سر دیگران عصبانیت خود را خالی نکنید

1397/07/30
27 312 0

مسلط شدن بر اعصاب کار سختی است. وقتی کسی در خیابان با رانندگی بد خود، سد راه شما می شود، خونتان به جوش می آید؟ وقتی فرزندتان در خانه همکاری نمی کند، اعصابتان خرد می شود؟ عصبانیت احساسی کاملاً طبیعی و حتی سالم است. اما خیلی از افراد عصبانیت خود را سر دیگران خالی می کنند،دلیل این رفتار چیست؟ خیلی مهم است که به طریقی مثبت با عصبانیت کنار بیایید. عصبانیتی که کنترل نشود می تواند هم به سلامتتان و هم به روابطتان آسیب بزند. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

سر دیگران عصبانیت خود را خالی نکنید

روش های کنترل عصبانیت

خیلی وقت ها برای شما هم پیش آمده که از دست کسی یا در مورد موضوعی ناراحت هستید، اما همان لحظه نتوانستید ناراحتی خود را بروز دهید. در این زمان بسیاری از افراد به محض مواجه با کسی عصبانیت خود را سر او خالی کرده یا بی دلیل به موضوعی ساده توجه نشان داده و به اصطلاح عوام الکی گیر می دهند. این موضوع در بین زوجین جوان در سنین اولیه ازدواج که هنوز با اخلاقیات هم آشنا نیستند یا نمی دانند که در برابر رفتار خاص همسرشان چه واکنشی نشان دهند، بیشتر دیده می شود. اغلب افراد مشکلات یا خستگی کار و ترافیک را از محیط بیرون با خود به خانه می آورند، خانم خانه از این شکایت می کند که همسرش بعد از برگشت به منزل بدون دلیل به موضوعی واکنش نشان داده و عصبانیت خود را سر او خالی می کند. این موضوع در خانم ها اغلب به شکل غر زدن و گیر دادن های کلامی و سوال پیچ کردن های بی مورد اتفاق می افتد. 

 

گیر دادن باهوش ها به دیگران کمتر است

شاهمردای روانشناس و مشاور خانواده، با بیان اینکه خالی کردن خشم، هیجان های عصبی و به اصطلاح گیردادن، ریشه روانشناسی دارد، افزود:در این علم یک مکانیسم دفاعی به نام جابجایی وجود دارد که فرد تکانه یا هیجان درونی خود مانند خشم را به دیگری منتقل کرده یا به عبارتی عصبانیت خود را سر او خالی می کند. هر چه فرد خودشناسی و خودآگاهی اش کمتر باشد احتمال استفاده او از این مکانیسم دفاعی بیشتر است، البته این موضوع به هوش هیجانی نیز مرتبط بوده، زیرا یکی از فاکتورهای هوش هیجانی آگاهی ازهیجانات و رصد آن ها است.  افرادی که هوش هیجانی فعال تری دارند، سرنخ هیجانات خود را می دانند. فردی با هوش هیجانی فعال هنگام عصبانیت می داند که ممکن است هیجان خود را بر روی فرد مقابل یا همسرش تخلیه کند به همین دلیل سعی می کند با راهکار مناسب از انجام این کار اجتناب کند.

 

آتو دست فرد عصبی ندهید

شاهمرادی با اشاره به یکی از بهترین راهکارها برای اینکه وقتی عصبانی می شویم کمتر به دیگران گیر بدهیم، افزود:باید سعی کنیم به احساسات و هیجانات خود اشراف داشته باشیم و در این زمان به همسر و سایر اعضای خانواده از احساس خود حرف زده و به آن ها بگوییم تا نیم ساعت با من صحبت نکرده و از جملات تحریک کننده که خشم را زیاد می کند استفاده نکرده و مدام من را سوال پیچ نکنید و صبر کرده تا عصبانیت من فروکش کند. اگر فکر می کنید همسرتان از جای دیگری ناراحت و عصبی است و در معرض خشم او هستید سعی کنید از دامن زدن به این حالت و تحریک کردن او اجتناب کرده و تا فروکش کردن عصبانیتش از همسرتان فاصله بگیرید و سر یک فرصت مناسب حتما با او در مورد رفتارش صحبت کنید، اما نکته مهم این است که نباید بگذارید این موضوع به دست فراموشی سپرده شود. 

راهکارهای اورژانسی برای فروکش کردن عصبانیت

 • در بسیاری از موارد به حدی عصبی و مضطرب هستیم که به حد انفجار رسیده ایم. در این موارد به محض اینکه با فردی مواجه شده با یک جرقه عصبانیت خود را بر سر او خالی می کنیم. اما راهکارهای اورژانسی در علم روانشناسی وجود دارد که مانند آبی بر روی آتش این حالت شما را ازبین می برد. 
   
 • شاهمردای با اشاره به راهکار سریع فروکش کردن عصبانیت در این لحظات افزود:سعی کنید محیط مورد نظر را ترک کرده وکمی قدم بزنید، خوردن یک لیوان آب سرد، دوش گرفتن و تمرکز بر روی افکار مثبت از راهکار های موثر و سریع در کنترل عصبانیت و خشم است. 
   
 • برخی از افراد فوران خشمشان به حدی زیاد است که به محض عصبی شدن، عصبانیت خود را بر روی دیگران تخلیه کرده و بدون دلیل به همه گیر می دهند، این افراد حتی خشم خود را نمی توانند با راهکارهای اورژانسی کنترل کنند. این اشخاص مانند مبتلایان به اختلال دو قطبی نباید خوددرمانی کرده وباید از کمک های تخصصی روانشناسی و روانپزشکی استفاده می کنند. 
   
 • نگذارید رفتارهای نادرست به دست فراموشی سپرده شود
   
 • این مشاور خانواده با اشاره به یکی از اشتباهات زوجین گفت:در این موارد وقتی خشم همسر فروکش می کند، اغلب به جای صحبت کردن و با فراموش شدن این رفتار نادرست باعث می شوند که برخوردهای اشتباه همسر در آینده دوباره تکرار شود. در این زمان با صحبت منطقی همسرتان را متوجه رفتار نادرست و عصبانیت ناگهانی بی دلیلش کنید. همسران نیز باید با فهمیدن رفتار نادرست از طرف مقابل خود عذرخواهی کرده و سعی کنند روی این برخوردها و نیاوردن عصبانیت خود در محیط خانه تمرین کنند.

 

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
دلیل خجالتی بودن و روش درمان آن چیست؟!

دلیل خجالتی بودن و روش درمان آ...

راه رهایی از فکر و خیال

راه رهایی از فکر و خیال

خیال‌پردازی چه مزایایی دارد؟!

خیال‌پردازی چه مزایایی دارد؟!

نقاشی چه فایده‌ای برای روان دارد؟!

نقاشی چه فایده‌ای برای روان دا...

چراغ خواب چه ضرری برای مغز دارد؟!

چراغ خواب چه ضرری برای مغز دار...

تفاوت افسردگی و غمگینی

تفاوت افسردگی و غمگینی

چگونه خاطرات بد را فراموش کنیم؟!

چگونه خاطرات بد را فراموش کنیم...

از افسردگی پنهان چه می‌دانید؟!

از افسردگی پنهان چه می‌دانید؟!

علت حرف زدن در خواب

علت حرف زدن در خواب

روش جلوگیری از اضطراب

روش جلوگیری از اضطراب

خوش بینی و بدبینی

خوش بینی و بدبینی

تأثیر سوانح بر اظطراب

تأثیر سوانح بر اظطراب

درمان تیک‌های عصبی!

درمان تیک‌های عصبی!

ازدواج ناموفق چه اثراتی روی جسم دارد؟!

ازدواج ناموفق چه اثراتی روی جس...

افسردگی بعد از تعطیلات

افسردگی بعد از تعطیلات

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/08/03 , 01:34
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده