رسوم عید در شهر قزوین

1397/07/02
14 390 0

همانطور که میدانید با نزدیک شدن عید نوروز مردم خود را برای سال نو آماده می کنند و هر شهر ایران هم رسم و رسومات خود را دارد که در عید نوروز مردم به انجام این رسومات مشغول می شوند. با بخش فرهنگ و هنر سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

 

رسوم عید در شهر قزوین

آداب و رسوم عید در قزوین

حتما برای شما هم اینگونه است ماه اسفند با دیگر ماه های سال متفاوت است و حال و هوای دیگری دارد و علت آن نزدیک شدن به عید نوروز می باشد. همه مردم در تکاپو هستند و خود را برای سال جدید آماده می کنند.در جای جای ایران رسم و رسومات خاصی برای عید نوروز وجود دارد که مردم سعی می کنند آنها را انجام دهند اما صله رحم و دید و بازدید عید از مراسمی است که در کل ایران در عید نوروز انجام می شود و از روز اول عید، دید و بازدیدهای خانوادگی آغاز می شود و تا قبل از سیزده به در پایان می گیرد. مردم استان قزوین مانند مردم دیگر مناطق ایران، از اوایل اسفندماه خود را برای برگزاری مراسم سال نو آماده می کنند. آنها همراه خانه تکانی و نظافت، به خانه تکانی دل های خود می پردازند. در روز عید با چیدن سفره های رنگین، پذیرای میهمانان خود می شوند. آنها در سفره های پارچه ای قلمکار و ظروف رنگارنگ بلوری، انواع شیرینی های خانگی، انجیر، آلبالوی خیس شده، نخود، کشمش و نقل و نوعی توت که با خمیر پودر پسته و بادام درست می کنند، می چینند و به میهمانان تخم مرغ رنگ شده (با پوست پیاز) عیدی می دهند.

 

نوروزی خوانی

نوروزی خوانی یکی از مراسم مربوط به روزهای پایانی سال است و جزئی از مراسم استقبال عید نوروز به شمار می رود. نوروزی خوان ها بیشتر از اهالی روستاهای منطقه 'الموت' و 'طالقان' هستند؛ آنها در دسته های دو تا چهار نفره، در کوچه و خیابان به راه می افتند و با خواندن اشعار کوتاه و بلند، طلیعه سال نو را به مردم مژده می دهند و بیت یا دو بیت دیگر را، دو نفر دیگر پاسخ می دهند. ساکنان منازل با شنیدن صدای نوروزی خوان ها، به استقبال آنها رفته و با دادن پول و شیرینی از آنها پذیرائی می کنند.

 

چهارشنبه سوری در قزوین

در این زمینه افسانه ای وجود دارد، هنگامی که مختار ثقفی خواست علیه بنی امیه قیام کند، با یارانش قرار گذاشت که در شب آخرین پنج شنبه سال شورش کند. وقتی نقشه آنان فاش شد، او تصمیم گرفت نقشه خود را یک شب جلو بیاندازد، و به اطرافیان خود گفت در شب چهارشنبه بر روی پشت بام خانه های خود آتش روشن کنند تا همه متوجه شده و قیام کنند. مردم نیز چنین کردند. از آن به بعد به پاس بزرگداشت این اقوام، در شب چارشنبه آخر هر سال ایرانیان در حیاط یا بام منازل خود آتش می افروزند.  به هر حال این مراسم نشان دهنده نماد آتش در میان ایرانیان باستان است. در قزوین نیز در این شب آتش روشن می کنند و معتقدند کوپه های آتش حتماً باید تاق (تک) باشد. دراین شب مواظب هستند چیزی شکسته نشود، چون آن را خوش یمن نمی دانند. در این شب کله پاچه می خوردند و شب را با خوردن آجیل سپری می کردند. صبح روز بعد استخوان های کله پاچه را به مزارع برده و در باغ یا زمین خود می ریختند و معتقد بودند این کار از بروز آفت جلوگیری می کند. در شب چهارشنبه سوری مراسم قاشق زنی نیز انجام می شود.

 

سیزده بدر در قزوین

در روز سیزده فروردین، مردم به طبیعت می روند و به دور هم جمع می شوند و به شادی می پردازند و نیز رسم است تا هر کس کنار رود، برود و هفت سنگ کوچک را به نیت رفع و دفع بلا و بیماری به داخل آب پرتاب کند و دختران دم بخت سبزه گره بزنند. در پایان نیز سبزه ها را به آب انداخته و به خانه های خود باز می گردند.

 

 

سایر مطالب مرتبط با فرهنگ و هنر را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
رسوم عجیب ازدواج

رسوم عجیب ازدواج

روز بزرگداشت شیخ بهایی!

روز بزرگداشت شیخ بهایی!

تهران قدیم و سرگرمی های آن

تهران قدیم و سرگرمی های آن

شجاع ترین زنان تاریخ جهان

شجاع ترین زنان تاریخ جهان

تاریخچه درخت کریسمس

تاریخچه درخت کریسمس

روز جهانی کتاب و حق مولف!

روز جهانی کتاب و حق مولف!

روز جهانی کودک

روز جهانی کودک

دلیل نحسی عدد 13

دلیل نحسی عدد 13

12 اردیبهشت، روز معلم

12 اردیبهشت، روز معلم

رسم عجیب کتک زدن عروس در روز اول ازدواج

رسم عجیب کتک زدن عروس در روز ا...

نقش خانه های قدیمی در زندگی ایرانی

نقش خانه های قدیمی در زندگی ای...

زبان فارسی و اعجاز حافظ

زبان فارسی و اعجاز حافظ

25 اردیبهشت، بزرگداشت فردوسی

25 اردیبهشت، بزرگداشت فردوسی

استان گیلان و آداب و رسوم آن

استان گیلان و آداب و رسوم آن

روز بانکداری اسلامی

روز بانکداری اسلامی

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/07/01 , 15:12
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده