افسردگی بعد از تعطیلات

1397/06/25
37 465 0

سندرم افسردگی بعد از تعطیلات چیست؟ اگر شما از این نوع افراد هستید با یک برنامه ریزی مختصر می توانید پس از روزهای آرام تعطیلات، زندگی معمول تان را دوباره از سر بگیرید. یک دوره تعطیلات به نوعی آرامش واقعی است و می تواند فرد را براحتی گرفتار اضطراب پس از تعطیلات کند. بنابراین برنامه ریزی دقیق برای بازگشت به زندگی عادی بسیار ضروری است. در این خصوص ترفند ساده ای می توان به کار بست به این صورت که روز پس از تعطیلات را به کار کردن مشغول نشوید و اندکی وقت تان را آزاد بگذارید. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

افسردگی بعد از تعطیلات

حس خوب در تعطیلات

همگی میدانیم تعطیلات نیاز انسان است و همه ما برای حفظ سلامت جسمی و روحی به آن نیاز داریم، اما آنچه مشخص است این است که تعطیلات، روزی به پایان می رسد و باید دوباره به محل کار و تحصیل برگردیم. به طور حتم شرایط موجود در محل کار مانند روزهای تعطیلات و استراحت نیست و دشوارتر خواهد بود… میل و رغبت نداشتن به کار و فعالیت دوباره یکی از پیامد های تعطیلات طولانی مدت است، معضلی که با اتخاذتدابیری خاص می توان آن را مهار کرد. یکی از مشکلات جدی برخی از افراد و گروه های جامعه به افسردگی و بی حوصلگی بعد از تعطیلات باز می گردد، موضوعی که بعد از تعطیلات تابستان به روشنی در چهره برخی افراد مشاهده می شود. گلایه و بی میلی به بازگشت محیط کار یا مدرسه و دانشگاه از نمونه های بارز روزهای بعد از تعطیلات است، ناراحتی از اینکه چرا زمان خواب های کش دار،تفریحات متعدد و متنوع،دید و بازدید ها،شب زنده داری ها و...به پایان رسیده و حالا باید همچون گذشته در گیر کار شد. اینکه تعطیلات خوش گذشته،دیدارها تازه شده،از نقاط بکر و جذاب بازدید شده و یا هیچکدام از این ها،تعطیلات را بدون دغدغه و استرسی خاص در منزل سپری کرده ایم،هر کدام از این موارد برای بروز سندروم افسردگی بعد از تعطیلات کفایت می کند تا در اولین روز کاری،سخت ترین آغاز کلید بخورد،آغازی که در طی چند روز گریبان بسیاری از افراد را می گیرد.

افسردگی بعد از تعطیلات در چهره افراد معلوم است

درست است زمان حلال همه چیز است و بسیاری از این نارسایی ها به تدریج فروکش می کند و زندگی عادی،کار و تلاش روزانه آغاز می شود،اما همان مدت و مقطعی که فرد در سندروم افسردگی طی می کند،آنقدر آزار دهنده و ناراحت کننده است که می طلبد با اتخاذ تدابیر و تمهیداتی خاص و برنامه ریزی مدون و اصولی به مصاف آن رفت.

اصلی ترین عامل سندروم افسردگی فشارکاری است

روانشناس و کارشناس مسائل اجتماعی در گفتگویی در تشریح علل یا عوامل موثر در بروز سندروم افسردگی می گوید:راحتی،رفاه،آسایش،سرخوشی،خوشایند است و بطور طبیعی افراد از چنین حالات و وضعیتی استقبال می کنند و تعطیلات مستمر در زمره ایامی است که می تواند حس چنین مواردی را تشدید کند. وی افزود: به تبع افرادی که به هر دلیلی با فشارهای روحی،روانی و یا فیزیکی ناشی از شغل خویش برخوردارند با ورود به مقطع تنفس و استراحت،فرصتی برای ریکاوری و بازیابی خود می یابند. عنوان کرد: در چنین شرایطی،فرد به دلیل سرخوشی و خوشایند بودن ایام استراحت و تجربه وضعیتی که پس از دوران سخت و سنگین کاری با آن مواجه می شود، دلبستگی و وابستگی به وضعیت مورد اشاره پیدا می کند که دل کندن از آن تا مدتی پس از تعطیلات سخت و دشوار است.

برنامه ریزی برای از بین بردن افسردگی

 روانشناس و کارشناس مسائل اجتماعی گفت: طبیعتا در وضعیت مورد اشاره،فرد باید از فضایی توام با آرامش به شرایط مسئولیت پذیری و انجام وظایف محوله پای گذارد که تحمل و ورود به آن،کمی سخت و ناخوشایند به نظر می رسد. وی افزود: البته عکس این حالت نیز مصداق دارد،بگونه ای که فرد در ایام تعطیلات دچار افسردگی یا سندروم تعطیلات می شود که عموما چنین وضعیتی گریبان افرادی را می گیرد که نتوانسته اند از تعطیلات به نحو شایسته ای بهره مند شوند که دلایل بسیاری همچون وضعیت نامساعد مالی،کسالت و بیماری و...از نمونه عوامل این امر محسوب می شود. وی گفت:در شرایطی که فرد نتوانسته لذت لازم را در ایام تعطیلات احساس و تجربه کند،طبیعتا دچار ناراحتی و بی قراری می شود.

آینده نگری در پیشگیری و مهار افسردگی ناشی از تعطیلات

این روانشناس و کارشناس مسائل اجتماعی افزود:در اغلب قریب به اتفاق مواقع،یک وجه اشتراک در هر دو حالت مشاهده می شود و آن بی برنامگی است که باعث بروز افسردگی در ایام تعطیلات یا بعد از آن می شود. وی افزود:کلید مقابله با چنین افسردگی هایی،برنامه ریزی مدون و اصولی است، در غیر اینصورت معضل مذکور می تواند ساعات و روزهای آزار دهنده ای را برای فرد رقم بزند. یک جامعه شناس و آسیب شناس مسائل اجتماعی در گفتگویی ،به نقش موثر و تعیین کننده آینده نگری به عنوان مولفه ای برای مهار افسردگی و پیشگیری از وقوع آن یاد می کند. وی می افزاید: از سوی دیگر توجه به سخن بزرگان و تاکیدات دینی مبنی بر ضرورت و جایگاه کار در توسعه و پیشرفت فردی و اجتماعی و پرهیز از خیالات واهی می تواند علاوه بر مهار و پیشگیری از افسردگی یکی از شاخص های سبک زندگی اسلامی را نیز به تصویر بکشد،سبکی که متکی بر شادابی،تلاش و کار برای پیشرفت مضاعف است.

 

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
پیر شدن مغز با کار کردن

پیر شدن مغز با کار کردن

تاثیر 1 ساعت افکار منفی روی بدن

تاثیر 1 ساعت افکار منفی روی بد...

فعال کردن هورمون شادی

فعال کردن هورمون شادی

اضطراب منتشره

اضطراب منتشره

راه داشتن خواب آرام چیست؟!

راه داشتن خواب آرام چیست؟!

شناخت روانشناسی و تأثیر آن

شناخت روانشناسی و تأثیر آن

بختک و دلیل ترس از بختک

بختک و دلیل ترس از بختک

علل نداشتن خواب راحت

علل نداشتن خواب راحت

دلیل خستگی بعد از بیدار شدن از خواب

دلیل خستگی بعد از بیدار شدن از...

خوراکی‌های ضد استرس

خوراکی‌های ضد استرس

دلیل خجالتی بودن و روش درمان آن چیست؟!

دلیل خجالتی بودن و روش درمان آ...

کابوس شبانه با این خوردنی‌ها

کابوس شبانه با این خوردنی‌ها

تاثیر اتاق خواب بر افسردگی

تاثیر اتاق خواب بر افسردگی

دیگر کابوس نبینید

دیگر کابوس نبینید

افسردگی مانیک

افسردگی مانیک

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/05/08 , 08:51
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده