روش مناسب برای برخورد با دروغگویی کودک

1397/05/08
87 635 0

برخی اوقات پدر و مادر با رفتارهای اشتباه خود زمینه ساز انکار و دروغگویی کودک می شوند. روانشناسان معتقدند که اگر کودک شما به کاری که انجام داده است اعتراف نمی کند و دروغ می گوید نباید با روش های اشتباه او را وادار به اعتراف کنید. با بخش تربیت کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

روش مناسب برای برخورد با دروغگویی کودک

ممکن است شما هم با این موقعیت برخورد کرده باشید که کودک شما کار اشتباهی را انجام دهد و بعد چون کسی شاهد آن نبوده از قبول مسوولیت کاری که کرده شانه خالی کند و حتی به دروغ بگوید که آن را انجام نداده است. خیلی از مواقع والدین مطمئن هستند که کودک شان مقصر موضوع یا فاعل کار اشتباه است اما وقتی با دروغگویی و انکار او مواجه می شوند نمی دانند که چه رفتاری در این شرایط مناسب است.

 

 

آموزش کودک است و نه تنبیه

ابتدا بگذارید این موضوع را تذکر بدهم که وظیفه هر پدرومادری آموزش کودک است و نه تنبیه او. ابزارهای تنبیه و تشویق باید در راستای آموزش کودک به کار گرفته شود نه در جهت تلافی کار بد کودک و دروغگویی او. پس در وهله اول شما باید سعی کنید که کودک را متوجه دروغگویی خود بکنید و به او توضیح دهید که دروغگویی، زشتی کار او را دوچندان می کند. اگر کودک شما به کاری که انجام داده است اعتراف نمی کند و دروغ می گوید نباید با روش های اشتباه او را وادار به اعتراف کنید. به عنوان مثال، برخی از والدین برای اینکه از انجام کار اشتباه توسط کودک خود مطمئن شوند، اعتماد او را جلب کرده و به او احساس در امان بودن می دهند و می گویند:«اگر فلان کار را انجام داده ای ایرادی ندارد...» تا کودک به کار اشتباه خود اعتراف کند. اما این روش نادرستی برای اعتراف گرفتن از کودک است. زیرا در اغلب موارد والدین سر قولی که داده اند، باقی نمی مانند و به محض اینکه کودک به کار اشتباه خود اعتراف می کند او را تنبیه و مجازات می کنند. این موضوع اعتماد کودک را نسبت به والدین خدشه دار می کند و باعث منزوی شدن و پنهان کاری کودک می شود. از طرف دیگر اگر هم والدین بخواهند به حرفی که زده اند وفادار بمانند و واقعا انجام آن کار اشتباه را بدون ایراد و اشکال بدانند تکرار آن عمل نادرست برای کودک بی تفاوت می شود. چون پیش از این والدین به او اطمینان داده اند که انجام آن کار ایرادی ندارد و تنها باید به انجام آن اعتراف کند. این شیوه باعث می شود که کودک خونسردانه کار اشتباهش را تکرار کند.

 

والدین باید در انتخاب کلمات در صحبت با کودک دقت کنند! به جای جمله قبلی ما می توانیم بگوییم چون عمدا این کار اشتباه را انجام ندادی و متوجه ضررهای کاری که کردی، نبودی تو را می بخشیم و بعد از اینکه کودک به کار خودش اعتراف کرد می توانید از او بخواهید که دفعه بعد این کار را تکرار نکند چون این زیان ها را دارد و برایش در مورد ناراحتی و ضرری که این کار برای خودش یا اطرافیان ایجاد می کند، توضیح دهید. والدین باید در انتخاب کلمات در صحبت با کودک دقت کنند. وقتی کودک از قبول اشتباهش سر باز می زند و به اصطلاح زیر بار نمی رود که دروغ گفته و فلان کار را انجام داده و بعد منکر شده است به این علت است که می خواهد عزت نفسش را حفظ کند. در واقع کودک نگران اعتباری است که نزد پدرومادر یا اطرافیان دارد و نمی خواهد جلوی آنها خرد شود. تحسین دیگران و برداشتی که از کودک دارند که تو بچه خوبی هستی یا خیلی باهوشی و... باعث می شود کودک برای خودش یک جایگاه را در ذهن اطرافیان تصور کند که با برملا شدن اشتباهش این جایگاه ممکن است به کلی فرو بریزد.

 

کودک نگران این است که ارزشش در نزد پدر و مادر کم شود و به همین دلیل دروغ می گوید. این مساله از این جهت اهمیت دارد که در مقابل اشتباهات یا کاستی های کودک ارزش و اعتبار او را زیر سوال نبریم و در مقابل اشتباهات او واکنش شدید نشان ندهیم. مثل اینکه بگوییم دیگر به تو اعتماد ندارم که دروغ گفتی یا اینکه دیگر دوستت ندارم... این جملات اشتباه است و احساس پنهان کاری و دروغ را در کودک تقویت می کند. به جای این برخوردها بهتر است به او بگوییم که تو پسر یا دختر خیلی خوبی هستی و ما دوستت داریم اما اگر به این کار اشتباه ادامه بدهی این ضررها را برای تو و بقیه دارد و به او یاد بدهیم که اگر اشتباهی انجام دادی اما حقیقت را گفتی و به کارت اعتراف کردی ما زودتر تو را می بخشیم تا اینکه اصلا نگویی. با این روش کودک احساس امنیت و آرامش بیشتری می کند و احساس بی ارزشی و طرد شدن به او دست نمی دهد.

 

 

سایر مطالب مرتبط تربیت کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
نکات تربیت جنسی فرزندان

نکات تربیت جنسی فرزندان

مهد کودک خوب چه ویژگی‌هایی دارد!؟

مهد کودک خوب چه ویژگی‌هایی دار...

راه درست تحسین کردن کودکان

راه درست تحسین کردن کودکان

زیر آب زنی ممنوع

زیر آب زنی ممنوع

رفتارهای مهمی که باید به کودک آموزش دهید

رفتارهای مهمی که باید به کودک ...

بزرگترین ضربه به تربیت کودک چیست!؟

بزرگترین ضربه به تربیت کودک چی...

به کودکان حق تصمیم‌گیری را نسپارید!

به کودکان حق تصمیم‌گیری را نسپ...

آموزش آداب معاشرت با دوستان به کودک!

آموزش آداب معاشرت با دوستان به...

چرا نوجوانان از خانه فرار می‌کنند؟!

چرا نوجوانان از خانه فرار می‌ک...

آموزش معذرت خواهی به کودکان

آموزش معذرت خواهی به کودکان

آموختن تصمیم‌گیری به کودک

آموختن تصمیم‌گیری به کودک

بدترین تنبیه برای کودکان چیست؟!

بدترین تنبیه برای کودکان چیست؟...

بهترین راه تربیت کردن

بهترین راه تربیت کردن

ترفندهایی برای تبدیل کودکان به دوست‌دار طبیعت!

ترفندهایی برای تبدیل کودکان به...

رفتار مناسب با کودک لوس

رفتار مناسب با کودک لوس

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/04/15 , 14:43
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده