افسردگی حاصل از شبکه های اجتماعی

1397/06/26
16 254 0

طی یک تحقیق محققان تأثیرات شبکه های اجتماعی بر روحیات کاربران را مورد بررسی قرار دادند،این تحقیقات نشان داده هر چه جوانان بیشتر وقت خود را صرف شبکه های اجتماعی کنند احتمال افسردگی در آنها بالا می رود و اعتیاد آنها را روز به روز بیشتر می کند.وقتی فعالیت زیاد در شبکه های اجتماعی اعتیاد و افسردگی را با خود در پی دارد. هر چه بیشتر زمان را صرف شبکه های اجتماعی کرد احتمال افسردگی هم بالا می رود. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

افسردگی حاصل از شبکه های اجتماعی

تأثیرات شبکه های اجتماعی

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه پیتزبرگ اخیراً تحقیقی درمورد تاثیرات شبکه های اجتماعی بر روحیات کاربران آنها انجام داده اند.این تحقیق مشخص کرد که هر چه جوانان زمان بیشتری را صرف شبکه های اجتماعی کنند، احتمال افسرده بودن آنها بیشتر است. یافته های این تحقیق می تواند به متخصصین بالینی برای کمک به بیماران افسرده مفید باشد. دکتر پریماک، محقق پروژه تحقیقاتی و مدیر مرکز تحقیقاتی پیتز در ارتباط با رسانه ها، تکنولوژی و سلامت، می گوید، «ازآنجاکه شبکه های اجتماعی به بخش بسیار مهمی از روابط انسانی تبدیل شده است، برای متخصصین درمان های بالینی که با جوانان سروکار دارند، خیلی مهم است که توازن بین مصرف مثبت و مصرف مشکل زا را درک کنند.»

 دکتر پریماک و تیم تحقیقاتی او روی 1787 فرد بزرگسال امریکایی بین 19 تا 32 ساله تحقیق کردند و در پرسشنامه هایی که به شرکت کننده ها داده شده بود درمورد جزئیات استفاده از شبکه های اجتماعی سوال شده بود. سپس پاسخ های پرسشنامه ها با یک ابزار ارزیابی برای افسردگی تطبیق داده شد. شبکه های اجتماعی سوال شده در پرسشنامه عبارت بودند از:Facebook، Youtube، Twitter، Instagram، Google Plus، Snapchat، Tumblr، Pinterest، Vine، LinkedIn 

براساس نتیجه پرسشنامه ها، شرکت کننده ها 61 دقیقه در روز از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و به طور متوسط 30 مرتبه در هفته به رسانه های اجتماعی مختلف سر می زنند. نکته هشداردهنده در این تحقیق این بود که یک چهارم این افراد جزء افراد با شاخص افسردگی بالا طبقه بندی شده بودند. در این تحقیق ارتباط قابل توجه و خطی بین استفاده از شبکه های اجتماعی و افسردگی دیده شد، چه بر مدت زمان استفاده از این شبکه ها باشد یا دفعات سر زدن به آنها. درمقایسه با شرکت کننده هایی که دفعات کمتری به شبکه های اجتماعی سر می زدند، شرکت کننده ایی که از رسانه های اجتماعی با دفعات بیشتر در روز استفاده می کردند، 2٫7 مرتبه احتمال افسردگی داشتند. و در مقایسه با آنهایی که مدت زمان کمتری در روز در این شبکه ها وقت می گذراندند، آنهایی که زمان کلی بیشتری را صرف این شبکه ها می کردند، 1٫7 مرتبه بیشتر در خطر افسردگی بودند. محققان همچنین سایر عوامل احتمالی افسردگی ازجمله سن، جنسیت، نژاد، وضعیت تاهل، شرایط زندگی، سطح تحصیلات و درآمد را نیز در این تحقیق لحاظ کردند. یکی از نویسندگان این تحقیق می گوید، این احتمال وجود دارد که افراد افسرده برای پر کردن خلاء درونی خود از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند. ولی استفاده از شبکه های اجتماعی خود می تواند منجر به افسردگی شود و این نیز متعاقباً به استفاده بیشتر از این شبکه ها می انجامد.

 

چرا شبکه های اجتماعی باعث افسردگی میشوند؟!

طی تحقیقاتی که انجام شد این تحقیق توضیح می دهد که قرارگیری در معرض نمایش همسالان از خود در این شبکه ها، احساس حسادت را در افراد ایجاد می کند و باعث می شود تصور کنند که دیگران همه زندگی های بهتر و شادتری نسبت به آنها دارند. افرادیکه در فعالیت های بی معنی تری در شبکه های اجتماعی شرکت می کنند باعث می شود که تصور کنند که وقت خود را تلف می کنند. همچنین استفاده بیشتر از این شبکه ها احتمال آزار و اذیت های اینترنتی را افزایش می دهد که این هم خود می تواند منجر به افسردگی در فرد شود. و شبکه های اجتماعی «اعتیاد به اینترنت» را افزایش می دهد که یک وضعیت روحی-روانی مرتبط به افسردگی است. یکی از امیدهای این تحقیق تشویق متخصصین برای سوال کردن از بیماران مبتلا به افسردگی درمورد استفاده از شبکه های اجتماعی حین ارزیابی آنها است. و یافته های این تحقیق می تواند بعنوان پایه و اساسی برای تاثیر شبکه های اجتماعی بر مشکلات سلامت عمومی در نظر گرفته شود. 

شرکت های بسیاری از این شبکه های اجتماعی در کمک به افرادی که به نظر افسرده می آیند، فعالیت دارند. مثلاً اگر کاربری کلمه “depressed” (افسرده) یا “suicidal” (خودکشی) را روی شبکه Tumblr جستجو کند، منابع بسیار مفیدی برای او نشان داده خواهد شد و از فرد پرسیده خواهد شد که مشکلی دارد یا خیر. فیسبوک هم به کاربران این امکان را می دهد که نوشته های دیگران که حالت هایی از افسردگی در خود دارد را با فشردن فلش پایین «من تصور می کنم این نباید روی فیسبوک قرار گیرد» > «تهدیدآمیز، خشونت آمیز یا متمایل به خودکشی است» > «یک مورد را انتخاب کنید…» ارائه کمک یا پشتیبانی با گفتن اینکه کنارش هستید، درخواست کمک یا صحبت درمورد آن با فردی مورداعتماد یا درخواست از فیسبوک برای بازنگری آن متن و ارائه پشتیبانی. فیسبوک می داند که شبکه اجتماعی آن تاثیر قابل ملاحظه ای بر روحیه کاربرانش دارد. بعنوان مثال، دانشمندان اطلاعات فیسبوک در سال 2012 یک آزمایش بسیار بحث برانگیزی بر رفتارهای انسانی انجام دادند که در آن صفحه اخبار 689،003 کاربر مورد ارزیابی قرار گرفت که در این ارزیابی یا کلیه پُست های مثبت یا کلیه پُست های منفی برداشته شد تا ببینند بر روحیات کاربران دیگر اثر می گذارد یا خیر. این آزمایش همانطور که انتظار می رفت پیش رفت. کاربرانی که محتویات منفی تر ملاحظه می کردند، خودشان هم محتویاتی منفی به اشتراک می گذاشتند و برعکس.

این تنها تحقیق انجام گرفته درمورد تاثیر شبکه های اجتماعی بر افسردگی نبوده است. سال گذشته، تحقیقی در ژورنال روانشناسی اجتماعی و بالینی که توسط محققان دانشگاه هوستون انجام گرفت، مشخص کرد که افزایش استفاده از فیسبوک با علائم افسردگی در ارتباط است و به یک پدیده روانشناختی به نام «مقایسه اجتماعی» منجر می شود. در آگوست 2013، محققان دانشگاه میشیگان نیز تحقیقی به نام «استفاده از فیسبوک زوال سلامت فردی را در جوانان به دنبال دارد» منتشر کردند که در آن نتیجه گیری شد که هر چه افراد طی یک دوره بیشتر از فیسبوک استفاده کنند، میزان خوشحالی شان کاهش می یابد. در تحقیق دیگری که در سال 2014 به نام «عواقب احساسی فیسبوک:چرا فیسبوک منجر به بدتر شدن حال ما می شود و چرا باز از آن استفاده می کنیم» در دانشگاه اینسبرگ در اتریش انجام گرفت و مشخص کرد که فعالیت در فیسبوک تاثیری منفی بر حال و روحیه کاربران آن دارد. تحقیقات بسیار بیشتری دیگری هم در سایر دانشگاه ها در این زمینه انجام گرفته است که همه مصرف زیاد شبکه های اجتماعی را با افسردگی مرتبط دانسته اند.  اما اگر تصور می کنید مصرف زیاد شبکه های اجتماعی در شما هم باعث احساس افسردگی شده است، چه باید بکنید؟ به شدت توصیه می شود که با یک متخصص روانشناس در این زمینه صحبت کنید. همچنین استفاده از این شبکه ها را تا حد امکان پایین بیاورید و سعی کنید آن را با فعالیت هایی مثبت تر جایگزین کنید.

 

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
دلیل خجالتی بودن و روش درمان آن چیست؟!

دلیل خجالتی بودن و روش درمان آ...

از افسردگی پنهان چه می‌دانید؟!

از افسردگی پنهان چه می‌دانید؟!

روشی برای آرامش اعصاب و روان

روشی برای آرامش اعصاب و روان

افزایش روحیه بیمار

افزایش روحیه بیمار

چند نوع هوش انسانی داریم؟!

چند نوع هوش انسانی داریم؟!

چگونه با افکار منفی مقابله کنیم؟!

چگونه با افکار منفی مقابله کنی...

افسردگی چه نشانه‌هایی دارد؟!

افسردگی چه نشانه‌هایی دارد؟!

راه دور کردن افکار منفی

راه دور کردن افکار منفی

تقویت حافظه کوتاه مدت

تقویت حافظه کوتاه مدت

با چه روشی خشم کودکان را مهار کنیم؟!

با چه روشی خشم کودکان را مهار ...

چگونه با کودک درون ارتباط برقرار کنیم؟!

چگونه با کودک درون ارتباط برقر...

دیگر کابوس نبینید

دیگر کابوس نبینید

پیشگیری از زوال عقل

پیشگیری از زوال عقل

دلیل تماشای فیلم ترسناک

دلیل تماشای فیلم ترسناک

روش پیشگیری از «ام اس»

روش پیشگیری از «ام اس»

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/09/16 , 04:16
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده