لایه اوزون را چه کسی کشف کرد؟

1397/07/19
79 250 0

دکتر جو فارمن این فیزیکدان زبده شناسایی حفره لایه ازون را به همراه دو همکارش در مجله Nature منتشر کرد و پس از این کشف، سفیر انرژی شد. با بخش دانستنی‌ها سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

لایه اوزون را چه کسی کشف کرد؟

کشف لایه ازون

در ایدکتر جو فارمن مقاله کشف حفره ازون را همراه برایان گاردینر و جان شانکلین در مجله نیچر در سال 1985 منتشر کرد. این تحقیق الهام بخش پروتکل موترال بود، توافق بین المللی که تولید کلروفلوئوروکربن در سراسر جهان را کنترل می کند. دکتر فارمن پس از این کشف خود جوایز بسیاری دریافت کرد. آلن رادگر مدیر موقت سازمان بریتانیایی نقشه برداری قطب جنوب اظهار داشت:"جو" فیزیکدان برجسته ای بود و کارش شیوه نگرش ما به جهان طبیعی را تغییر داد.

وی پس از کشف حفره ازون به سفیر پرتکاپوی سیاره ما تبدیل شد. دکتر فارمن در بیست و پنجمین سالگرد کشف حفره ازون گفت:محیط زیست هنوز هم از طرق بسیار درحال صدمه دیدن است. وی سیاستمداران را برای ناکامی در اشاره به موضوعاتی چون تغییرات جوی مورد انتقاد قرار داد و اظهار داشت که افزایش انتشار دی اکسید کربن کاملا احمقانه است.

وی همچنین شیوه پرداختن به علوم جوی را مورد انتقاد قرار داده بود. دکتر فارمن پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه کمبریج، در سال 1956 به عنوان مأمور علمی در سازمان نقشه برداری جزایر فالکلند که نام پیشین سازمان بریتانیایی نقشه برداری قطب جنوب بود، منصوب شد. وی در سال 1969 به عنوان رئیس واحد فیزیک این سازمان در دانشگاه ادینبورو منصوب شد و به عنوان رئیس کرسی فیزیک در سال 1976 به کمبریج بازگشت و در آن زمان توجه وی به نظارت کردن بر لایه ازون برفراز قطب جنوب جلب شد. 

آخرین سفر وی به قطب جنوب در سال 1990 درست پیش از بازنشستگی بود. فارمن گاردینر و شانکلین مقاله اولیه خود را در 16 می 1986 در مجله نیچر منتشر کرده بودند. آنها در این مقاله اندازه ازون را در استراتوسفر، حدود 22 کیلومتری زمین توصیف کرده و تحلیل سریع غلظت ازون را در بهار قطب جنوب نشان داده بودند. لایه ازون سالانه کوچک تر از پیش می شود. به طوری که آمار ناسا در 13 سپتامبر 2007 نشان داد که حفره ازون به اوج خود رسیده است و تنها می تواند 25.1 میلیون کیلومتر مربع (یعنی به قاره ای به اندازه آمریکای شمالی) را پوشش دهد. حفره لایه ازون در قطب جنوب به بیشترین حد خود رسیده و علت این پدیده نیز ورود کلرهای موجود در مواد شیمیایی ساخته شده توسط انسان ها به استراتوسفر است.

محدودیت های سخت گیرانه برای تولید کلروفلوئوروکربن باعث شده است که سازمان جهانی هواشناسی به این نتیجه برسد که حفره ازون تا سال 2045 بهبود خواهد یافت، اما ناسا می گوید که دو سوم لایه ازون تا سال 2065 نه تنها بر فراز قطب جنوب، بلکه در همه جای زمین نابود خواهد شد.

 

 

سایر مطالب بخش دانستنی‌ها سایت آکسان پلاس را نیز مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
ترس فیل‌ها از مورچه‌ها

ترس فیل‌ها از مورچه‌ها

تغییر بینی نوزادان در آینده

تغییر بینی نوزادان در آینده

10 واقعیت درباره مغز انسان!

10 واقعیت درباره مغز انسان!

آیا زمین در تابستان نزدیکتر به خورشید است؟!

آیا زمین در تابستان نزدیکتر به...

دانستنی‌های جالب 4

دانستنی‌های جالب 4

از ماه بیشتر بدانید!

از ماه بیشتر بدانید!

آشنایی با فیزیک پلاسما

آشنایی با فیزیک پلاسما

جهان برای زنبورها سریعتر است!

جهان برای زنبورها سریعتر است!

با سنگ کهربا آشنا شوید

با سنگ کهربا آشنا شوید

دانستنی‌های جالب 11

دانستنی‌های جالب 11

دانستنی‌های جالب 26

دانستنی‌های جالب 26

شهر های برتر دنیا

شهر های برتر دنیا

چه اشتباهاتی باعث آسیب به مغز می‌شود؟!

چه اشتباهاتی باعث آسیب به مغز ...

مولکول TNA چه نقشی در تکامل حیات دارد؟!

مولکول TNA چه نقشی در تکامل حی...

دمای پوسته زمین

دمای پوسته زمین

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
زعفران|فروشنده عصاره زعفران|بهترین عصاره زعفران|قیمت عصاره زعفران|دنیز|آترینا|زعفران دنیز|زعفران آترینا|افشره زعفران|افشره زعفران آترینا|افشره زعفران دنیز|پودر زعفران|پودر زعفران آترینا|پودر زعفران دنیز
شرکت دنیز کشت و صنعت ایرانیان یکی از موفق ترین فعالان حوزه صنعت و کشاورزی در کشور، در زمینه های تخصصی تولید رنگ های خوراکی، تولید آرد سفید مرغوب و همچنین تولید محصولات گیاهی درجه یک فعالیت می کند.
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1398/09/15 , 19:22
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده