از افسردگی پنهان چه می‌دانید؟!

1397/05/12
66 686 0

10 تا 15 درصد مردمی که افسردگی حاد دارند، دست به خودکشی می زنند. با وجود این برخی از مردم ممکن است آن را نادیده بگیرند و هرگز افسردگی خود را فاش نکنند. خیلی از آنها شخصیت اجتماعی متفاوتی دارند که با آنچه در درون شان می گذرد فرق دارد. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

از افسردگی پنهان چه می‌دانید؟!

ممکن است شما هم آدم هایی را بشناسید که افسردگی خود را پنهان می کنند. با خواندن این متن می توانید علامت هایی را پیدا کنید که نشان می دهند مشکلی وجود دارد. یادتان باشد که وجود این علامت ها نشانه قطعی افسردگی نیست. اطرافیان هم درمانگر افراد افسرده نمی توانند باشند. نقش آدم های اطراف آنجا مهم است که با پیدا کردن نشانه ها، فرد را تشویق به مراجعه به متخصص کنند و به او دلگرمی بدهند که کنارش خواهند بود.

 • ممکن است برونگرا و خوشحال به نظر برسند: محققان مرکز پزشکی دانشگاه روچستر دربافته اند که تشخیص افسردگی زمانی که افراد دچار «افسردگی شاد» هستند، دشوار است؛ به خصوص وقتی فرد افسرده مسن باشد. این گروه تحقیقاتی بر این باور است که برای برونگراها دشوار است که افسردگی خود را نشان بدهند. اما نباید تصور کرد که یک فرد برونگرا و اجتماعی نسبت به افسردگی ایمن است. باید حواس مان به نشانه های هشداردهنده باشد و بیش از همه، شنونده خوبی برایشان باشیم.
   
 • ممکن است افسردگی خود را پنهان کنند: مسایل فرهنگی در میزان نشان دادن افسردگی موثر است. تحقیقات جالبی درباره رفتار اروپایی ها و استرالیایی ها در مقابل افسردگی انجام شده است. مثلا در استرالیا، باورهای غلطی درباره افسردگی وجود دارد که باعث می شود بسیاری از افراد مبتلا آن را آشکار نکنند. آنها ممکن است از مطرح کردن افسردگی خود دچار شرمندگی باشند یا بترسند که کارشان را از دست بدهند یا نتوانند از مرخصی بیماری خود به دلیل مشکلات مربوط به روان استفاده کنند. دلیلش این است که استرالیایی ها 14 روز مرخصی به دلیل افسردگی می گیرند در حالی که اروپایی ها می توانند 36 روز مرخصی باشند.
   
 • ممکن است نیاز به درمان ترس ها و بیماری های گذشته داشته باشند: یک آدم موفق را تصور کنید که بچه های خوبی دارد، کار عالی و ازدواجی موفق. با این حال همچنان ممکن است که بخش دردناکی در زندگی گذشته این شخص وجود داشته باشد که هرگز به طور کامل درمان نشده است. روانشناسان نام مخففی برای این گروه اشخاص برگزیده اند:«فردی که افسردگی اش را به نحو عالی پنهان کرده». اعتماد به نفس و شادی بیرونی این افراد در تضاد آشکار با آن چیزی است که در درون شان می گذرد. در چنین شرایطی، مشکل آنها اغلب نادیده گرفته می شود؛ به خصوص از سوی خودشان. با این حال این افراد حتی ممکن است دست به خودکشی بزنند. تراژدی این است که هیچ کس نمی تواند به سادگی نشانه ای از افسردگی در این اشخاص بیابد و فرد مبتلا هم هرگز جرات نمی کند که با کسی در این باره حرف بزند. به همین دلیل ما همواره باید دوست یا فرد عزیزی را که درباره خستگی و اضطرابش حرف می زند جدی بگیریم و به حرف هایش با دقت گوش دهیم.
   
 • ممکن است عادت های غذایی غیرعادی داشته باشند: بسیاری از کارشناسان معتقدند که ارتباط محکمی میان اختلالات تغذیه ای و افسردگی وجود دارد. این ها دو بیماری مختلف هستند که یکی از آنها ممکن است منجر به دیگری شود یا همزمان با هم رخ بدهد. این روزها تعداد افرادی که از اختلالات تغذیه رنج می برند به مراتب بیشتر شده است. این موضوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد مثل فشارهای رسانه ها، تصورات افراد از شکل بدن و افسردگی. اگر متوجه این نکته شدید که یکی از عزیزانتان دچار تغییرات عمده ای در غذا خوردنش شده، با او حرف بزنید و تشویقش کنید که دنبال درمان باشد. افسردگی پنهان ممکن است یکی از دلایلش باشد.
   
 • ممکن است شادی شان الکی باشد: اغلب، افرادی که دچار افسردگی پنهان هستند، نسبت به چیزهایی که قبلا به آنها علاقه داشتند و هیجان نشان می دادند بی علاقه می شوند. اگر کسی ادعا کرد که قطعا افسرده نیست اما دیگر به چیزی اهمیت نمی دهد، این موضوع می تواند نشانه مشکل مهم تری باشد. از آنها بخواهید که درباره مشکل شان حرف بزنند. این نخستین قدم درمان است.
   
 • ممکن است خشمگین و عصبی به نظر برسند: ما معمولا افسردگی را با نشانه هایی مثل غمگینی، ناامیدی، سودازدگی و گریه می شناسیم. اما نشانه های دیگری هم وجود دارد که اغلب ناشناخته می مانند چون آنها را به عنوان یک طغیان موقتی در نظر می گیریم. مثلا ما فکر می کنیم اگر کسی خشمگین شده، صرفا در لحظه عصبانی است اما در واقع خشم هم شیوه ای برای بروز افسردگی است. بسیاری از افراد از این شیوه برای بیان افسردگی شان استفاده می کنند.
   
 • ممکن است دچار کم خوابی باشند: اگر فرد عزیز شما از کم خوابی شکایت می کند یا حتی از خواب زیاد، این موضوع می تواند یک نشانه هشدار باشد. اختلالات خواب نشانه ای از یک مشکل عمیق تر هستند:مشکلاتی مثل اضطراب، بی خالی و افسردگی. مشکلات خواب و افسردگی ارتباط نزدیکی به هم دارند. بنابراین اختلالت خواب را نایده نگیرید. در بسیاری از موارد، افسردگی آنقدر نادیده و دست کم گرفته می شود که نتیجه بدی به بار می آید.

 

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
7 راه حل برای جلوگیری از فراموشی

7 راه حل برای جلوگیری از فرامو...

بیماری روانی چه نشانه‌هایی دارد؟!

بیماری روانی چه نشانه‌هایی دار...

روشی برای آرامش اعصاب و روان

روشی برای آرامش اعصاب و روان

چگونه خاطرات بد را فراموش کنیم؟!

چگونه خاطرات بد را فراموش کنیم...

کوتاه شدن عمر با تماشای تلویزیون

کوتاه شدن عمر با تماشای تلویزی...

افسردگی حاصل از شبکه های اجتماعی

افسردگی حاصل از شبکه های اجتما...

درمان بیش‌فعالی با روغن وتیور

درمان بیش‌فعالی با روغن وتیور

مراحل آرام کردن ذهن

مراحل آرام کردن ذهن

اختلال میزوفونیا

اختلال میزوفونیا

جایگاه افسردگی در مغز کجاست؟!

جایگاه افسردگی در مغز کجاست؟!

خطرناک بودن حواس پرتی‌های کوچک

خطرناک بودن حواس پرتی‌های کوچک

ازدواج مجدد در پیری چه اثراتی دارد؟!

ازدواج مجدد در پیری چه اثراتی ...

افزایش روحیه بیمار

افزایش روحیه بیمار

تأثیر عوامل محیطی بر آلزایمر

تأثیر عوامل محیطی بر آلزایمر

کاهش استرس و کنترل ام اس

کاهش استرس و کنترل ام اس

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/10/29 , 07:58
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده