خوش بینی و بدبینی

1397/06/22
155 1,110 0

آمار ها نشان داده که وضع خوشبین ها در زمینه های گوناگون بهتر از بدبین ها است. آنها در پیش بینی های شغلی بهتر از بدبین ها هستند، وضع سلامتی شان اغلب خوب است. همچنین افراد خوشبین در انتخاب های شغلی نیز بهتر از بدبین ها عمل می کنند. نکته مهمی که می توان گفت این است که آزمون ها کسانی را به عنوان افراد بدبین شناسایی کرده اند که هرگز فکرش را نمی کردند که بدبین باشند. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

خوش بینی و بدبینی

شناخت بدبینی و خوش بینی

به نظر می رسد که بدبینی عامل ریشه داری باشد، اما تحقیقات نشان می دهد که می توان آن را تغییر داد. هسته اصلی بدبینی، درماندگی است. در واقع درماندگی مرحله ای است که در آن افراد می پندارند که انتخاب هایشان تأثیری بر آنچه برایشان روی می دهد، ندارد. بسیاری از چیزها در زندگی، خارج از کنترل ما هستند مانند رنگ چشم، قد و... اما کارهای زیادی را هم تحت کنترل خویش داریم. شیوه ای که با آن با دنیا کنار می آییم، ممکن است این کنترل را کم یا زیاد کند. این اندیشه هایمان نیستند که به رویدادها واکنش نشان می دهند، آنها خود رویدادها را تعیین می کنند. فکر اینکه «کاری از دستم بر نمی آید» ما را از عمل کردن باز می دارد. وقتی احساس درماندگی بر ما تسلط می یابد، کنترل به دست نیروهای دیگر می افتد. پژوهش های زیادی نشان می دهد که اگر بدبین باشیم، شکست ها را مشکل خود می دانیم و براحتی دچار افسردگی خواهیم شد. از ظرفیت هایمان غافل می مانیم و از نظر جسمی زود بیمار می شویم. افراد بدبین از کاه، کوه می سازند و یکی از روش هایی که با کمک آن این کار را انجام می دهند، تبدیل اشتباه ها به احساس گناه است. نکته دیگر اینکه افسردگی یعنی اوج بدبینی. افراد افسرده بدبین هستند. یعنی می توان یک دلیل محکم برای علت بروز افسردگی شدید را بدبینی دانست و کلید رهایی از این اختلال، برگزیدن سبک خوشبینانه است. افراد خوشبین به واسطه تمایلات جسورانه و دیدگاه مثبتشان شناخته می شوند اگر بیش از اندازه به مسائل دنیای پیرامونی توجه کرده و آنها را به خود نسبت دهیم، شانس ابتلا به افسردگی در ما بالا می رود، زیرا نسبت دادن مشکلات به خود، ریز بینی و گیر دادن به مسائل در جهت کنترل اوضاعی که شاید در کنترل ما نباشد، ما را از پای در خواهد آورد. این باورها بدبینی را افزایش داده و پس از مدتی دست از تلاش برای درک مثبت تر از وضع خود کشیده و درمانده می شویم. نشخوارکننده های فکری آنقدر به این گونه تفکرات ادامه می دهند که یک چرخه بزرگ مهار ناپذیر از فکرهای منفی و بدبینانه پیرامون آنها را فرامی گیرد و دچار افسردگی می شوند.

تعریف خوشبینی

وقتی متوجه بدبینی خود شدید، روی آن تمرکز نکنید و ذهنتان را به سمت دیگری بکشانید‎. در محیط کار نیز خوشبینی بسیار مهم است. بدبینی و خوشبینی در محیط های کاری از آن جهت مهم است که بدبینی به علت ایجاد درماندگی، ایجاد سکون می کند و به غمگینی، روحیه پایین، اضطراب و کاهش بازدهی در کار می انجامد. در حقیقت به نظر می رسد افراد مناسب برای کارهای پرچالش باید دارای ویژگی استعداد، انگیزه و خوش بینی باشند. رفتار شما هنگام برخورد با موانع است که موجب شکست یا پیروزی و ناامیدی یا امید می شود. رویدادهای تلخ و بدی که در زندگی برای افراد بدبین پیش می آید، همان رویدادهایی است که برای افراد خوشبین اتفاق می افتد اما نگرش این دو فرد نسبت به مسائل و طرز تلقی آنان با هم متفاوت است. فرد خوشبین بعد از روبه رویی با ناکامی به حالت عادی بر می گردد و دوباره آغاز می کند اما یک فرد بدبین دچار رخوت و افسردگی می شود. شما باید به فرزندان خود بیاموزید که از بدبینی بپرهیزند و خوشبین باشند زیرا بدبینی در کودکی منشأ بدبینی در بزرگسالی است. بیشتر کودکان بدبینی را از مادر خود یا از بزرگسالان منتقد پیرامونشان یاد می گیرند اما کودکان همان طور که بدبینی را می آموزند، می توانند خوشبینی را نیز بیاموزند.

دو راهکار برای بدبینی وجود دارد:

اولین راه این است که وقتی متوجه بدبینی خود شدید، روی آن تمرکز نکنید و سعی کنید در همان موقع ذهنتان را به سمت دیگری بکشانید و به چیز دیگری فکر کنید. مثلاً می توان به افکار بدبینانه و منفی خود فرمان ایست بدهید. یا می توانید حواس خود را منحرف کنید و به موضوع دیگری بیندیشید. اما راهکار دوم این است که باورهای غلط و نامعقول خود را زیر سؤال ببرید. اگر این کار بدرستی انجام شود احتمال بازگشتن یک باور نامعقول به ذهن شما بسیار کم خواهد بود.

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
درمان اضطراب و استرس به روش خانگی

درمان اضطراب و استرس به روش خا...

عوامل محیطی چه تاثیری بر آلزایمر دارد؟!

عوامل محیطی چه تاثیری بر آلزای...

سر دیگران عصبانیت خود را خالی نکنید

سر دیگران عصبانیت خود را خالی ...

ویژگی‌های شخصیتی افراد سالم

ویژگی‌های شخصیتی افراد سالم

ازدواج ناموفق چه اثراتی روی جسم دارد؟!

ازدواج ناموفق چه اثراتی روی جس...

گیاهان دارویی برای رفع خستگی مغز

گیاهان دارویی برای رفع خستگی م...

اختلال میزوفونیا

اختلال میزوفونیا

علائم مهم اختلالات روانی چیست؟!

علائم مهم اختلالات روانی چیست؟...

افسردگی مانیک

افسردگی مانیک

کارهایی که سبب استرس شما میشود

کارهایی که سبب استرس شما میشود

چگونه حافظه را تقویت کنیم؟!

چگونه حافظه را تقویت کنیم؟!

خوردنی‌های ممنوع برای درمان بی‌خوابی

خوردنی‌های ممنوع برای درمان بی...

دلیل خستگی بعد از بیدار شدن از خواب

دلیل خستگی بعد از بیدار شدن از...

تفاوت افسردگی و غمگینی

تفاوت افسردگی و غمگینی

بیماری روانی چه نشانه‌هایی دارد؟!

بیماری روانی چه نشانه‌هایی دار...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/05/06 , 04:23
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده