چرا کودکان زیاد سوال می‌پرسند؟!

1397/06/04
72 1,080 0

همانطور که می دانید به طور معمول والدین، نگران زیاد صحبت کردن کودکانشان هستند، در حالی که زبان به عنوان یکی از عوامل رشد شناختیکودکان محسوب می شود. می توان از این واکنش رفتاری، نقطه قوتی برای رشد مهارت های ارتباطی کودک به وجود آورد. با بخش روانشناسی کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

چرا کودکان زیاد سوال می‌پرسند؟!

براساس نظر متخصصان، یکی از اصول تشخیص کودکان باهوش، تسلط سریع تر بر تکلم است، یعنی رشد شناختی بچه هایی که دیرتر از سه تا 3.5 سالگی صحبت می کنند، با تاخیر صورت می گیرد، اما زیاد صحبت کردن کودکان، در بسیاری موارد نیز با هدف جلب توجه والدین قابل بررسی است. شاید تاکنون بارها توجه کرده باشید زمانی که مادران با تلفن به مدت طولانی صحبت می کنند یا در جمعی مشغول صحبت هستند و از کودکشان غافل می شوند، کودک با صحبت کردن طولانی یا پرسش های مکرر سعی می کند که توجه مادر را به خود جلب کند. روان شناسان ریشه این نوع واکنش های رفتاری کودک را جلب توجه والدین می دانند. کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطراف شان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطراف شان اطلاعات به دست آورند ، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند .

 

در واقع بچه ها فکر می کنند که والدین شان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ،آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند.

 

بنابراین وقتی کودکی از مادرش می پرسد : «چرا اون مرده قدش اینقدر بلنده؟»  تعجبی ندارد گاهی اوقات کودک برای کاهش استرس و تنش خودش ، سوال می پرسد. کودک از حیوانات می ترسد و می پرسد: «چرا اون سگه اینقدر پارس می کنه؟» گاهی اوقات نیز کودک شروع می کند به حرف زدن و سوال پرسیدن تا بتواند با والدینش ارتباط برقرار کرده و به آنها نزدیک شود. در بسیاری از موارد وقتی پدر و مادر پاسخ سوالات کودکان را می دهند ، او دوباره همان سوال را می پرسد و یا این که از آنها دوباره سوال می پرسد و می گوید چرا والدین ممکن است از این که مجبورند مُدام جواب سوال های فرزندشان را بدهند ، ناراحت می شوند . گاهی آنها واقعا نمی فهمند که کودک شان چه چیزی می خواهد چون با توضیحات آنها قانع نمی شود.

 

بنابراین بهتر است قبل از پاسخ دادن به سوالات کودک ، از آنها سوال بپرسد تا بفهمید منظور آنها چیست و آنها واقعا چه چیزی از شما می خواهند. گاهی کودک مُدام از شما سوال می پرسد و وقتی جواب او رامی دهید ، دوباره از شما سوال می پرسد. چون منظور شما را متوجه نشده است . او نمی تواند چیزهایی که خودش تجربه نکرده را درک کند . نگرش کودکان به مسائل مختلف با شما تفاوت دارد ، به همین دلیل شما باید با توجه به سن و سال او پاسخ سوال هایش را بدهید شما همچنین باید آمادگی شنیدن سوال های تکراری کودکتان را داشته باشید ، چون او باید یک مطلب را بارها در ذهنش مرور کند تا بتواند آن را درک کند . کودکان معمولا سوال هایی می پرسند که پاسخ دادن به آنها مشکل است .

 

 

گاهی کودکان سوال هایی از شما می پرسند که باعث شرمندگی شما می شود. مثلا وقتی با کودکتان به مغازه رفته اید، او فریاد می زند و می گوید: «چرا اون مرده اینقدر چاقه؟» کودک نمی داند که آن مرد از شنیدن این مسأله ناراحت میشود. کودک با دیدن آن مرد تعجب کرده و چنین سوالی را پرسیده است و باعث شرمندگی شما شده است. در این شرایط بهتر است پاسخ کودک را خیلی مختصر و مفید بدهید و بگویید: «خدا اونو این طوری آفریده»، بعد سعی کنید موضوع بحث را عوض کنید و بعدا در مورد این مسأله بیشتر با او حرف بزنید. اگر سوال های کودکتان شما را ناراحت می کند ، به خاطر داشته باشید که همیشه مجبور نیستید که پاسخ او را بدهید. گاهی کافی است در تایید حرف های او سری تکان دهید و با این کار به او نشان دهید که حرف هایش را متوجه می شوید. وقتی کودک متوجه میشود که به حرف هایش گوش می دهید ، همین برایش کافی خواهد بود.

 

 

سایر مطالب مرتبط روانشناسی کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
دلیل خشونت دانش‌آموزان پسر چیست!؟

دلیل خشونت دانش‌آموزان پسر چیس...

این جملات را به کودکان نگوئید!

این جملات را به کودکان نگوئید!

مقابله با ترس کودکان

مقابله با ترس کودکان

مغز دخترها و پسرها چه تفاوتی با هم دارد؟!

مغز دخترها و پسرها چه تفاوتی ب...

نقش اسباب‌بازی در آینده شغلی کودکان!

نقش اسباب‌بازی در آینده شغلی ک...

جملاتی برای افزایش اعتماد به نفس کودکان

جملاتی برای افزایش اعتماد به ن...

روشی برای افزایش تمرکز کودکان

روشی برای افزایش تمرکز کودکان

کاهش وسواس در کودکان

کاهش وسواس در کودکان

رشد فکری کودکان چه مراحلی دارد؟!

رشد فکری کودکان چه مراحلی دارد...

خواب آرام برای کودکان چه اهمیتی دارد؟!

خواب آرام برای کودکان چه اهمیت...

کاهش استرس کودک از طریق بوسیدن

کاهش استرس کودک از طریق بوسیدن

حرف‌هایی که روان کودک را خراب می‌کند

حرف‌هایی که روان کودک را خراب ...

عوارض ترکیدن بادکنک کنار فرزند!

عوارض ترکیدن بادکنک کنار فرزند...

قصه چه تاثیری بر ذهن کودکان دارد؟!

قصه چه تاثیری بر ذهن کودکان دا...

ترساندن کودک چه عواقبی دارد؟!

ترساندن کودک چه عواقبی دارد؟!

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/04/15 , 00:11
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده