راز ضدیخ بودن پنگوئن ها؟

1397/06/15
65 1,282 0

بر اساس تحقیقات و پس از انجام بررسی بر روی پرهای پنگوئن ها محققان موفق به کشف خاصیت ضد یخ بودن پرهای این پرنده شدند. راز ضدیخ بودن پنگوئن ها؟ با بخش دانستنی‌ها سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

 

 

راز ضدیخ بودن پنگوئن ها؟

چرا پنگوئن ها در دمای زیر صفر یخ نمی زند

همه میدانیم پنگوئن ها پرندگانی هستند که نمی توانند پرواز کنند، اما خیلی خوب شنا می کنند و بیشتر زندگی شان را در دریا می گذرانند، آنها پرهای ضد آب و براقی دارند که به خشک نگهداشتن بیشتر پوستشان کمک می کند، آنها نسبت به اکثر پرندگان، پرهای بیشتری دارند، اما هر سال پرهای قدیمیشان می ریزد و پرهای جدیدی برایشان رشد می کند. آیا تا به حال برایتان این سوال پیش آمده که پنگوئن ها با اینکه همیشه در محیط های سرد و یخبندان زندگی می کنند، چطور پر هایشان یخ نمی زند؟ محققان با مطالعه ی دقیق پر پنگوئن های «هومبولت» (Humboldt)، ساختارهای میکروسکوپی خاصی کشف کرده اند که مانع از یخ بستن آنها می شود.
پس این ساختار باعث می شود که پر این پنگوئن به ماده ی مقاوم در مقابل یخ تبدیل شود. پنگوئن های هومبولت در سواحل سنگی ساحل غربی آمریکای جنوبی زندگی می کنند و در اعماق آب های بسیار سرد شنا می کنند. این آب ها از اقیانوس منجمد جنوبی به سمت شمال در جریان هستند. با این حال، بال های آنها بسیار به ندرت یخ می زند.

بر این اساس محققان برای اینکه راز ضدیخ بودن این پنگوئن ها را بفهمند، بال های آنها را با استفاده از یک «میکروسکوپ الکترونی روبشی» (Scanning Electron Microscope) بررسی کردند. میکروسکوپ الکترونی روبشی، میکروسکوپ خاصی است که با تابش اشعه ی الکترونی، شی مورد مشاهده را اسکن کرده و از آن تصاویری تهیه می کند. این نوع میکروسکوپ به اندازه ی 10 تا 500 هزار برابر بزرگنمایی می کند و قدرت تفکیک آن کمتر از یک تا 20 نانومتر است. آنها پی بردند که پر این پنگوئن ها پُر است از تارهای بسیار ریز میکرومتری که در هم گره خورده اند. این تارها مانع از تشکیل کریستال های آب و یخ می شوند. این تار ها در کنار هم شبکه ی متراکمی از فیبر را تشکیل می دهند که آب نمی تواند به آن نفوذ کند. از طرف دیگر این ساختار، سطح پر را بسیار لغزنده می کند، به همین خاطر، یخ به آن نمی چسبد. همچنین حباب های هوا را به دام می اندازند. این حباب ها به عنوان عایق عمل کرده و مانع از انتقال حرارت می شوند. همچنین نمی گذارند آب در سطح پر یخ بزند.
اما محققان با مشاهده ی این پرها در مقیاسی کوچک تر، چین و چروک های ریزی هم در سطح این تار ها پیدا کردند. این فضاهای کوچک هم حباب های هوا را به دام می اندازند. این حباب های هوا میزان سطح تماس میان پر و قطرات آب را کاهش می دهند. به این ترتیب، قطرات آب کمتر به سطح پر جذب می شوند. محققان می گویند که می توانند با الگو گرفتن از این ساختار، ماده ای ضد یخ بسازند. از این ماده می توان در روکش هواپیماها و همچنین در شیشه ی خودروها استفاده کرد. آنها در حال حاضر، غشایی متشکل از نانوفیبرهای در هم فرورفته ای ساخته اند که می تواند به همان اندازه در مقابل یخ مقاوم باشد.
یک دانشمند مواد در دانشگاه «بیهانگ» در پکن می گوید:«با اینکه پنگوئن ها در سردترین محیط های جهان زندگی می کنند، اما یخ به ندرت روی پرهایشان پیدا می شود. در واقع، پرهای آنها ویژگی های بسیار عالی ضد یخ دارند.» او ادامه داد:«ما فهمیدیم که ساختار تارها و تارچه هایی که در اندازه های میکرو و نانو هستند هوا را به دام می اندازند و خاصیت های آب گریزی و ضدچسبندگی را به پر این پنگوئن ها می دهند.» پنگوئن های هومبولت در سواحل شیلی و پرو زندگی می کنند. اغلب اوقات، آنها باید دماهای بسیار پایین را تحمل کنند. پنگوئن های امپراتور باید در جنوبگان، سردترین دمای روی زمین را تحمل کنند. در آن مناطق دما به منفی 40 درجه ی سانتیگراد می رسد. محققان معتقدند که پر اکثر پنگوئن ها ساختاری مشابه دارد. اما به دلیل ساختار بسیار پیچیده ی آنها نمی توانند به طور کامل، آن را شبیه سازی کنند. به همین خاطر، در این تحقیق، فقط به ساختار اصلی و فیبرهای نانو تمرکز کردند

 

 

سایر مطالب بخش دانستنی‌ها سایت آکسان پلاس را نیز مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
با 40 قانون جالب در جهان آشنا شوید!

با 40 قانون جالب در جهان آشنا ...

حیواناتی با بیشترین طول عمر

حیواناتی با بیشترین طول عمر

میدان مغناطیسی زمین

میدان مغناطیسی زمین

مهمانداران از چه رازهایی خبر دارند؟!

مهمانداران از چه رازهایی خبر د...

منظومه شمسی چند قمر دارد؟!

منظومه شمسی چند قمر دارد؟!

سنگ آکوامارین

سنگ آکوامارین

تاثیر نبود ماه روی زمین

تاثیر نبود ماه روی زمین

تمساح و دانستنی‌های جالب آن

تمساح و دانستنی‌های جالب آن

دانستنی‌های سیاره سرخ

دانستنی‌های سیاره سرخ

دانستنی‌های جالب 16

دانستنی‌های جالب 16

وجود GPS بیولوژیک در بدن

وجود GPS بیولوژیک در بدن

دانستنی‌های جالب 14

دانستنی‌های جالب 14

بدن انسان و نبود جاذبه

بدن انسان و نبود جاذبه

گروه خونی مورد علاقه حشرات

گروه خونی مورد علاقه حشرات

کنترل رفتار ما توسط سیستم ایمنی بدن

کنترل رفتار ما توسط سیستم ایمن...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/05/11 , 05:08
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده