چشمان شما چه رنگ‌هایی را نمی‌تواند ببیند؟!

1397/05/31
79 636 0

برای امتحان، سعی کنید که سبزی متمایل به قرمز را تصور کنید، منظور رنگ قهوه ای آزاردهنده ای که از ترکیب رنگ قرمز و سبز به دست می آید نیست، منظور سبزی است که متمایل به قرمز و یا قرمزی است که متمایل به سبز باشد، و یا تلاش کنید آبی متمایل به زرد را تصور کنید، رنگی که هم متمایل به آبی است و هم متمایل به زرد. معمولا تلاش برای تصور کردن چنین رنگ هایی منجر به ایجاد فضایی خالی در ذهن می شود، این به آن دلیل است که با وجود اینکه چنین رنگ هایی در طبیعت وجود دارند، انسان هرگز آنها را نمی بیند. سبز-قرمز و زرد-آبی به رنگ های ممنوعه شهرت دارند. با بخش دانستنی‌ها سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

چشمان شما چه رنگ‌هایی را نمی‌تواند ببیند؟!

به طور کلی این دسته از رنگ ها، ترکیبی از رنگ هایی هستند که فرکانسهای نوری آنها به صورت خودکار یکدیگر را در چشم انسان خنثی می کنند، از این رو دیدن آنها به صورت هم زمان غیر ممکن می شود. با این همه دانشمندان که همواره به دنبال دست نیافتنی ها هستند بر این باورند که می توان این رنگ ها را دید، تنها کافی است افراد چگونه نگریستن به آنها را فرا بگیرند. انقلاب رنگی از سال ۱۹۸۳ و با انتشار مقاله ای از «هویت کرین» دانشمند بصری مشهور در نشریه ساینس آغاز شد. وی در این مقاله با عنوان «دیدن سبز مایل به قرمز و زرد مایل به آبی» اعلام کرد که درک رنگ های ممنوعه امکان پذیر است. برای اثبات این موضوع وی به همراه همکارانش تصاویری متشکل از نوارهای رنگی سبز و قرمز و زرد و آبی در کنار یکدیگر ایجاد کرده و آنها را به گروهی از داوطلبان نشان دادند در حالی که حرکات چشم آنها را با کمک ابزار کنترل کننده چشم و تثبیت گر شبکیه چشم تحت نظر داشتند. این آزمایش نشان داد نور هر یک از رنگ ها وارد سلول های مشخصی از شبکیه چشم می شوند، برای مثال بعضی از سلولها همیشه پذیرای نور زرد هستند، و بقیه آنها به صورت همزمان تنها نور آبی را دریافت می کنند. به تدریج این تحریک غیرعادی بینایی و دیدن مرز رنگ ها در نوارهای رنگی ناپدید شده و رنگ ها به درون یکدیگر نفوذ کردند.

 

در این آزمایش اینگونه به نظر می آید که تصاویر مکانیسم متقابل چشم را زیر پا گذاشته و داوطلبان توانسته بودند رنگ هایی را به چشم ببینند که تا کنون تجربه دیدن آنها را به دست نیاورده بودند. داوطلبان گزارش کردند که می توانستند به صورت همزمان رنگی ترکیبی از قرمز و سبز را ببینند اما نمی توانستند برای رنگی که در برابر چشم داشتند نامی به یاد بیاورند. این رویداد در هنگام تکرار آزمایش بر روی رنگ های آبی و زرد نتیجه ای مشابه در پی داشت. سپس در سال ۲۰۰۶ محققان دانشگاه دورتموث آزمایش های سال ۱۹۸۳ را به شکلی دیگر تکرار کردند با این تفاوت که داوطلبان به جای نگاه کردن به صفحه های کاغذی به نمایشگر رایانه ها نگاه می کردند و از آنها درخواست شد به جای توصیف رنگ هایی که می بینند، جایگزینی از میان رنگ ها برای آنها انتخاب کنند. در این آزمایش محققان دریافتند داوطلبان برای نمایش دادن رنگی که با دیدن نوارهای رنگی سبز و قرمز درک می کنند، به سرعت بر روی نمودار رنگ ها رنگ قهوه ای گِلی را نشان می دهند. به این شکل محققان به این نتیجه رسیدند که داوطلبان ترکیبی از دو رنگ را می بینند و نه رنگ های ممنوعه را. از این رو مطالعه برای کشف تایید وجود رنگ های ممنوعه همچنان ادامه دارد.

 

ممکن است اکنون نتوان چنین رنگ هایی را در طبیعت دید، اما شاید روزی با اختراع ابزار دستی که از کنترل کننده داخلی حرکات چشم برخوردار است، بتوان چنین رنگ هایی را دید، در این صورت با نگاه کردن به درون چنین ابزاری فرد این احساس را خواهد کرد که گویی برای اولین بار در زندگی خود رنگ بنفش را دیده است.

 

 

 

سایر مطالب بخش دانستنی‌ها سایت آکسان پلاس را نیز مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
آشنایی با سنگ نمک

آشنایی با سنگ نمک

جهان در حال مرگ است؟

جهان در حال مرگ است؟

دمای پوسته زمین

دمای پوسته زمین

دانستنی‌های جالب 28

دانستنی‌های جالب 28

آیا زمین در تابستان نزدیکتر به خورشید است؟!

آیا زمین در تابستان نزدیکتر به...

دانستنی‌های جالب 5

دانستنی‌های جالب 5

رازهایی  که باید در مورد بدن انسان بدانید

رازهایی که باید در مورد بدن ا...

وزن شما در سیارات دیگر چقدر است؟

وزن شما در سیارات دیگر چقدر اس...

دانستنی‌ها و عجایب اعداد فیبوناچی!

دانستنی‌ها و عجایب اعداد فیبون...

دانستنی‌های جالب 17

دانستنی‌های جالب 17

با گرم‌ترین نقطه جهان آشنا شوید!

با گرم‌ترین نقطه جهان آشنا شوی...

توانایی‌های بدن انسان

توانایی‌های بدن انسان

منظومه شمسی چند قمر دارد؟!

منظومه شمسی چند قمر دارد؟!

کشور هایی که نوزادانشان بیشتر گریه می کنند

کشور هایی که نوزادانشان بیشتر ...

انواع ابر

انواع ابر

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/27 , 08:39
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده