5 گام تا خودشناسی

1397/06/28
16 470 0

شناختن خودتان یعنی شناختن قدرت ها و ضعف هایتان، علایق و ترس ها، خواسته ها و آرزوهایتان. یعنی از خصوصیات ذاتی، تحمل ها و محدودیت هایتان آگاه شوید. شناختن خودتان یعنی هدف زندگی تان را بشناسید یا حداقل به شناختن آن نزدیک شوید. از ابتدای تولد خودتان را نمی شناسید. این شناخت را باید به مرور به دست آورید. نمی توانید با بزرگ شدن یا بالا رفتن سنتان این شناخت را پیدا کنید. شناختن خودتان تلاشی آگاهانه است. شما این کار را با قصد و هدف انجام می دهید. نشناختن خودتان دیر یا زود مشخص می شود. وقتی خودتان را نمی شناسید، یک ناامیدی آرام در قلب شما زندگی می کند. ممکن است انتخاب کنید که با آن زندگی کنید و نادیده اش بگیرید - یا اینکه تصمیم بگیرید شروع به شناختن خودتان کنید. با بخش موفقیت سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

5 گام تا خودشناسی

در ادامه  5 قدم برای شناخت کامل خودتان را مطالعه خواهید کرد:

  1. شخصیت خودتان را بشناسید: شناخت شخصیت خودتان اولین قدم است. شما مجموعه ای از نظرات دیگران نسبت به خودتان را دارید که یکی از جنبه های آن است. همچنین خودتان مجموعه اطلاعات شخصی هم در مورد اینکه چه نوع شخصیتی دارید و یا در اوقات تنهایی یا در جمع چطور آدمی هستید دارید.  موضوع این است که شخصیتتان را چه از درون و چه از بیرون بشناسید، تا بفهمید چه شکلی هستید و چه شکلی نیستید. باید بفهمید چه چیز باعث می شود در یک موقعیت خاص زندگی به طریقی خاص واکنش دهید. از خودتان سؤال کنید، «چرا اینکار را کردم؟» و به آن پاسخ دهید. چه خصوصیات اخلاقی دارید؟ بین دوستانتان چطور هستید؟ درمورد غریبه ها چطور؟ دنیای بیرون چه شخصیتی از شما می بیند؟ در روزها خوب و روزهای بد چه واکنشی دارید؟ به دنیای اطرافتان چطور واکنش می دهید؟
  2. ارزش های اصلی تان را بشناسید: ارزش های اصلی شما آن قوانین و اصول اخلاقی هستند که نزدیک قلبتان نگه می دارید. من معمولاً از ارباب رجوع هایم می خواهم که هشت ارزش اصلی شان در زندگی را بگویند. شاید ارزش های شما از هشت مورد بیشتر باشد اما هشت ارزش مهم ترتان نقش بسیار مهمی در تصمیم گیری ها، تأثیرگذاری ها، حل مشکل ها، ارتباطات و زندگی کردنتان ایفا می کنند. در محل کار، در خانه، در همه جنبه های زندگی، کدام ارزش ها را هیچ وقت نمی توانید نادیده بگیرید؟ اینها ارزش های اصلی شما هستند. صداقت، راستی، امنیت یا انعطاف پذیری؟ متعهد بودن به دیگران، عقلانیت یا یادگیری، آسایش مالی یا خوش گذرانی؟ آیا وفاداری از همه چیز برایتان مهم تر است یا مسئولیت پذیری؟ خلاقیت برایتان مهم تر است یا پیشرفت؟
  3. بدنتان را بشناسید: جوانی توام با حماقت است. وقتی بیست سالم بود تصور می کردم شناخت خوبی از بدنم دارم. اما من بچه ای بیشتر نبودم. هرچه بیشتر در مورد بدنم می دانم برایم مرموزتر می شود و هرچه بیشتر به آن فشار می آورم، بیشتر متعجبم می کند. برای شما هم می تواند همین طور باشد. شما چقدر بدنتان را می شناسید، نفس کشیدن، توانایی ها، محدودیت تعادل و انعطاف پذیری تان را تا چه اندازه می شناسید؟ آیا تابه حال بدون اینکه امتحان کرده باشید، گفته اید «بدن من این کار را نمی تواند انجام دهد»  یا «نوع بدن من به این کار نمی خورد»؟ قبل از اینکه درها را به سمت چیزهای امکان پذیر ببندید، یک بار دیگر نگاه کنید. وقت بگذارید تا با بهترین معبد جهان، بدنتان، صمیمی تر شوید.
  4. آرزوهایتان را بشناسید: آرزوها و امیدهای شما راه شما را به سوی آینده می سازند. کمکتان می کنند زندگی را بسازید که به داشتن آن افتخار کنید. آرزوهایتان خیلی مهم اند. آرزوهایتان ارزش دنبال کردن دارند. به هیچ چیز دیگر باور نداشته باشید. سعی کنید آرزوهایتان را هم خوب بشناسید. سعی کنید جزییات و خصوصیات آنها را تحلیل کنید. اگر می خواهید موسیقی دان شوید، از خودتان سؤال کنید: چه سازی دوست دارید بزنید؟ به چه سطح حرفه ای می خواهید برسید؟ می خواهید این بخش از زندگی تان تا چه اندازه بزرگ شود؟ و آن قدر پیش بروید تا همه چیز را در مورد آرزوهایتان بفهمید. آرزوها و رویاهایتان را بخشی از وظایف روزانه تان ببینید. آنها را جدی بگیرید. روی آنها کار کنید. به جای مخفی کردنشان یا خجالت کشیدن به خاطرشان، آنها را با افتخار مطرح کنید.
  5. علایق و عدم علایقتان را بشناسید: چه چیزهایی را دوست دارید و به همان مهمی چه چیزهایی را دوست ندارید؟ ساده است، سؤالی معصومانه است اما دانستن این در مورد خودتان اعتمادبه نفس زیادی در شما ایجاد می کند. خیلی ها در زندگی شان چیزهایی که همه دوست دارند را دوست داشته و از چیزهایی که بقیه دوست ندارند، خوششان نمی آید. شما این کار را نکنید. برای اینکه علایق و عدم علایق خودتان را مشخص کنید، وقت بگذارید و این کار را برحسب نظر دیگران انجام ندهید. خودتان تصمیم بگیرید. تعریف کردن علایق و عدم علایقتان شجاعت می خواهد. شاید تصور کنید دوست نداشتن شرکت کردن در جشن سیسمونی بچه دوستتان یا 3 ساعت وقت گذراندن با یکی از افراد فامیل غیرمؤدبانه به نظر برسد اما به جایگزین های آن فکر کنید. اگر به انجام کارهایی که خسته و کسلتان می کند ادامه دهید و چیزهایی که به شما لذت می دهند را نادیده بگیرید، بخشی از آنکه هستید را فراموش خواهید کرد. مطمئناً چنین راهی شما را به سمت خوشبختی نخواهد برد. با علایق و عدم علایقتان روراست باشید. کسی جز شما نمی تواند آنها را دوست داشته باشد یا نداشته باشد!

 

 

 

سایر مطالب مرتبط با موفقیت را در سایت آکسان پلاس بخوانید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
زنان موفق چه عادتهایی دارند!؟

زنان موفق چه عادتهایی دارند!؟

متقاعد کردن آسانسوری چیست؟

متقاعد کردن آسانسوری چیست؟

اشتباه مدیریتی زنان

اشتباه مدیریتی زنان

محبوبیت در محیط اجتماعی با این رازها

محبوبیت در محیط اجتماعی با این...

روش ساختن یک پروفایل حرفه ای در لینکدین

روش ساختن یک پروفایل حرفه ای د...

عادت‌های غلط و موانع موفقیت زنان

عادت‌های غلط و موانع موفقیت زن...

جذب و حفظ مشتری با راه‌های طلائی

جذب و حفظ مشتری با راه‌های طلا...

برای داشتن زندگی شاد، به این نکات توجه کنید!

برای داشتن زندگی شاد، به این ن...

ویژگی‌‌‌های مهم زنان قوی و تاثیرگذار

ویژگی‌‌‌های مهم زنان قوی و تاث...

همین الان ثروتمند شوید، فردا دیر است

همین الان ثروتمند شوید، فردا د...

تأثیر جملات منفی و مثبت در زندگی

تأثیر جملات منفی و مثبت در زند...

5 روش ساده پولدار شدن

5 روش ساده پولدار شدن

راه موفقیت در بازاریابی تلفنی

راه موفقیت در بازاریابی تلفنی

شانس و هوش بیشتر کچل‌ها

شانس و هوش بیشتر کچل‌ها

دلیل شکست در زندگی!

دلیل شکست در زندگی!

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/05/08 , 08:39
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده