به راحتی از احساسات منفی رها شوید!

1397/07/20
36 353 0

عمده ترین احساسات منفی ای که افراد تجربه می کنند عبارتند از:ترس، تردید، نگرانی، غبطه، حسادت، خشم، بی لیاقتی و احساس عدم کفایت هنگام مقایسه با دیگران. وقتی کودکی مدام مورد سرزنش قرار می گیرد در وی ترس، شک و نگرانی ایجاد می شود. حتی زمانی که کودک کارهای ارزشمند انجام می دهد، باز والدینش خشنود نمی شوند. در اغلب خانواده ها، والدین به ندرت محبت یا تایید خود را ابراز می کنند و یا به محض اینکه حس کنند کودک در خشنود کردن شان کوتاهی می کند، عشق و تاییدشان را از او دریغ می کنند. با بخش موفقیت سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

به راحتی از احساسات منفی رها شوید!

مغشوش شدن ارزیابی با احساسات

به طور کلی احساسات، به خصوص احساسات منفی، ارزیابی را مغشوش می کند. فرد گرفتار در احساسات منفی، قادر نیست واضح و منطقی فکر کند. هرچه احساس منفی شدیدتر باشد، شخص بیشتر از واقعیت دور می شود و در استدلال کردن ناتوان تر می شود. در این حالت گفتار و رفتار شخص، اغلب غیرقابل توجیه و زیان آور است.

 

ریشه احساسات منفی

ابتدا ریشه احساسات منفی را پیدا کنید و با از بین بردن آن به احساسات مثبت برسید .پنج عامل اصلی، باعث می شود مردم در خود احساسات منفی به وجود بیاورند و در آن وضعیت بمانند. این ها جزو بدترین قورباغه هایی هستند که در اعماق مرداب احساسات شنا می کنند. این پنج عامل را در ادامه مطالعه خواهید کرد:

 1. توجیه کردن: با توجیه و عذر آوردن، از منفی بودن خود دفاع می کنید و به خود حق می دهید که عصبانی باشید. احساسات منفی تنها زمانی به وجود می آیند که شما به خود حق می دهید که این احساسات را برای خود و دیگران به وجود بیاورید. وقتی در مورد وضعیت ناگوار خاصی بحث می کنید، با ارائه دلایل مختلف، مشغول توجیه احساسات منفی تان می شوید. اغلب حین رانندگی با خودتان حرف می زنید؛ خودتان را توجیه می کنید و به محکوم کردن افرادی که در آنجا نیستند می پردازید. توجیه کردن، شب ها شما را بیدار نگه می دارد. هرچه بیشتر خود را توجیه و متقاعد می کنید که طرف مقابل «بد» است و شما پاک و بی گناهید و حق دارید اینگونه احساس کنید، عصبانی تر و سرخورده تر می شوید. البته شاید موقعیتی ایجاد شده باشد که ناحق است و باعث آزردگی یا عصبانیت شما شده، اما تنها کسی که می تواند احساسی را به آن تجربه گره بزند، خودتان هستید. شما می توانید انتخاب کنید که احساس بدتان را نگه دارید یا آنرا رها کنید.
   
 2. برخود گرفتن: برخود گرفتن، دومین عامل لازم  برای داشتن احساسات منفی است. به این معنی که از موارد برداشت شخصی می کنید. اتفاقات را به عنوان حمله ای به شخص خودتان تفسیر می کنید. اگر شرایط ناگوار را حمل بر خودتان ندانید، نمی توانید احساساتی چه منفی، چه مثبت، در مورد آن شرایط بروز دهید. اگر در روزنامه بخوانید که هزاران نفر (مرد، زن و کودک) در اثر سِیلی در شمال چین غرق شده اند، اندکی احساس تاسف خواهید کرد ولی باز بدون احساس خیلی خاصی به خواندن عناوین بعدی مشغول خواهید شد. چون هیچ کدام از آن غرق شد گان را نمی شناسید و حتی آن منطقه را خوب نمی شناسید. شما در موقعیت این تراژدی قرار نمی گیرید. در نتیجه شما هیچ احساس منفی درباره آن تجربه نمی کنید. این بدین معنا نیست که نمی توانید درباره اتفاقاتی که برای دیگران می افتد، احساس دلسوزی داشته باشید، موضوع آن است که احساس تان درگیر نمی شود. به عنوان مثال، اگر همکاری به دلیل مشکلات شخصی نمی تواند وظایفش را خوب انجام دهد، برایش متاسف می شوید ولی این دلیل نمی شود که مسئولیت هایش را قبول کنید. داشتن حد و مرزهای سالمِ احساسی، به خصوص در محیط کار ضروری است. می توانید بدون درگیر شدن با احساسات فرد دیگر، همچنان غم خوار او باشید.
   
 3. حساسیت شدید: سومین عامل احساسات منفی، داشتن حساسیت شدید به تفکرات، عقاید یا دیدگاه های دیگران نسبت به خودتان است. همانطور که اشاره شد، افرادی که با سرزنش های شدید و کمبود محبت بزرگ شده اند، احساس حقارت و بی کفایتی می کنند. این احساسات به صورت نگرانی در مورد عمل، عکس العمل و رفتار دیگران بروز می کند. پیتر اُسپِنسکی در کتاب «در جستجوی معجزه» از این فرایند با عنوان «تصورات درونی»، حساسیت شدید در نحوه رفتارتان با دیگران، یا حتی ناراحتی و افسردگی به این خاطر که «تصور می کنید» طرف مقابل در مورد شما منفی فکر می کند، یاد کرده است. یک صحبت مثبت یا نظر تاییدکننده از طرف دیگران، می تواند در شما اعتماد به نفس ایجاد کند و یک نظر منفی شما را در هم می شکند. افرادی که بیش از حد حساس هستند، اغلب رد شدن ها و مذمت هایی را می بینند که وجود خارجی ندارند. در شرایط حاد، افراد فوق حساس نمی توانند بدون تایید دیگران تصمیم بگیرند و قدم از قدم بردارند.
   
 4. قضاوت کردن: چهارمین دلیل احساسات منفی، قضاوت کردن یا تمایل به ارزیابی منفی دیگران است. وقتی دیگران را قضاوت کنید، همواره آن ها را مقصر خواهید دانست. مقصر دانستن دیگران، توجیهی برای عصبانیت، تنفر و احساسات منفی شما نسبت به آن ها می شود. اگر طرف مقابل را داوری نکنید، نمی توانید از آن شخص عصبانی شوید. فقط هنگامی می توانید عصبانی شوید که برای خودتان توجیه کنید که طرف مقابل کاری کرده یا حرفی زده (یا نتوانسته کاری را درست انجام بدهد)، که باعث آسیب شما شده است. برای حذف قضاوت از زندگی خود، از هم اکنون تصمیم بگیرید دیگران را در هیچ موردی قضاوت نکنید. انجام اینکار در ابتدا بسیار مشکل است، اما با تمرین راحت تر خواهد شد. فقط به خودتان یادآوری کنید که همه مردم مستحق زندگی با روش و منش خودشان هستند.
   
 5. خود فریبی: خودفریبی، یعنی با یک توضیح قابل قبول اجتماعی بخواهید روی یک رفتار غیرقابل قبول سرپوش قرار دهید و آن را با دلیل موجه بدانید. جان آساراف این ها را «دروغ های منطقی» می خواند. اغلب مردم به دلیل عزت نفس پایین و شخصیت ضعیف، نمی توانند اقرار کنند کاری که کرده اند یا حرفی که زده اند نادرست و غیرمنطقی است. حتی بدترین مجرمان، احساس می کنند که بی گناه هستند و صرفا قربانی کسی، چیزی و یا جامعه شده اند. آنها سعی دارند رفتارشان را منطقی جلوه دهند. پیتر اوسپنسکی، توضیح می دهد که تقریبا همه تلخ کامی ها ناشی از «ابراز احساسات منفی» است. صحبت مدام در مورد شرایط منفی و احیای آنها، احساسات منفی را زنده و روبه رشد نگه می دارد. از این رو، احساسات منفی مانند آتش سوزی در یک بوته زار است که با جرقه کوچکی شروع می شود و به سرعت پخش می شود و غیر قابل کنترل می شود. اما اگر جرقه روی بوته ای خشک بیافتد و فورا خاموشش کنید، هیچ آتش سوزی اتفاق نمی افتد. همینطور اگر احساسات منفی را در لحظه شروع، متوقف کنید، مانند همان آتش کوچک، به سرعت خاموش می شود و هیچ خسارت و خرابی به بار نمی آورد.

 

عصبانیت

دیر یا زود، همه احساسات منفی به یک احساس منتهی می شوند، «عصبانیت». نهایت احساس منفی، عصبانیت است. سرانجام ترس ، تردید، حسادت، غبطه و تنفر به عصبانیت تبدیل می شود. این عصبانیت یا به درونتان جاری می شود و جسم و روح شما را بیمار می کند یا به بیرون جاری می شود که باعث سستی و خراب شدن روابط شما با دیگران می شود. تمام افراد ناکام، عصبانی هستند. افسردگی عصبانیتی است که به درون جاری شده و به دلیل عدم توانایی شخص در بیان راحت و صادقانه احساسات به وجود می آید. این حالت، اغلب با احساس عزت نفس پایین و ناامیدی شروع می شود. خشم نوعی عصبانیت است که به بیرون جاری می شود و به صورت درگیری لفظی یا فیزیکی با افراد دیگر برای کاری که انجام داده اند یا انجام نداده اند بروز می کند. هدف اصلی مشاوره های روانشناسی، کمک به افراد برای تجزیه و تحلیل و درک تجربه های گذشته است تا احساسات منفی بازدارنده را رها کنند. اغلب افراد هنگام تلاش برای درک علت عصبانیت، کشف می کنند که این عصبانیت ها از آزردگی ناشی شده اند. آنها وقتی قبول کنند که حرف یا رفتار دیگران باعث شده فکر کنند که آزرده شده اند، رها کردن عاملی که خشم را زنده نگه داشته و تغذیه می کند آسان تر می شود.

 

ریشه عصبانیت

علت اصلی عصبانیت این احساس است که کسی به ما حمله کرده، آسیب رسانده، سواستفاده کرده یا حرص ما را در آورده است. عصبانیت، همیشه ریشه در حالت تدافعی دارد. هم عصبانیت و هم ترس، باعث عقب نشینی شخص برای حفاظت از خود یا حمله به طرف مهاجم می شود. یکی از بدترین جنبه های عصبانیت این است که هرچه آنرا بیشتر بروز دهیم، شبیه آتشی غیرقابل کنترل، بیشتر می شود. واقعیت این است که هرچه عصبانی تر شویم، بیشتر آسیب می بینیم. ابراز خشم، خیلی زود تبدیل به عادت می شود. شخص ناخشنود به جایی می رسد که کوچکترین مورد، باعث انفجار عصبانیتش می شود. او اغلب زندگی را با عصبانیت می گذراند. پس از مدتی این احساسات و ابراز عصبانیت، تبدیل به شیوه معمول تفکر و احساس می شود و عادی به نظر می رسد. دلیل ماندن در وضعیت عصبانی این است که شخص، نیاز دارد کسی آسیب وارده را تایید و نارحتی اش را درک کند. وقتی پای صحبت فردی می نشینید که درباره عامل عصبانیت و ناراحتی اش حرف می زند، شاید بهترین کار گفتن این حرف باشد «من کاملا می فهمم چه احساسی دارید، اگر من هم در شرایط شما بودم، چنین احساسی داشتم». ابراز همدردی یکی از سریعترین راه ها برای فرونشاندن عصبانیت است. زمانی که افراد حس می کنند ناراحتی شان توسط فرد دیگر درک می شود، بهبود آغاز می شود.

 

 

ریشه عصبانیت ملامت کردن است. سرزنش خود یا دیگران برای کاری که انجام شده یا انجام نشده باعث تولید احساسات منفی می شود. در حقیقت، نمی توان احساسی منفی را برای مدتی طولانی حفظ کرد، مگر این که بتوانید فرد یا چیزی را مقصر عصبانیت خود بدانید. درست همانند خاموش کردن یک چراغ، لحظه ای که دست از ملامت بردارید، احساس منفی بی درنگ متوقف می شود. پادزهر احساسات منفی آنقدر ساده و موثر است که انکارناپذیر است. افرادی که سال ها منفی، عصبانی و ناکام بوده اند، می توانند احساسات منفی خود را به صورت آنی با تصمیمی ساده و قدرتمند از بین ببرند:تصمیم به پذیرفتن مسئولیت.

 

شما مسئول هستید

از آنجایی که همه احساسات منفی، ریشه در ملامت و سرزنش دارند، راه حل ساده است:به جای ملامت دیگران، مسئولیت شرایط را بپذیرید. وقتی مسئولیت کامل شرایط را می پذیرید، همانند ترمز کردن، احساسات منفی متوقف می شود. غیرممکن است که مسئولیت وضعیتی را بپذیرید و از آن شرایط عصبانی و ناراحت باشید. قبول مسئولیت، همه احساسات منفی مربوط به یک وضعیت/شخص را از بین می برد و کنترل احساسات را دوباره به شما برمی گرداند.

 

 

سایر مطالب مرتبط با موفقیت را در سایت آکسان پلاس بخوانید

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
چند نکته مهم برای داشتن صفحه اینستاگرام حرفه

چند نکته مهم برای داشتن صفحه ا...

زندگی دلخواه با 12 پیشنهاد عالی

زندگی دلخواه با 12 پیشنهاد عال...

جذب و حفظ مشتری با راه‌های طلائی

جذب و حفظ مشتری با راه‌های طلا...

روش های جلوگیری از اتلاف وقت در محل کار

روش های جلوگیری از اتلاف وقت د...

تست پیشرفت در زندگی

تست پیشرفت در زندگی

فرار از استرس با این نکات کلیدی

فرار از استرس با این نکات کلید...

انسان عاقل این 5 کار را انجام نمی‌دهد

انسان عاقل این 5 کار را انجام ...

رسیدن به حداکثر کارایی با 10 روش مدیریت

رسیدن به حداکثر کارایی با 10 ر...

چگونه بدون تپق زدن و با تسلط صحبت کنیم؟!

چگونه بدون تپق زدن و با تسلط ص...

رمز موفقیت والمارت در کسب و کار

رمز موفقیت والمارت در کسب و کا...

ثروتمندان چگونه ثروتمند شدند؟!

ثروتمندان چگونه ثروتمند شدند؟!

روش برخورد با مشتری عصبانی

روش برخورد با مشتری عصبانی

چند تکنیک برای افزایش خلاقیت

چند تکنیک برای افزایش خلاقیت

روش تقویت فن بیان

روش تقویت فن بیان

چرا افراد تنبل موفق می‌شوند؟!

چرا افراد تنبل موفق می‌شوند؟!

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/08/09 , 22:16
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده