صبح ها چگونه راحت از خواب بلند شوید؟!

1397/07/26
32 308 0

باید قبول کنید کنید و این واقعیت را باید بپذیریم که ما زاده عادت هایمان هستیم به خصوص وقتی به خواب می رویم نمی دانیم که چه اتفاقی برای بدنمان می افتد. ولی در این مطلب نکاتی هست که هنگام چرت زدن می توانیم به کار ببریم تا خواب خودمان را بهتر و عمیق تر کنیم. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

صبح ها چگونه راحت از خواب بلند شوید؟!

بهترین حالت ها و روش های خوابیدن

 •  خواب به پهلو خوابیدن:

  به پشت بخوابید این حالت بهترین و سالم ترین حالت خوابیدن است. صورت شما به سمت بالاست و کل وزن شما به صورت کاملاً مساوی در ستون فقرات شما تقسیم شده. برخلاف زمانی که شما صورت خود را به بالشت فرومی برید، به پشت خوابیدن باعث می شود که جاذبه زمین صورت و قفسه سینه شما را به سمت پایین کشیده و این حالت بهترین راه خوابیدن برای کسانی هست که از رفلاکس اسید معده رنج می برند. وقتی سر شما کمی بالاتر قرار دارد معده شما زیر مری قرار می گیرد و احتمال اینکه اسید و مواد غذایی داخل معده به سمت بالا بیاید خیلی کمتر است. اما کسانی که خروپف می کنند مراقب باشند که به پشت خوابیدن بدترین حالت خوابیدن برایشان است. اگر شما از تنگی نفس در خواب (یا همان آپنه در خواب) رنج می برید، به پشت خوابیدن باعث می شود گلو و شکم شما براثر جاذبه زمین به سمت پایین کشیده شود و نفس کشیدن را سخت تر می کند. دکتر اندرو وست وود استادیار مغز و اعصاب بالینی از دانشگاه کلمبیا در این مورد پیشنهاد می کند که اگر کسانی که خروپف می کنند به بغل دراز بکشند و حتی یک بالشت و یا همسر خودشان را در آغوش بگیرند خروپف و تنگی نفس نخواهند داشت. بنابراین به پشت خوابیدن بهترین حالت خوابیدن است و جایزه آن علاوه بر خواب راحت تر، چین وچروک کمتر صورت است. مگر اینکه شما مشکل تنفسی داشته باشید که راه حل آن هم کاملاً ساده است با بغل گرفتن همسرتان و به پهلو خوابیدن خواب عاشقانه تر و آرام تری دارید.

   
 • خوابیدن به پهلو چپ است:

  اگر عادت به پهلو خوابیدن دارید متخصصان پیشنهاد می دهند به پهلوی چپ بخوابید. زیرا خوابیدن به پهلو راست مانع از حداکثر گردش خون در بدن می شود و به خاطر فشار روی رگ های خونی بدن مدام در طول شب تغییر حالت می دهد تا به خاطر عدم گردش خون کافی فشار کمتری تحمل کند. به همین خاطر باوجود خوابیدن همچنان احساس خستگی می کنید. درحالی که با خوابیدن به پهلو چپ بدن راحت تر کار گردش خون از قلب را انجام می دهد. دکتر کریستوفر وینتر مدیر بخش مغز و اعصاب و خواب درمانی شارلوتس به تمام مریضانش تأکید می کند که قلب، بسیار بهتر و راحت تر کار پمپاژ و گردش خون را انجام می دهد وقتی فشار کمتری را تحمل کند. اما اگر عادت به خوابیدن به پهلو چپ ندارید و ناخودآگاه به پهلو راست می چرخید بهتر است که یک بالشت نرم و مسطح بین زانوهایتان بگذارید. این کار باعث می شود که باسن و مفاصل بدن هم تراز باشند و وزن به صورت کاملاً برابر در سطح بدن تقسیم شود این توزیع وزن باعث می شود فشار کمتری به قلب وارد شود و خواب به مراتب آرام تری خواهید داشت.

 

بدترین حالت های خواب

 •  خوابیدن به روی شکم است:

  متأسفانه خوابیدن روی شکم و سر را به بالشت فروکردن ایدئال ترین حالت خواب برای خیلی هاست، اما متخصصان معتقدند که این راحت ترین کار برای شروع یک صبح دردناک است. با این حالت خوابیدن شکم به سمت پایین کشیده می شود و انحنای ستون فقرات بسپار آسیب می بیند. سر به صورت 90 درجه روی بالشت فرو می رود و علاوه بر اینکه نفس کشیدن سخت تر می شود و کابوس های شبانه زیاد می شوند فشار زیادی به گردن وارد می شود. برای کمتر کردن آسیب این عادت بد بهتر است بالشت های نرم و پفی و پر خودمان را با یک بالشت نازک تر و مسطح تر عوض کنیم. این کار باعث می شود گردن ما بیش ازحد بالا قرار نگیرد و ستون فقرات کمتر آسیب ببیند. علاوه بر این با قرار دادن دو بالشت نازک زیر لگن مانع از فشار زیاد به قوس کمر شوید این کار تقسیم وزن را در بدن هم تراز می کند و ستون فقرات با بقیه اعضای بدن هم سطح می شود.

 

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
عوامل محیطی چه تاثیری بر آلزایمر دارد؟!

عوامل محیطی چه تاثیری بر آلزای...

نشانه های خودکشی

نشانه های خودکشی

تمرین هایی برای افزایش تمرکز

تمرین هایی برای افزایش تمرکز

روشی برای آرامش اعصاب و روان

روشی برای آرامش اعصاب و روان

بهترین برخورد با همسر بداخلاق

بهترین برخورد با همسر بداخلاق

درمان افسردگی بدون دارو

درمان افسردگی بدون دارو

چگونه خشم و عصبانیت را کنترل کنیم؟!

چگونه خشم و عصبانیت را کنترل ک...

نقاشی چه فایده‌ای برای روان دارد؟!

نقاشی چه فایده‌ای برای روان دا...

راه داشتن خواب آرام چیست؟!

راه داشتن خواب آرام چیست؟!

ازدواج ناموفق چه اثراتی روی جسم دارد؟!

ازدواج ناموفق چه اثراتی روی جس...

با چه روشی خشم کودکان را مهار کنیم؟!

با چه روشی خشم کودکان را مهار ...

رابطه استرس با گلبول های خونی

رابطه استرس با گلبول های خونی

راه دور کردن افکار منفی

راه دور کردن افکار منفی

سلفی‌بازها چه شخصیتی دارند؟!

سلفی‌بازها چه شخصیتی دارند؟!

دانستنی‌های جالب روانشناسی!

دانستنی‌های جالب روانشناسی!

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/10/29 , 02:16
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده