میدان مغناطیسی زمین

1397/06/13
17 285 0

بر اساس یافته ها اخترشناسان موفق شدند میدان مغناطیسی عظیم حاصل از تصادم کهکشان های خوشه ای را با کمک تصاویر امواج رادیویی کشف کنند. با بخش دانستنی‌ها سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

 

میدان مغناطیسی زمین

میدان های مغناطیسی درروی کره زمین

بر اساس تحقیقات قطب شمال میدان مغناطیسی در آمریکای شمالی و قطب جنوب آن در منطقهٔ قطب جنوب واقع شده اند. بزرگی میدان مغناطیسی در سطح زمین بین 25 تا 65 میکرو تسلا (0.25 تا 0.65 گاوس ) است. کهکشان ها آزادانه در فضای خالی حرکت نمی کنند. جاذبه اغلب آن ها را به صورت گروهی سازمان دهی می کند که به آن ها کهکشان های خوشه ای میگویند، و می توانند ده ها میلیون سال نوری گسترده باشند. همین باعث می شود آن ها بزرگ ترین ساختار شناخته شده در جهان باشند.با این حال اکنون اخترشناسان فکر می کنند تصادم بین کهکشان های خوشه ای، بزرگترین میدان مغناطیسی در کیهان را ایجاد می کنند. چنین میدان هایی ممکن است حتی بزرگ تر از خود خوشه ها باشند.زمانی که کهکشان ها با یکدیگر تصادم می کنند، میلیاردها ستاره و هزاران میلیارد سیاره به ندرت با هم ارتباط برقرار می کنند، زیرا فضای خالی کافی در این میان وجود دارد.

بر اساس گفته ها و تحقیقات زمانی که کهکشان راه شیری ما با اندرومدا 3٫75 میلیارد سال دیگر برخورد کند، محققین انتظار دارند که به صورت یک کهکشان عظیم شکل پیدا کند.اما میزان بسیار زیاد گاز، غبار و ذرات بارداری که بین کهکشان ها و ستارگان طی این برخوردها خارج شده اند، باعث ایجاد ابرهای مادی موسوم به “یادگاری ها” می شوند. علت این نام گذاری این است که این ابرها تا مدت ها پس از پایان یافتن تصادم باقی خواهند ماند. محققین حدود 70 ابر از اولین کشف آن در سال 1970، کشف کرده اند. در مطالعه ای جدید یک تیم بین المللی از اخترشناسان، برخی از این ابرها را نقطه گذاری کرده اند تا ببینند می توانند یک میدان مغناطیسی نامرئی ایجاد کنند.

میدان مغناطیسی در سویس

در این مطالعه، محققین از یک رادیو تلسکوپ در اندازه استادیوم در آلمان استفاده کردند تا از چهار یادگار تصادم معروف عکس بگیرند. اخترشناسان این تصاویر را در امواج رادیویی گرفتند که برای چشمان انسان نامرئی است، اما یادگارها در این طیف خواهند درخشید. تصاویر امواج رادیویی نیز می توانند ویژگی مغناطیسی بزرگ مقیاس از خود نشان دهند، زیرا حرکت ذرات در فضا به سمت میدان های مغناطیسی می تواند انتشار امواج رادیویی را تحت تاثیر قرار دهد. نام های فنی برای کهکشان های خوشه ای مورد مطالعه پیچیده هستند ـ CIZA J2242+53، 1RXS 06+42، ZwCl 0008+52 و Abell 1612 ـ اما اخترشناسان اغلب آنان را بر اساس شکلشان نام گذاری می کنند. برای مثال CIZA J2242+53 نام آن «سوسیس» است.

میدان های نام برده شده  ده ها برابر گسترده تر از راه شیری هستند و حدود نصف قدرت یکی از حرکات ایجاد شده در کهکشان ما را دارند، که برای یک ابر گازی بسیار قابل توجه است. محققین تصور می کنند چنین میدان هایی به دلیل چرخش گازهای باقی مانده از تصادم ایجاد می شوند. شکل و قدرت این یادگارها نیز نشان می دهد کهکشان های خوشه ای می توانند با سرعتی بیش از 2000 کیلومتر بر ثانیه با یکدیگر برخورد کنند. اکنون که اخترشناسان نشان دادند امواج رادیویی می تواند میدان های مغناطیسی غول پیکر را در فضا نشان دهد، در نظر دارند در آینده موارد بیشتری را با این روش کشف کنند.

 

 

سایر مطالب بخش دانستنی‌ها سایت آکسان پلاس را نیز مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
تاثیر شرایط جوی بر بدن

تاثیر شرایط جوی بر بدن

با زمان در نجوم آشنا شوید!

با زمان در نجوم آشنا شوید!

بزگ ترین و غول ییکر ترین موجود زنده روی زمین

بزگ ترین و غول ییکر ترین موجود...

دانستنی‌های جالب 5

دانستنی‌های جالب 5

دانستنی‌های جالب 1

دانستنی‌های جالب 1

دانستنی هایی درباره ی جلیقه ی ضد گلوله

دانستنی هایی درباره ی جلیقه ی ...

دانستنی‌های جالب 30

دانستنی‌های جالب 30

ماجراجوترین زنان تاریخ

ماجراجوترین زنان تاریخ

تاثیر خواب بر تقویت حافظه

تاثیر خواب بر تقویت حافظه

ساعت آفتابی

ساعت آفتابی

باران اسیدی چیست و چگونه به وجود می‌آید؟!

باران اسیدی چیست و چگونه به وج...

سنگ کوارتز چه نوع سنگی است و چه کاربردی دارد؟!

سنگ کوارتز چه نوع سنگی است و چ...

آیا می‌دانید مبدا تاریخ چیست؟!

آیا می‌دانید مبدا تاریخ چیست؟!

دانستنی‌هایی درباره کبد

دانستنی‌هایی درباره کبد

دانستنی‌های جالب 22

دانستنی‌های جالب 22

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
زعفران|عصاره زعفران|افشره زعفران|زعفران مایع|پودر زعفران
شرکت دنیز کشت و صنعت ایرانیان یکی از موفق ترین فعالان حوزه صنعت و کشاورزی در کشور، در زمینه های تخصصی تولید رنگ های خوراکی، تولید آرد سفید مرغوب و همچنین تولید محصولات گیاهی درجه یک فعالیت می کند.  
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/04/16 , 17:53
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده