک خواهد کرد که به موفقیت دست یابد. به کودک بیاموزید که از یک تقویم یا برنامه شخصی برای سازماندهی امور استفاده کند.
   
 • از زندگی روزمره برایش مثال بزنید: در مورد کارکرد مسائل آموزشی در محیط خارج از کلاس با کودک صحبت کنید. مثلا می توانید در مورد ارتباط موضوعات درس تاریخ با رویدادهای حال حاضر صحبت کنید. در این صورت کودک می تواند بین تعالیمی که در مدرسه آموخته و دنیایی که در آن زندگی می کند ارتباط برقرار کرده و آن را بهتر یاد بگیرد. به علاوه در این صورت کودک می تواند از دروس خود استفاده عملی ببرد.

 

حجم زیاد تکالیف

طمانی که بچه ها بزرگ تر می شوند، به حجم تکالیف مدرسه شان افزوده می شود تا حدی که ممکن است مدیریت آنها برای شان سخت باشد. این راهبردها موثر خواهند بود:

 • در کنارشان باشید: لازم نیست دائم بالای سر فرزندتان باشید، کافی است هر از گاهی به او سر بزنید. اگر او از حل کردن مسئله های ریاضی خسته شده، اجازه دهید کمی استراحت کند تا با ذهنی باز برای انجام تکالیف برگردد. بعضا تمام آنچه کودک به آن نیاز دارد، کمی تنفس است.
   
 • با معلمان در ارتباط باشید: در طول دوران مدرسه با معلم ها در تماس باشید تا از عملکرد تحصیلی فرزندتان مطلع شوید، مخصوصا اگر او در انجام تکالیف مشکل دارد. جلسات اولیا و مربیان را از دست ندهید. معلم ها از اتفاقات داخل کلاس به شما می گویند تا زمینه موفقیت کودک را در خانه فراهم کنید.
   
 • مهارت های مطالعاتی را فراموش نکنید: مهارت های مطالعاتی اغلب مورد بی توجهی قرار می گیرند. وقتی به فرزندتان می آموزید که چگونه درس بخواند، به او یاد دهید که از راهبردهای مطالعاتی موثر، مانند فلش کارت، یادداشت برداری و هایلایت کردن متن استفاده کند.
   
 • کودک را به کمک گرفتن از دیگران ترغیب کنید: اکثر معلمان قبل یا بعد از مدرسه در دسترس اند تا در صورت نیاز به دانش آموزان خود کمک کنند. شما می توانید فرزندتان را به کمک گرفتن از دیگران تشویق کنید. اما به خاطر داشته باشید که در مدرسه کودکان را به ازای دانستن پاسخ صحیح مورد تشویق قرار می دهند اما در عین حال هیچ کسی دوست ندارد به خاطر ندانستن پاسخ صحیح از پاداش باز بماند، بنابراین کودک را به خاطر تلاش و سختکوشی اش تحسین کنید.
   
 • برای شناسایی مشکلات درسی، منتظر گزارش معلمان نباشید: هرچه سریع تر به مشکلات کودک رسیدگی کنید، احتمال بیشتری دارد که او به مسیر درست برگردد، بنابراین خودتان این مشکلات را کشف کنید و منتظر گزارش معلمان نباشید.

 

ریشه‌یابی نارضایتی کودک

نارضایتی مداوم حین انجام تکالیف نشانه وجود یک مشکل بزرگ است. در برخی موارد، کودک نیازمند آن است که عادات مطالعاتی جدید را فرا بگیرد. پس مطمئن شوید که کودک تکالیفش را به درستی انجام می دهد. برای این کار می توانید یک دفترچه یادداشت برایش تهیه کنید تا نوبت انجام تکالیف روزانه اش را در آن یادداشت کند. اگر موضوعات خاصی وجود دارد که کودک را دچار مشکل کرده، یادداشتی برای معلم بنویسید و در آن به مشکل فرزندتان اشاره کنید تا مورد رسیدگی قرار بگیرد، اما در صورتی که کودک به طور مداوم در فهم مطالب درسی و انجام تکالیفش با مشکل مواجه شود، احتمالا از مشکلات دیگری مانند ضعف یادگیری، اختلال کم توجهی-بیش فعالی یا مشکل بینایی و شنوایی رنج می برد. شما می توانید با بررسی تکالیف کودک و صحبت کردن با معلم او از وجود مشکلات اینچنینی مطلع شده و سریعا برای رفع آنها اقدام کنید.

 

الگو بودن برای فرزندتان

به دست آوردن موفقیت در کمک به کودکانی که در انجام تکالیف مشکل دارند، مستلزم آن است که بدانید چه زمانی مداخله کنید. به کودک اطمینان دهید که در مواقع ضروری در کنارش هستید. با این حال، به او بیاموزید که باید به طور مستقل از پس مشکلاتش برآید. تشویق را به نمرات کودک محدود نکنید، تلاش و ممارست او نیز باید تحسین شود. با نشان دادن عشق و علاقه شخصی تان به امر یادگیری برای کودک یک الگو باشید. وقتی کودک تکالیف درسی اش را انجام می دهد، شما هم به کارهای شخصی تان بپردازید؛ کتاب بخوانید، مجله ای بردارید یا روزنامه ای ورق بزنید، نامه بنویسید، لیستی از مایحتاج خانه تهیه کنید یا از مهارت های ریاضی تان برای محاسبه هزینه ها بهره بگیرید. اگر بتوانید به کودک نشان دهید که یادگیری علاوه بر اهمیتی که دارد، یک سرگرمی است، توانسته اید به او یاد دهید که کسب علم و دانش چیزی است که در طول زندگی از آن لذت خواهند برد.

 

جایزه دادن

روانشناسان معتقدند تشویق یک عمل به احتمال بسیار زیادی باعث تکرار آن خواهد شد. پس اگر می بینید فرزندتان تکالیفش را خوب و به موقع انجام داده است، یک جایزه برایش در نظر بگیرید. این کار می تواند به او بفهماند که کارش توسط شما دیده شده و مورد تحسین قرار گرفته است. برای جایزه دادن لازم نیست به دنبال کادوهای گران قیمت و خاص باشید. یک کتاب مفید، بازی فکری یا حتی تماشای کارتون مورد علاقه می تواند مفید باشد. البته گاهی اوقات می توانید رفتن به مهمانی یا پارک را هم به عنوان تشویق درنظر بگیرید. البته در جایزه دادن به فرزندتان افراط نکنید و برای هر کار کوچک به او هدیه ندهید. این کار باعث می شود تشویق شدن برایش به شکل روتین و عادی در آید و دیگر از جایزه گرفتن چندان خوشحال نشود.

 

 

سایر مطالب مرتبط با دانستنی‌های کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
کوتاهی قد کودک با خواب نامنظم

کوتاهی قد کودک با خواب نامنظم

ضررهای شیرخشت و ترنجبین برای کودکان

ضررهای شیرخشت و ترنجبین برای ک...

درمان قد کوتاه

درمان قد کوتاه

چه روشی برای مشق نوشتن کودکان مناسب است!؟

چه روشی برای مشق نوشتن کودکان ...

تمیز کردن اسباب بازی کودک

تمیز کردن اسباب بازی کودک

نکاتی برای خرید کیف و کفش مدرسه

نکاتی برای خرید کیف و کفش مدرس...

شب ادراری و دلیل آن

شب ادراری و دلیل آن

دلیل زود دندان درآوردن نوزادان

دلیل زود دندان درآوردن نوزادان

فواید و معایب پستانک

فواید و معایب پستانک

پوست کودک

پوست کودک

درمان برفک دهان کودک

درمان برفک دهان کودک

بلوغ زودرس کودکان با اینترنت

بلوغ زودرس کودکان با اینترنت

چه زمانی برای بیرون بردن نوزاد مناسب است؟!

چه زمانی برای بیرون بردن نوزاد...

دانستنی های رشد کودکان

دانستنی های رشد کودکان

سوراخ کردن گوش و نکات مهم آن

سوراخ کردن گوش و نکات مهم آن

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/06/28 , 09:02
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده