بدن انسان و نبود جاذبه

1397/06/14
76 376 0

برای دانستن تاثیرجاذبه روی بدن انسان محققان وضعیت بدن انسان را پس از سپری کردن یک سال در ایستگاه فضایی بین المللی و بدون وجود جاذبه بررسی کرده اند. با بخش دانستنی‌ها سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

 

بدن انسان و نبود جاذبه

تاثیر جاذبه روی بدن انسان

بر اساس تحقیقات انجام شده محققان تغییرات ایجادشده در بدن و سلامت "اسکات کلی" را پس از مأموریت یک ساله در فضا، با برادر دوقلویش در زمین مقایسه کردند. سفر فضایی کروموزوم های کلی را تغییر داد. پس از سپری کردن یک سال در ایستگاه فضایی بین المللی و بدون وجود جاذبه، چه بر سر بدن انسان می آید؟ برنامه مطالعات بر روی دوقلوها، داده های مرتبط با فضانورد "اسکات کلی" را قبل، بعد و در طول مأموریت فضایی با برادر دوقلویش روی زمین (فضانورد بازنشسته "مارک کلی") مقایسه کرد. این تحقیقات مسائل زیادی را برای محققان روشن کرده است. نتایج اولیه از مطالعات مأموریت یک ساله اسکات که اکنون بازنشست شده، و همچنین فضانورد روسی "میخائیل کورنینکو"، هفته گذشته در کارگاه تحقیقات سالانه ناسا منتشر شد. محققان دارند برای یک مأموریت طولانی به مریخ برنامه ریزی می کنند و این نتایج جدید، بینش خوبی به آن ها داده است.

 

تفاوت زندگی در فضا و زندگی در زمین

گروهی از محققان طیف گسترده اطلاعات درباره سلامت برادران "کلی" را موردمطالعه قراردادند. آن ها ایمنی بدن، شکل استخوان ها، میکروبیوم روده و تأثیرات زندگی در فضا بر DNA را بررسی کردند. دانشمندان سعی دارند مشخص کنند آیا در طول زمانی که اسکات در فضا سپری کرده، یک به اصطلاح "ژن فضایی" در او فعال شده است یا خیر. در بررسی توالی ژنی DNA و RNA از سلول های سفید خون دوقلوها، محققان فهمیدند که اسکات و مارک صدها ژن جهش یافته و منحصر به خوددارند و بیش از 200 هزار مولکولِ RNA متفاوت در آن ها شناسایی شد.
بر اساس یافته ها زمانی که اسکات در فضا بود، تغییرات شیمیایی در DNA او کاهش یافت، اما زمانی که به زمین بازگشت این تغییرات به حالت عادی برگشت. تغییرات DNA در مارک هم در اواسط تحقیق تغییر کرد، اما در اواخر تحقیق به حالت عادی برگشت. محققان می گویند این نتایج نشان می دهند ژن انسان چقدر در برابر تغییرات محیطی (چه در فضا و چه در زمین) حساس است. بررسی تلومرها در توالی های تکراری در انتهای کروموزوم در سلول های سفید خون دوقلوها نتایج عجیبی را نشان داد:به طورمعمول، با افزایش سن طول تلومرها کاهش می یابد. اما زمانی که اسکات در فضا بود طول تلومرهایش افزایش پیدا کرد. زمانی که به زمین بازگشت، دوباره طولشان کم شد. در حال حاضر دانشمندان احتمال می دهند این تغییر به ورزش زیاد و کاهش مصرف کالری در فضا بستگی دارد. دانشمندان تغییرات در تلومراز (که تلومرها را تعمیر و بلند می کند) این دو برادر را نیز بررسی کردند. در نوامبر 2015، واکنش ها در هر دو برادر افزایش یافته بود که احتمالاً به دلیل یک رویداد "مهم و استرس زا در خانواده" بوده است. میزان تشکیل استخوان در اسکات کاهش یافت، اما سطوح هورمون های درمانی که به سلامت استخوان ها و عضلات کمک می کند، افزایش یافت. هورمون استرس (کورتیزول) طبیعی باقی ماند، اما اندکی پس از فرود به زمین دچار التهاب شد که احتمالاً به دلیل استرس ناشی از ورود دوباره به جو زمین بود. هرچند باکتری ها موجود در سیستم گوارشی اسکات و مارک باهم تفاوت دارد (که به دلیل زندگی در محیط های مختلف و خوردن غذاهای متفاوت طبیعی است)، اما دو گروه اصلی از باکتری ها در میکروبیومِ اسکات، تغییرات عمده ای کردند.


عوامل استرس در فضا

از زمانی که پای مأموریت مریخ در میان باشد، اولین اقدامات فضانوردان در سطح سیاره سرخ حیاتی ترین و کلیدی ترین خواهد بود. اما پس از سپری کردن شش ماه در اعماق فضا، احتمالاً در انجام سریع و کارآمدِ برخی کارها مشکل خواهند داشت؛ حتی اگر آن کارها در نجات زندگی شان حیاتی باشد. دانشمندان برای کسب اطلاعات بیشتر، اسکات و کورنینکو را پس از سپری کردن یک سال در فضا، تحت یک سری آزمایش ها قراردادند. کپسول آن ها به صورت عمودی بر روی زمین فرود آمد و قبل از اینکه کسی بتواند در خروج به آن ها کمک کند، باید خودشان را تا نیمه از کپسول بیرون می کشیدند. اسکات عقیده دارد ترک کردن کپسول در سطح مریخ آسان تر خواهد بود، زیرا این سیاره جاذبه کمتری دارد. بخشی از مأموریت در مدار زمین، برای آزمایش فرود بر روی کره مریخ بود. اسکات تمام شبیه سازی های انجم شده برای تجربه فرود بر روی مریخ را تکمیل کرد. در طول آزمون عملیاتی، سخت ترین بخش برای اسکات و کورنینکو استفاده چابک از عضلاتشان، تعادل و کنترل وضعیتی و حفظ ثبات بود. باید می توانستند از نردبان ها بالا بروند و پایین بپرند، دریچه ها را باز و از ابزار استفاده کنند و کلی کار دیگر. اما میان نتایج آن ها و فضانوردانی که به فضا رفته اند، تفاوت چندانی نبود.
بر این اساس محققان بررسی کردند که مهارت های حرکتی آن ها پس از سپری کردن یک سال در جاذبه صفر، چه تغییری کرد. آن ها از فضانوردان خواستند بر روی صفحه کامپیوتر اشاره کنند، اشکال را ردیابی کنند و بچرخانند؛ مشابه حرکاتی که فضانوردان بعد از فرود بر روی مریخ باید انجام دهند. نتایج اولیه نشان می دهد که دقت و سرعت واکنش فضانوردان کاهش یافته بود. فضانوردان در زمان بهبود پس از فرود متفاوت بودند، اما ممکن است دلیل آن آموزش های قبل از پرواز و یا تجربه کلی فضانوردان باشد. محققان معتقدند آموزش بیشتر برای تنظیم مجدد بدن با جاذبه زمین به فضانوردان آینده کمک خواهد کرد، زیرا هر دو فضانورد بهبودی آهسته تری نسبت به فضانوردانی داشتند که شش ماه در فضا سپری کرده بودند.

پس از این مدت هاست که دانشمندان سعی دارند زمان و کیفیت خواب فضانوردان را بهبود دهند. با برنامه ریزی بهتر، تغییر کمتر در شیفت کاری و اینکه ساخت وساز و تعمیر ایستگاه فضایی به پایان رسیده، فضانوردان یک ساله به طور متوسط هفت ساعت در روز می خوابیدند. فضانوردانی با مأموریت های کوتاه تر در ایستگاه فضایی، به طور متوسط حدود شش ساعت در شبانه روز می خوابیدند. تمام نتایج به دست آمده، یافته های اولیه هستند و تحقیقات ادامه دارد. "جان چارلز" دانشمند ارشد پژوهش و برنامه بشر ناسا در بیانیه ای گفت:" در نتایج اولیه برنامه یک ساله ایستگاه فضایی بین المللی و مطالعه دوقلوها، هیچ مانعی برای سفرهای طولانی تر انسان در فضا مشخص نشده است." "برخی نتایج مانند افزایش غیرمنتظره طولِ تلومرها در اسکات کلی، نیاز به تجزیه وتحلیل بیشتر و ارتباط با نتایج سایر محققان دارد. ممکن است پس از بررسی اثبات شود تنها تغییراتی گذرا هستند. به طورکلی، نتایج اولیه نشان داده که سپری کردن یک سال در فضا، خیلی استرس زاتر از شش ماه در فضا نیست. اما برای نتایجی قطعی تر، باید منتظر تجزیه وتحلیل بیشتر و دقیق تر از نمونه ها و داده ها باشیم."

 

 

سایر مطالب بخش دانستنی‌ها سایت آکسان پلاس را نیز مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
دانستنی‌هایی از درختان

دانستنی‌هایی از درختان

چب دست‌ها و 13 حقیقت جالب

چب دست‌ها و 13 حقیقت جالب

دانستنی‌های قلب

دانستنی‌های قلب

نابودی بخش زیادی از زمین با تولد ماه

نابودی بخش زیادی از زمین با تو...

درصد خواب در کشورهای مختلف

درصد خواب در کشورهای مختلف

دانستنی‌های جالب 12

دانستنی‌های جالب 12

دانستنی‌‎های سلول‌های سرطانی!

دانستنی‌‎های سلول‌های سرطانی!

دانستنی‌های جالب 24

دانستنی‌های جالب 24

چه روشی برای بیدار کردن زنان از خواب مناسب است؟!

چه روشی برای بیدار کردن زنان ا...

آشنایی با سنگ نمک

آشنایی با سنگ نمک

دانستنی‌های طلای سفید!

دانستنی‌های طلای سفید!

دانستنی‌های جالب 6

دانستنی‌های جالب 6

دلیل سیاه و سفید بودن خرس پاندا چیست؟!

دلیل سیاه و سفید بودن خرس پاند...

کسی که گرانش را کشف کرد!

کسی که گرانش را کشف کرد!

دلیل درآمد بیشتر افراد قد بلند چیست؟!

دلیل درآمد بیشتر افراد قد بلند...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/08/03 , 20:20
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده