چند کارگی چه تاثیری بر عملکرد مغز دارد!؟

1397/05/11
27 723 0

به طور کلی همه ما در طول روز تحت تأثیر «چندکارگی» هستیم. مثلا یک مسابقه فوتبال را حین وب گردی با تبلت یا چک کردن مرتب توییتر و خبرهای تازه می بینیم یا حین دیدن فیلم، روی تردمیل ورزش هم می کنیم. اینها حالات ساده چندکارگی هستند. در موارد دشوارتر ما مجبور هستیم که در عین حفظ عملکرد و سطح خلاقیت خودمان، چند کار را با هم انجام بدهیم. مثلا مجبوریم ایمیل های کاری و شخصی را که مستلزم پاسخ دادن هستند، مرتب چک کنیم. در عین حال کارهای کاغذی را انجام بدهیم. مواظب باشیم که قبض ها و چک هایمان به صورت منظم پرداخت شوند، برای آینده برنامه ریزی کنیم و امورات خانه را سامان بدهیم.  با بخش شغل‌ها در سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

چند کارگی چه تاثیری بر عملکرد مغز دارد!؟

گاهی اوقات نگاه کردن به صفحه کامپیوترمان به تنهایی می تواند، آشفتگی ناشی از چندکارگی ما را نشان بدهد:چند ده برگه باز در مرورگرها، باز بودن یک ویرایشگر متنی، پخش موسیقی، باز بودن صفحه ایمیل، باز بودن برنامه تلگرام و امثال آن. در سال 2014، نتایج یک تحقیق نشان داد که 99 درصد افراد بالغ در طول یک هفته، دست کم یک بار دو شکل متفاوت رسانه را با هم چک می کنند. به طور متوسط طول این چندکارگی دو ساعت و 3 دقیقه است. گاهی اوقات برای کاستن از آشفتگی تصمیم می گیریم که حین انجام دادن کارهای مهم از چک کردن ایمیل پرهیز کتیم، اما اغلب اوقات نمی توانیم به این کار ادامه بدهیم و این تمایل در ما رنگ می بازد.

 

در روانشناسی توصیه کلی سنتی این بوده است که در هر بازه زمانی، تنها یک کار را انجام بدهیم. اما نتایج تحقیقاتی که در چند دهه اخیر انجام شده اند، نشان می دهد که ترجیح دادن تک کارگی یا چندکارگی، بیشتر یک امر سلیقه ای و درونی در افراد است. بعضی ها راحت تر هستند که در یک زمان واحد، تنها یک کار را انجام بدهند و بعضی ها هم وقتی می بینند که قادر به سر و سامان دادن به چند کار در یک زمان هستند، خشنود می شوند. البته در همین جا باید نکته ای را در مورد چندکارگی تصریح کنیم:بیشتر اوقات چندکارگی به معنی واقعی آن اصلا وجود خارجی ندارد. یعنی ما تنها توهم چندکارگی را داریم و کاری که عملا انجام می شود این است که به سرعت از کاری به کار دیگر پرش می کنیم و این کار را به فرکانس بالایی انجام می دهیم. به عبارت دیگر خیلی وقت ها چندکارگی به معنی واقعی آن، عملا شدنی نیست. مثلا شمایی که هم سریال می بینید و هم وب گردی می کنید، به دفعات میزان توجه خود را به صفحه مانیتور و صفحه تلویزیون کم و زیاد می کنید و نمی توانید در آن واحد هر دو رسانه را مصرف کنید.

 

مشکل عمده در مورد چندکارگی، کاهش میزان عملکرد شناختی و توجه است. وقتی شما بین کارها پرش می کنید، میزانی از توجه خود را برای کار قبلی جا می گذارید. در مقام تشبیه، شما با این کار، شبیه سیستم کامپیوتری می شوید که میزانی از «رم» خود را در پس زمینه، صرف برنامه دیگری کرده است. واضح است که هر چه کارهای شما میزان توجه، حافظه، تصمیم گیری یا پردازش بیشتری را بطلبند، چندکارگی دشوارتر می شود. با وجود اینکه ما می دانیم چندکارگی، می تواند عملکرد ما را کاهش بدهد، عملا ما در زندگی خود نمی توانیم از چندکارگی پرهیز کنیم. در این صورت چه کار می توانیم بکنیم که با چندکارگی بهتر کنار بیاییم؟ 

 

 • برنامه ریزی و مشخص کردن مهلت انجام دادن کارها: داشتن برنامه و مشخص کردن زمان اتمام هر کار یکی از بهترین کارها است. فرض کنید که شما کار پاسخ دادن به ایمیل های صبح را تمام کرده باشید و مشغول کار دیگری مثلا نوشتن یک مقاله شده باشید، در شرایط عادی، مقداری از توجه و ذهن شما هنوز پیش ایمیل هایی می ماند که منتظر پاسخ آنها هستید یا تصور می کنید که چقدر خوب بود، پاسخ مشروح تر و بهتری به یکی از آنها می دادید. بنابراین مقداری از عملکرد نوشتاری شما برای تمام کردن مقاله، کم می شود. اما اگر برای نوشتن مقاله، زمان مشخص کنید، مثلا مشخص کنید که حتما تا ساعت یازده و نیم صبح باید مقاله را تمام کنید، میزان سرگردانی ذهنی شما کمتر می شود. بنابراین عادت کنید که برای کارهای خود مهلت زمانی تخصیص بدهید. شروع این برنامه ریزی ممکن است دشوار باشد، اما اگر چند روز به خودتان زحمت بدهید و این برنامه ریزی های زمانی را انجام بدهید، خواهید دید که عملکردتان در عین چندکارگی، چقدر بهتر خواهد شد.
   
 • چندکارگی در صورتی که کارها شبیه هم باشند، دشوار است، اما اگر نوع کارها با هم تفاوت داشته باشند، آسان تر است: بر این اساس، وب گردی با کامپیوتر و چت کردن با گوشی، دشوار هستند. اما گوش کردن با رادیو یا یک کتاب صوتی و چت کردن، کارهایی هستند که آسان تر می شود انجام دادشان. بنابراین برنامه ریزی کنید و کارهایی با جنس اندکی متفاوت را با هم به صورت چندکاره انجام بدهید.
   
 • برخی از کارها اگر به صورت چندکارگی انجام بشوند، به صورت متناقض، بهتر انجام می شوند: در سال 2015، آزمایشی در دانشگاه فلوریدا انجام شد. در این آزمایش از داوطلب ها خواسته شد که در عین ورزش با دورخه ثابت، به صفحه نمایش جلویشان نگاه کنند و کارهایی که از آنها خواسته می شود را انجام بدهند. معلوم شد که هر چقدر کار سخت تری روی مانیتور از آنها خواسته می شد، سرعت پا زدن آنها هم بیشتر می شد. چون در اینجا مغز برای انجام دادن کارهای دشوارتر ذهنی به سطح برانگیختگی بیشتری می رسید و ناخودآگاه، سرعت پا زدن هم بالاتر می رفت. بنابراین برخی از کارها به صورت متناقضی، اگر به صورت همزمان انجام شوند، نتایج بهتری را هم در بر دارند. بنابراین شما خیلی راحت می توانید در حین تماشای مسابقه فوتبال روی تردمیل هم بروید.
   
 • شاید شما جزو دسته ابرکاره ها باشید: روانشناس های دانشگاه یوتا، کاملا به صورت تصادفی دریافته اند که حدود 2 درصد مردم، ابرکاره یا supertasker هستند! این پژوهشگران می خواستند تحقیقی انجام بدهند تا دریاند چرا صحبت با موبایل هنگام رانندگی از صحبت با فرد کنار دستی، خیلی خطرناک تر است. آنها در این تحقیق متوجه شخصی شدند که، که صحبت کردن با موبایل، اصلا باعث پرت شدن حواس اش تمی شد. اما فقط 2 درصد مردم جزو این دسته ویژه هستند.
   
 • کسانی که چند کار را به انجام می دهند، مهارت بهتری در ادغام اطلاعات با فرمت های مختلف را دارند: چندکارگی دشوار است، اما شمایی که هم وب گردی می کنید و هم موسیقی و پادکست گوش می کنید و هم ایمیل پاسخ می دهید، مهارت بهتری در ادغام و کنار هم چیدن اطلاعات از منابع و با فرمت های مختلف پیدا خواهید کرد.

 

ممکن است ما مهارت خوبی برای چندکارگی نداشته باشیم یا متوجه کاهش عملکردهای مهم مان در حین چند کارگی بشویم، اما بیشتر ما در مقابل آن نمی توانیم مقاومت کنیم و اصلا دوست اش هم داریم. به دلایل مختلف:یکی از واضح ترین آنها وسوسه سرگرم شدن، در حین انجام کار سخت است. مثلا تصور کنید که کار اداری دشواری به شما سپرده شده باشد و شما در عین حال برای تلطیف فضا، توییتر خود را هم باز بگذارید و هر چند وقت یک بار از برنامه صفحه گسترده، به توییت ها نگاه کنید.

 

 

سایر مطالب مرتبط با شغل را در سایت آکسان پلاس بخوانید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
چرا کسب و کارهای کوچک شکست می‌خورند؟!

چرا کسب و کارهای کوچک شکست می‌...

روش حفظ شادابی و تمرکز در محل کار

روش حفظ شادابی و تمرکز در محل ...

بالابردن تمرکز در محیط کار

بالابردن تمرکز در محیط کار

چگونه بر فرسودگی شغلی غلبه کنیم؟

چگونه بر فرسودگی شغلی غلبه کنی...

اصول مهم مذاکره در کسب و کار

اصول مهم مذاکره در کسب و کار

چه تصورات نادرستی درباره زنان در محل کار وجود دارد؟

چه تصورات نادرستی درباره زنان ...

موفقیت در مصاحبه شغلی با این نکات

موفقیت در مصاحبه شغلی با این ن...

شغل های پردرآمد در خانه

شغل های پردرآمد در خانه

انواع روغن صنعتی

انواع روغن صنعتی

جلوگیری از اشتباهات رایج مدیریتی

جلوگیری از اشتباهات رایج مدیری...

شغل‌هایی عجیب در آینده‌ای نزدیک

شغل‌هایی عجیب در آینده‌ای نزدی...

عادت‌های اشتباه در محل کار و در خطر بودن سلامت

عادت‌های اشتباه در محل کار و د...

روش جلوگیری از ولخرجی

روش جلوگیری از ولخرجی

آیا در کسب و کار نیاز به مشاور بازاریابی دارید؟

آیا در کسب و کار نیاز به مشاور...

عادتهایی که سلامت کارمندان را تهدید می‌کند

عادتهایی که سلامت کارمندان را ...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/04/09 , 09:39
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده