روش درمان ترک پاشنه

1397/06/05
35 684 0

در واقع ترک پاشنه پا، نشانه این است که توجه لازم و کافی نسبت به سلامت پاهایتان ندارید. ترک هایی که کف پا ایجاد می شود، پوست شکاف خورده ای است که سطح خارجی پوست (اپیدرمیس) را تحت تاثیر قرار می دهد. گاهی اوقات این ترک خوردگی به عمق پوست و بخش درمیس نیز نفوذ می کند و در این حالت پاشنه پا دردناک می شود. از آن جایی که پوست ناحیه پاشنه پا حساس و خشک است، در بسیاری از مواقع این ترک ها عمقی می شوند. هم چنین وجود پاشنه های ترک خورده نشان دهنده کمبود آهن و اسیدهای چرب امگا3 است. با این مطلب از  بخش زیبایی پوست و مو آکسان پلاس همراه باشید.

 

روش درمان ترک پاشنه

به طور معمول ترک خوردن پوست در بسیاری از نقاط بدن دیده می شود، اما معمولا پاشنه و کنار کف پا نقاطی هستند که بیشتر مستعد ترک خوردگی اند. شایع ترین علت ترک پاشنه پا، خشکی پوست است. کسانی که به طور عمومی خشکی پوست دارند، مستعد این هستند که دچار ترک کف پا، به خصوص ترک پاشنه پا هم شوند، اما در بعضی افراد شانس بروز این مشکل نسبت به بقیه بیشتر است. به گفته متخصصان ترک پاشنه پا در خانم ها بیشتر از آقایان دیده می شود که یکی از دلایل اصلی آن تفاوت های هورمونی بین زن ها و مردهاست. اگر شما هم جزو کسانی هستید که از ترک پا رنج می برید و تا حالا هرچه کرده اید، نتوانسته اید از شرش خلاص شوید حتما این مطلب را بخوانید. متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه بقیه الله در این زمینه بیشتر توضیح می دهد.

 

به طور کلی عواملی مانند اضافه وزن، شرایط شغلی و... باعث به وجود آمدن ترک های کف پا می شوند. افرادی که مشکل اضافه وزن دارند و در دسته افراد چاق قرار می گیرند به دلیل فشاری که روی پوست کف پا تحمیل می شود پاشنه پای شان مستعد به وجود آمدن ترک های عمیق می شود. به علاوه شغل هایی وجود دارند که به طریقی پوست کف پا در معرض خیسی و رطوبت (پا به طور مکرر در معرض خیس شدن و خشک شدن قرار می گیرد) یا مواد شوینده قرار می گیرد مانند مربیان شنا یا افرادی که در کارخانه های قالیشویی کار می کنند بیشتر مستعد خشکی پاشنه یا کف پا هستند.

 

 

برخی بیماری ها وجود دارد که علائم شان خشکی و ترک پاشنه و کف پاست، به همین دلیل در ذیل به چند مورد از این بیماری ها اشاره می کنیم:

  • بیماری صدف یا پسوریازیس: یکی از مشهورترین بیماری هایی که با ترک های عمیق و دردناک کف پا همراه است، بیماری صدف یا پسوریازیس است. البته این بیماری به طور نادر در کف دست یا کف پا مشاهده می شود اما چطور ترک های کف پای ساده را که ناشی از خشکی پوست است را ازبیماری پسوریازیس تمایز دهیم، باید گفت اگر ترک های پا همراه با پوست قرمز و ملتهب باشد، این ترک ها ناشی از بیماری پسوریازیس است. پوست حالت چرمی شکل دارد و چون قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد، پوست کف پا دچار ترک می شود که همراه با درد است. این دسته از ترک های پا درمان متفاوتی نسبت به ترک های معمولی کف پا دارند. یعنی علاوه بر نرم کننده ها باید از کرم های مخصوص برای درمان ضایعات پسوریازیست استفاده شود. 
     
  • بیماری قارچی: ضایعات قارچی یکی دیگر از بیماری هایی است که ممکن است با مشکل ترک و پاشنه پا اشتباه گرفته شود. این بیماری بیشتر در سنین بالا و افراد مسن دیده می شود. در نگاه اول ممکن است فرد فکر کند به مشکل خشکی پوست ساده دچار شده است، اما اگر ترک ها با پوسته ریزی های چشمگیر همراه باشد و علاوه بر کف پا ناخن و اطراف ناخن را هم درگیر کند، آن زمان است که باید به بیماری قارچ پایی مشکوک شد. در این مواقع یک بررسی آزمایشگاهی برای کشف علت انجام می شود و اگر بیماری قارچی تایید شود، آن وقت داروهای مناسب تجویز می شود و بعد از مصرف طی مدت کوتاهی فرد بهبود پیدا می کند.
     
  • اگزمای پوستی: اگزمای پوستی در بعضی مواقع ممکن است باعث به وجود آمدن ترک در کف پا شوند. اما در صورت وجود اگزما ابتدا باید علت اصلی ریشه یابی شود و بعد از به دست آوردن نتیجه درمان درست را به کار برد. البته یکی از علت های ایجاد اگزما می تواند ناشی از شغل فرد باشد. مثلا افرادی که پاهای شان دائما داخل مواد شیمیایی قرار دارد، در این مواقع باید پاها از این مواد دور نگه داشته شوند.
     
  • بیماری کراتودرمی: بیماری مادرزادی به نام کراتودرمی های کف پا وجود دارد که همان طور که اشاره شد علت اصلی به وجود آمدن این بیماری ها ژنتیک است. راه رفتن این افراد را می توان به کسانی که روی شیشه یا سنگلاخ راه می روند تشبیه کرد. برای همین پیاده روی و راه رفتن طولانی مدت برای این افراد مناسب نیست، چراکه با درد زیاد همراه است. این بیماری هم جزو بیماری هایی است که نباید با ترک های پاشنه پا عادی اشتباه گرفته شود. با این حال چون این یک بیماری ارثی است، نمی توان انتظار بهبودی کامل را داشت، اما با کمک داروهای تجویزی می توان این بیماری را تحت کنترل گرفت.

 

 

ترک پاشنه پا در فصل پاییز و زمستان بیشتر بروز می کند و تنها دلیلش هم خشکی هواست، اما نکته حائزاهمیت این است افرادی که دچار مشکل خشکی و ترک کف پا هستند ممکن است در بعضی مواقع در عمق این ترک ها عفونت های میکروبی هم مشاهده کنند. در چنین وضعیتی شخص ممکن است از درد پا به دلیل وجود عفونت های میکروبی شکایت داشته باشد.

 

درمان ترک پاشنه پا

افرادی که با مشکل ترک پاشنه پا مواجه هستند، برای درمان این مشکل باید از چرب کننده ها و کرم ها استفاده کنند، اما بهترین کرم ها برای درمان این دسته از مشکلات، کرم هایی هستند که خاصیت نرم کنندگی بالایی دارند. انواع و اقسام این کرم ها با برندهای معتبر در بازار موجود است؛ اما در بعضی مواقع ممکن است متخصص پوست تجویز کرم دست ساز را بدهد. در نهایت متخصص پوست تعیین می کند که برای درمان، از چه کرم هایی استفاده شود، بهتر است. معمولا کرم های مخصوص ترک پاشنه پا حاوی ماده ای به اسم اوره هستند که درصد اوره آنها حدود 20درصد است که برای درمان ترک های پا این مقدار کافی است.

 

در صورتی که دنبال نتیجه بهتری هستید توصیه می شود پاها را در یک تشت آب قرار دهید و بگذارید کف پا خیس بخورد؛ بعد از اینکه پاها را خشک کردید زمانی که رطوبت پوست تبخیر نشده و پوست نمناک است کرم های نامبرده را به کف پا بزنید. همچنین توصیه می شود بعد از این اقدام برای اثربخشی بهتر کرم ها، یک کیسه نایلونی را روی پاهای کرم زده بکشید. با این راهکار نتیجه درمانی بهتر خواهد شد. اما اگر شخصی قصد دارد بعد از کرم زدن فعالیت خاصی انجام دهد، برای اینکه کیسه نایلونی مزاحمتی ایجاد نکند توصیه می شود روی کیسه مجددا جوراب بپوشد.

 

همچنین به افرادی که مشکل ترک پاشنه پا داشته باشند توصیه می شود از دمپایی یا صندل های رو فرش استفاده کنند. البته توصیه می شود از صندل ها یا روفرشی هایی که پرز (الیاف و خزدار نباشند) دارند، استفاده نشود. صندل هایی که خزدار هستند پیشنهاد خوبی برای این دسته از افراد نیستند. توصیه بعدی این است با پای برهنه در محل هایی که گرد و خاک وجود دارد حضور پیدا نکنند؛ همان طور که گفته شد ترک های پا محل ورود انواع و اقسام مواد از محیط هستند که هم باعث تشدید ترک پا و هم خارش و التهاب و درد در این ناحیه می شوند.

 

پوسته پوسته شدن کف پا یکی از مشکلاتی است که درراستای خشکی پا به وجود می آید. البته استفاده از کرم های نرم کننده بروز این پوسته ها را کاهش می دهد؛ با این حال گاهی اوقات این پوست ها طوری قرار گرفته اند که ممکن است برخوردشان با سطح باعث ایجاد درد شود. در این مواقع توصیه می شود با وسیله ای مثل قیچی های کوچک استریل شده پوسته اضافه را بردارند. با دست این پوسته ها را نکنید چون احتمال اینکه به پوست بیشتر آسیب وارد شود زیاد است.

 

تاثیر سنگ پا در درمان ترک پاشنه

همانطور که می دانید سنگ پا وسیله ای است که از گذشته تا همین امروز مورد استفاده قرار می گیرد، اما درمورد تاثیر سنگ پا در درمان ترک پاشنه پا باید گفت این ترک ها بیشتر در افرادی به وجود می آید که پوست کف پای شان کلفت شده باشد. سنگ پا تاحدودی می تواند در این زمینه موثر باشد، اما بازهم نیاز به یادآوری است که بهترین و موثرترین روش استفاده از کرم های نام برده شده است.

 

درمان خانگی ترک پاشنه

افرادی که دسترسی به کرم های طبی و دارویی ندارند، می توانند از چرب کننده های خانگی مثل روغن های حیوانی، وازلین و حتی روغن های جامد خوراکی استفاده کنند. همچنین اگر ترک پاها همراه با عفونت باشد می توانند از پانسمان عسل استفاده کنند. البته نکته مهم این است که عسل باید طبیعی باشد.

 

 

 

سایر مطالب زیبایی پوست و مو را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
نوشیدنی های ضد پیری

نوشیدنی های ضد پیری

میوه‌‌ای برای سیاه کردن موهای سفید

میوه‌‌ای برای سیاه کردن موهای ...

عوارض و معایب خالکوبی چیست!؟

عوارض و معایب خالکوبی چیست!؟

روش درست دوش گرفتن

روش درست دوش گرفتن

چگونگی چروک شدن پوست با استرس

چگونگی چروک شدن پوست با استرس

ویتامین هایی برای شادابی پوست

ویتامین هایی برای شادابی پوست

مواد غذایی که باعث جوش می‌شوند

مواد غذایی که باعث جوش می‌شوند

مواد غذایی برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی

مواد غذایی برای جلوگیری از آفت...

آشنایی با بهترین غذای موها

آشنایی با بهترین غذای موها

دلیل ایجاد حساسیت های پوستی

دلیل ایجاد حساسیت های پوستی

ضرر های عمل بینی

ضرر های عمل بینی

ماسک‌های سفت کننده صورت

ماسک‌های سفت کننده صورت

از بین بردن موهای زائد با روش‌های خانگی

از بین بردن موهای زائد با روش‌...

لزوم توجه به تاریخ مصرف لوازم آرایشی

لزوم توجه به تاریخ مصرف لوازم ...

ارتباط سرطان و لیزر موهای بدن

ارتباط سرطان و لیزر موهای بدن

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/05/21 , 19:34
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده