پرورش ذهنی جوانان

1397/07/26
33 409 0

بر اساس تحقیقات دراین مرحله رشد مغز و دستگاه عصبی نوجوان به میزان رشد بزرگسالان می رسد و اگر تجربه هم چاشنی کارهایش باشد میتواند به حل مسایل بسیاری بپردازد. به طور کلی این دوره به دوره ی هوش انتزاعی یا عملیات منطق صوری معروف است که یک سلسله تغییرات اساسی و مهم در دستگاه روانی نوجوان به وجود می آید. نوجوان علاوه بر تکیه به واقعیات ، حوزه ی ذهنی خویش را با اندیشه وسعت می دهد. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

پرورش ذهنی جوانان

روش پرورش ذهنی نوجوانان و جوانان

توجه داشته باشید در این دوره نوجوان به پیشرفت های علمی ، مسایل اقتصادی ، سیاسی و تکنولوژیکی علاقه مند و حساس می شود. نوجوان با کسب تجربیات متعدد ، در حل مسایل پیچیده موفق میشود و از شیوه های علمی استفاده می کند. عملیات ذهنی که نوجوان در این دوره انجام می دهد عملیات فرضی – استنتاجی است و فرضیات میتواند پایه و اساس عمل ذهنی او قرار گیرد. نوجوان میتواند به صورت لفظی روابط موجود بین قضایا را که در حالت انتزاعی می باشند برقرار کرده و نتیجه گیری کند. نوجوان همزمان با رشد و دگرگونی های بدنی مهارت های مختلفی در زمینه ی عقلی ، ادراکی و... کسب می کند و به گسترش ذوق و لطافت روحی می پردازد. در این دوره هوش به حداکثر خود می رسد و به منطق نمادی ، فکر مجرد و پیچیده دست می یابد و از تجزیه و تحلیل مسایل ذهنی آگاهی پیدا می کند. برای دوستی و یگانگی ارزش فوق العاده ای قایل می شود و سعی می کند آن را در جمع و در گروه گسترش دهد. نوجوان میتواند نتیجه گیری منطقی و اصولی از موضوعی خاص بنماید و رویدادها را به راه ها و روش های مختلف تعبیر و تفسیر کند. استعدادهای هنری و علاقه ی شغلی در نوجوان نمایان می شود و او به فکر تشخیص و انتخاب افتاده و زمینه های شناخت و تجربه اش وسیع تر میشود. آرزوها و آرمان های عالی داشته و با والدین خود اختلاف عقیده پیدا می کند. خیالات و رویاها را در فکر خود پرورش می دهد و بیشتر این گونه است در این دوران نوجوان با احساس های جدیدی سازگاری حاصل می کند ، که در نتیجه ی دگرگونی های بدنی اش به وجود آمده است. عواطف دچار نوعی سرگردانی بوده و حساسیت خاصی دامن گیر نوجوان است.

 

ایجاد رشد عقلانی و عاطفی در جوانان و نوجوانان

او دائما در هیجان به سر می برد و از هیجانی به هیجان دیگر گرایش دارد. گاهی خوشحال گاهی افسرده ، گاهی حالت امیدواری و فروتنی به خود میگیرد و گاهی حالت نومیدی و شکست ، دوست دارد مورد پذیرش دیگران قرار گیرد و در نظر دیگران جذاب جلوه کند. تغییرات جسمی در او نوعی شرم به وجود می آورد و ترس در وجودش هویدا می شود. اگر مورد پذیرش دیگران قرار نگیرد ، در برخورد با واقعیات دچار نوعی بیمناکی و ناامیدی میشود و دائما در خود فرو می رود. به هنگام هیجان قادر نیست که خود را کنترل کند و دچار نوعی عدم تعادل و توازن عاطفی می باشد.
گاهی تسلیم و اسیر حالات و هیجانات روانی میشود و با کوچکترین ناکامی به اندوه و ناراحتی و نومیدی میرسد. موانع اجتماعی موجب بسیاری مشکلات عاطفی و روانی در وی می گردند. به دلیل عدم تطابق پذیری نوجوان به مسایل نومیدانه کشیده میشود. علاقه مندی دختران به پسران بیشتر است به دلیل اینکه بلوغ در آنها زود هویدا میشود. نوجوانان سعی دارند که مستقل و متکی به خود باشند. ترس های مختلف سبب می شود که نوجوان به نوعی کمروئی ، اضطراب ، افسردگی و... دچار شود. به مطالعه و ورزش علاقه مند میشود و هنر و سینما او را به وجد می آورد و به آن گرایش شدیدی پیدا می کند. به وضعیت ظاهری خود علاقه مند میشود و سعی می کند که خود را آراسته و تمیز نگه دارد . سعی می کند از والدین خود مستقل و متکی به خویشتن گردد. حالات و تفکرات رویارویی در او بسیار دیده می شود. از هر چیزی انتقاد پیدا می کند و تا حدودی گرایش به منفی گرایی دارد و همین امر گاهی موجب بروز تضاد اختلاف بین او و بزرگترها و والدین میشود. دوست دارد در کارهایش برنامه ریزی کند و آینده نگری در او شدت می یابد. برای کار و شغل .... خود طرح و برنامه ارائه می دهد و در شرایطی طبق آنها حرکت و عمل می کند. برای کسانی که دوستش می دارند احترام می گذارد و همسالان و هم کلاسان برایش از اهمیت و محبوبیت بیشتری برخوردارند. زود تحت تاثیر عوامل بیرونی و درونی قرار می گیرد و در اظهار نظر تردید و دودلی دارد که مبادا مورد انتقاد قرار گیرد و با عدم پذیرش رو به رو شود.

 

 

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
چگونه حس ششم خود را تقویت کنیم؟!

چگونه حس ششم خود را تقویت کنیم...

بیماری‌های شبیه افسردگی

بیماری‌های شبیه افسردگی

سلفی گرفتن چه تاثیری بر سلامت روان دارد؟!

سلفی گرفتن چه تاثیری بر سلامت ...

تاثیر اتاق خواب بر افسردگی

تاثیر اتاق خواب بر افسردگی

دست و پنجه نرم کردن با بحران های زندگی

دست و پنجه نرم کردن با بحران ه...

روش ژاپنی برای کاهش استرس

روش ژاپنی برای کاهش استرس

چگونه جنون آنی را شناسایی کنیم؟!

چگونه جنون آنی را شناسایی کنیم...

نور در دکوراسیون چه ارتباطی با حالت روانی دارد؟!

نور در دکوراسیون چه ارتباطی با...

بی خوابی چه تاثیری روی مغز دارد؟!

بی خوابی چه تاثیری روی مغز دار...

راه دور کردن افکار منفی

راه دور کردن افکار منفی

 سایکلوتایمیا چیست؟!

سایکلوتایمیا چیست؟!

عوامل محیطی چه تاثیری بر آلزایمر دارد؟!

عوامل محیطی چه تاثیری بر آلزای...

افسردگی مانیک

افسردگی مانیک

استرس چه تاثیری بر بدن دارد؟!

استرس چه تاثیری بر بدن دارد؟!

تقویت حافظه با یک روش ساده از فیثاغورث

تقویت حافظه با یک روش ساده از ...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/09/06 , 01:38
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده