با دیدنی‌های شهرستان فومن آشنا شوید!

1397/06/11
54 1,171 0

شهر مجسمه های ایران و یکی از زیباترین نقاط استان گیلان، شهرستان فومن است که گردشگران، آن را با طبیعت سرسبزش، می شناسند. در سراسر ایران، فومن را با باغ ها، شالیزارها، مجسمه ها، درختان چنار و مناظر زیبای طبیعی می شناسند. سرزمینی تاریخی که باستان شناسان آن را در گروه قدیمی ترین مناطق شمالی کشور معرفی کرده و پیشینه ای 2500 تا 3000 سال را برای این سرزمین زیبا و سرسبز، تخمین زده اند. امروزه این شهرستان با بهره مندی از آب وهوایی معتدل و مطبوع، خوراکی های لذیذ و خوشمزه ی بومی، سوغات و صنایع دستی محلی، دیدنی ها و چشم اندازهای طبیعی و نیز آثار تاریخی بازمانده از دوران باستان، به یکی از پرطرفدارترین مناطق گردشگری در کشور تبدیل شده است که سالانه، پذیرای جمع زیادی از توریست ها و گردشگران از سراسر ایران و جهان است. با بخش سفر سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

با دیدنی‌های شهرستان فومن آشنا شوید!

در ادامه با جاذه های گردشگری شهرستان فومن آشنا خواهید شد:

 • قلعه رودخان فومن: در 20 کیلومتری شهرستان فومن، بنایی تاریخی وجود دارد که گروهی از باستان شناسان، قدمت آن را در دوران حکومت ساسانیان تخمین زده اند. وجه تسمیه این اثر تاریخی، به علت قرارگیری و احداث آن در کنار رود است که در گذشته به «دژ روگان» شهرت داشته و با گذشت زمان به «قلعه ی رودخان» تغییر نام داده است. این عمارت کهن در بین مردم به نام های دیگری مانند «دژ روخان»، «قلعه ی حسامی»، «قله رخون»، «قلعه ی هزارپله» و «دژ روگان» نیز شناخته می شود. ویژگی منحصربه فرد قلعه رودخان، عدم نفوذ، فتح و دسترسی به آن توسط دشمن، در طول تاریخ است. این دژ قدیمی از بخش های مختلفی از جمله دو ارگ و قورخانه، تشکیل شده است. ارگ محل سکونت حاکم وقت و خانواده ی وی احداث شده و قورخانه نیز برای سکونت و انجام کارهای نظامی سربازان مورد استفاده قرار می گرفت. از دیگر قسمت های قلعه می توان به تعدادی ورودی، زندان، سردخانه، حمام، حوض، آبریزگاه، آب انبار، برج دیده بانی، چندین اتاق دیده بانی، تعدادی واحد مسکونی، برج و بارو و ... اشاره کرد. از ویژگی های منحصربه فرد و جالب در مورد قلعه، سیستم دفاعی و امنیت بی نظیر آن است؛ چرا که در طول تاریخ و در مدت زمان پویایی آن، هیچ دشمنی موفق به فتح آن نشده است.
   
 • پارک فومن: یکی از زیباترین و محبو ب ترین تفرجگاه ها در فومن، «پارک فومن» این شهرستان است که به دیل حضور انواع مجسمه ها از جمله مجسمه های چهار دختران، در بین گردشگران مشهور و محبوب است. مجسمه هایی که نمایانگر سعی، کوشش و زحمت بی دریغ زنان و دختران روستاها و دهکده های فومن است که به کشاورزی مشغول بوده و سرزندگی و تلاش را به نمایش می گذارد. همچنین حضور مجسمه های کودکان با چهره هایی شاد و خندان که در محوطه ی پارک قرار دارد، نشاط مردم و بازی های محلی آن ها را به نمایش گذاشته است. دستگاه های بازی نیز در کنار این مجسمه ها، این مکان را به یکی از تفریح گاه های محبوب فومن، تبدیل کرده است.
   
 • روستای فوشه: یکی از مناطق دیدنی در شهرستان فومن، روستای فوشه در فاصله ی 22 کیلومتری جنوب غربی این شهرستان است که در نزدیکی «قلعه ی رودخان» قرار دارد. محصور شدن این روستای زیبا از غرب، جنوب و جنوب غربی به مناطق کوهستانی، ارتفاعات و جنگل های زیبا با چشم اندازهای فوق العاده و قرارگیری آن در دامن کوه و جنگل، از ویژگی های ناب و دوست داشتنی این منطقه از شمال کشور برای بازدید و مسافرت محسوب می شود که سالانه میزبان علاقه مندان بسیاری به طبیعت و ایرانگردی است. همچنین پوشش گیاهی متنوع و حضور درختانی همچون توسکا، افرا، لرگ، راش، خرمندی و راش طبیعتی زیبا با آرامش و سرسبزی منحصربه فردی را برای ساکنین و بازدیدکنندگان از این منطقه، به ارمغان آورده است.
   
 • غار خون فوشه: در فاصله ی 15 کیلومتری از روستای فوشه و در نزدیکی قلعه ی رودخان شهرستان فومن، غاری کهن با قدمتی بالغ بر 3 هزار سال قرار دارد که می توان از آن به عنوان یکی از دیدنی ها و جاذبه های ارزشمند این منطقه از استان گیلان یاد کرد. این غار در منطقه ای جنگلی قرار دارد و به دلیل قدمت تاریخی و زیست محیطی از ارزش و اهمیت والایی برخوردار است. گردشگران در مسیر دسترسی به غار با جاذبه های بکر طبیعی و زیبایی های خارق العاده ای روبه رو می شوند که سختی راه و پیمودن شیب تند مسیر را به فراموشی خواهند سپرد.
   
 • بقعه سبز قبا: از اماکن مذهبی در شهرستان فومن، آستان مقدس امامزاده سبزقبا (ع) است که در روستای شنبه بازار این شهرستان قرار گرفته و به یکی از مقاصد گردشگری مذهبی در این خطه از کشور، تبدیل شده است. از نکات قابل توجه در مورد این بقعه ی تاریخی، آرامگاه پیکر مطهر چند تن از شهدای جنگ تحمیلی است که در اطراف آن قرار دارد. در اطراف بقعه سبز قبا، پیکر چندتن از شهدای جنگ تحمیلی قرار دارد که مهم ترین دلیل حضور گردشگران سراسر کشور در این بارگاه است. از جمله شهدای دفن شده در این بارگاه ملکوتی، پیکر پاک شهید سید جواد موسوی است که در فضای بقعه ی سبز قبا، آرمیده است. جالب است بدانید که در نزدیکی این امامزاده، درختی کهنسال و تنومند وجود دارد که گذشتگان آن را «درخت مزار» یا «درخت آقادار» می نامیدند. امروزه نیز برخی از مردم به تبعیت از باورهای قدیمی، به امید برآورده شدن حاجات خود، پارچه ای سبز رنگ را به درخت وصل می کنند.
   
 • ییلاق زودل سر فومن: در مسیر «قله ی تراشوم» در نزدیکی روستای «خانوانه ی» شهرستان فومن، ییلاقی زیبا با چشم اندازی بی نظیر و آب وهوایی مطلوب قرار دارد که به «زودل» شهرت یافته است. علت نامگذاری این مکان زیبا به «زودل»، به دلیل حضور روستای «زودل» در مسیر رسیدن به این ییلاق است. درواقع ییلاق بالاتر از روستا قرار گرفته و با بهره گیری از اسم روستا و قرارگیری ییلاق بالاتر از روستا (سر به معنای بالاتر است)، به ییلاق «زودل سر» نامگذاری شده است. این مکان طبیعی، یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان فومن در استان گیلان است که سالانه جمع زیادی از توریست ها و مسافران داخلی برای بازدید از آن، به فومن سفر می کنند.
   
 • منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سیاه مزگی: یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در استان گیلان و شهرستان فومن، منطقه ی حفاظت شده ی «گشت رودخان و سیاه مزگی» است که با بهره مندی از اقلیمی مرطوب و معتدل، پوشش گیاهی بومی و جنگل های کم نظیر هیرکانی، مراتع ییلاقی، جلگه ، رودهای متعدد خروشان و باغ های زیبای چای به ناحیه ای مناسب و مطلوب برای گردشگران و مسافران سراسر کشور تبدیل شده است. این منطقه در سال 1378 عنوان منطقه ای حفاظت شده را به خود اختصاص داد. در این بخش از استان گیلان، زیستگاه گونه های مختلفی از جانوران از جمله قرقاول، آبیا، تشی، گورکن، سیاه گوش، روباه، گربه ی جنگلی، گراز، خرس قهوه ای، مرال شوکا، شغال و پلنگ، است. از ویژگی های گردشگری در این منطقه ، حضور دره های عمیق، رودهای بسیار و آبشارهای خروشان است که طبیعتی بکر و فوق العاده را بوجود آورده است.
   
 • چشمه آب معدنی علی زاخونی و زمزمه: «چشمه ی علی زاخونی»، یکی از پدیده های زیبا و ارزشمند طبیعی است که نوشیدن آب آن به دلیل بهره مندی از بیکربنات، برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله مشکلات گوارشی، مفید است. «چشمه ی زمزمه» نیز از دیگر موهبت های الهی واقع در منطقه ی ماسوله از توابع شهرستان فومن است که به رنگ نارنجی است. جالب است بدانید که این چشمه به دلیل نزدیکی با معدن آهن، دارای طعم تلخ و نامطلوبی است، اما ساکنین محلی به دلیل فواید درمانی آب این چشمه، آن را با مقداری شکر مخلوط کرده و برای بهبود بیماری های ریوی و گوارشی از آن استفاده می کنند.

 

 

سایر مطالب مرتبط با سفر و گردشگری را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
طاق گرا کرمانشاه

طاق گرا کرمانشاه

قدیمی‌ترین كلیسای جهان

قدیمی‌ترین كلیسای جهان

شهر باستانی استخر استان فارس

شهر باستانی استخر استان فارس

سرو ابرکوه، سروی 4500 ساله

سرو ابرکوه، سروی 4500 ساله

باغ شاهزاده یا باغ شازده ماهان

باغ شاهزاده یا باغ شازده ماهان

مکان تفریحی سال 97 برای گردشگران و توریست ها

مکان تفریحی سال 97 برای گردشگر...

باغ ‌موزه هرندی

باغ ‌موزه هرندی

شهر گیلان و جاذبه های گردشگری آن

شهر گیلان و جاذبه های گردشگری ...

باغ پرندگان در جزیره کیش

باغ پرندگان در جزیره کیش

ونیز دوست داشتنی

ونیز دوست داشتنی

باغ ارم

باغ ارم

جاذبه های توریستی شهر رشت

جاذبه های توریستی شهر رشت

کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانای شوش

شهر قزوین و جاذبه های گردشگری آن

شهر قزوین و جاذبه های گردشگری ...

بازار جهرم

بازار جهرم

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
کاشتن سبزه عید و تاریخچه آن

کاشتن سبزه عید و تاریخچه آن

1396/10/10
ماه اسفند زمان کاشتن سبزه عید می باشد. از روزگاران کهن، کاشتن سبزه عید به صورت نمادین و شگون، در همه خانه ها و در بین همهً خانواده ها مرسوم ...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/09/11 , 15:45
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده