راه درست تحسین کردن کودکان

1397/08/01
39 563 0

بر اساس روانشناسی تشویق و تحسین کودک یکی از ابزارهای تربیتی است که باعث شکوفایی کودک میشود به شرطی که اصول صحیح آن را رعایت کینم . تحسین کودک اگر در مسیر درست خود قرار بگیرد باعث میشود تا کودک بتواند استعدادهای درونی خود را شکوفا کند و در مسیر موفقیت قدم بردارد. با بخش تربیت کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

راه درست تحسین کردن کودکان

کودکان خود را تحسین کنید اما به روش درست

توجه داشته باشید تحسین کودک موجب می شود که اعتماد به نفس در وجودش پدید آید ، استعدادهای نهفته اش شکوفا شوند و قوای درونی اش به فعالیت برسند.تشویق ، شخصیت فرد را احیاء می کند ، او را از یأس و بدبینی نجات می دهد و به زندگی دلگرم می کند و گاهی یک تحسین ساده ، مسیر زندگی فرد را دگرگون می سازد . امروزه ثابت شده که تحسین کودک اثرات بسیار خوبی بر روند رشد و تربیت کودکان می گذارد . یک ستایش به جا و واقعی می تواند اعتماد به نفس کودک را افزوده و او را تشویق به بهتر شدن کند ، اما متاسفانه بسیاری از والدین نحوه صحیح تحسین کودک را بلد نبوده و با به کار بردن نابه جای آن سبب رنجش و کدورت کودک شده و گاهی حتی اوضاع را بدتر از قبل می کنند .

 

نکاتی که در تحسین کردن کودکان باید رعایت کنید

 1.  کردار و عملکرد کودک را مورد تحسین قرار دهید، نه خودش را:کودکان و نوجوانان را به خاطر همان چیزی که هستند، صرف نظر از آنچه که از نظر ما می تواند باشد، مورد تایید و پذیرش قرار دهید. آنها چه موفق بشوند، چه نشوند باید به خاطر سعی و تلاششان تحسین و تشویق شوند. اگر والدین تنها زمانی که کودکشان استعداد و شایستگی از خود نشان می دهد، او را قبول و تایید کنند، کودکی کمال گرا تربیت می کنند که تحمل شکست ندارد و این مساله در آینده به ضررش خواهد بود.
   
 2. یک عملکرد مشخص را مورد تحسین قرار دهید:با ذکر جزییات شرح دهید کجای کار که کودک و نوجوان انجام داده خوشحال کننده است، به طوری که او بفهمد چه کاری را درست انجام نداده و در چه قسمتی خوب و بی نقص بوده و اگر بخواهد چیزی را اصلاح کند چه کار باید بکند.
   
 3.  کودک را بدون اما و اگر و گوشه و کنایه مورد تحسین قرار دهید:برای گرفتن بهترین نتیجه، تعریف و تحسین باید رک و صریح ابراز شود، بدون اما و اگر و گوشه و کنایه درباره شکست های گذشته یا تضعیف کردن نتیجه. جمله هایی مثل «خوب عمل کردی، تعجب می کنم که تنبلی نکردی!» یا «مشق امشبت خوب است. چرا قبلا از این کارهای خوب نمی کردی؟» یا «چه عجب خرابکاری نکردی!» هرگونه تاثیر مثبتی را که ممکن است تعریف و تحسین داشته باشد، خنثی و بی اثر می کند.

   
 4.  تحسین و تعریف باید واقعی و صادقانه باشد:همان طور که در مورد بزرگسالان صدق می کند، کودک و نوجوان تمجید دروغین را نوعی اهانت ناخوشایند محسوب می کند. تحسین و تمجید دروغین، خودآگاهی کودک را زائل می کند.اعتماد او را به پدر و مادر یا هر بزرگسال دیگر از بین می برد و ممکن است ترس از شکست را در او افزایش دهد.
   
 5. تحسین و تمجید را بلافاصله ابراز کنید:تعریف و تحسین را بدون فوت وقت به زبان بیاورید و آن را در حضور کودک بگویید نه اینکه از او دور شوید یا از اتاق دیگری بگویید، یا به فرد دیگری بگویید تا او بشنود و باید طوری باشد که او بتواند طرز گفتن شما را ببیند.
   
 6. روش های فیزیکی را فراموش نکنید:تماس بدنی و حالت چهره به خوبی می تواند بیانگر تحسین باشد. در آغوش کشیدن، لبخند زدن و بوسیدن، مهم است. این کارها بیانگر محبت و قدردانی هستند، کمتر جنبه قضاوت و بیشتر حالت خودانگیخته دارند.
   
 7.  بگذارید کودک خوش را عامل موفقیت بداند:نگویید:«فوق العاده است. تو قبول شدی. من گفتم که از روش های من در انجام کارت استفاده کن»، «اگر من وادارات نکرده بودم که برای درس شنا بروی، نمی توانستی این نشان را بگیری» یا «او در خواندن فوق العاده است، ولی من 5 سال هر شب همراهش درس می خواندم.» بگذارید کودک کامیابی خود را باور کند.

 

 

سایر مطالب مرتبط تربیت کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بهترین راه تربیت کردن

بهترین راه تربیت کردن

نکات لازم برای تربیت کودک

نکات لازم برای تربیت کودک

کنترل کودکان بی ادب در میهمانی

کنترل کودکان بی ادب در میهمانی

بدترین تنبیه برای کودکان چیست؟!

بدترین تنبیه برای کودکان چیست؟...

روش آموزش حرف زدن به کودکان

روش آموزش حرف زدن به کودکان

نحوه تشویق کودکان به کار در خانه

نحوه تشویق کودکان به کار در خا...

تنبیه بدنی

تنبیه بدنی

معایب تنبیه بدنی

معایب تنبیه بدنی

میزان تاثیرپذیری کودکان از شخصیت کارتونی!

میزان تاثیرپذیری کودکان از شخص...

تربیت کودکان با توصیه مشاهیر

تربیت کودکان با توصیه مشاهیر

برخورد مناسب با رفتار کودکان

برخورد مناسب با رفتار کودکان

روش مناسب برای برخورد با دروغگویی کودک

روش مناسب برای برخورد با دروغگ...

به کودکان حق تصمیم‌گیری را نسپارید!

به کودکان حق تصمیم‌گیری را نسپ...

آموزش معذرت خواهی به کودکان

آموزش معذرت خواهی به کودکان

با بی‌ادبی جنسی کودکان چه برخوردی کنیم؟!

با بی‌ادبی جنسی کودکان چه برخو...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
کاشتن سبزه عید و تاریخچه آن

کاشتن سبزه عید و تاریخچه آن

1396/10/10
ماه اسفند زمان کاشتن سبزه عید می باشد. از روزگاران کهن، کاشتن سبزه عید به صورت نمادین و شگون، در همه خانه ها و در بین همهً خانواده ها مرسوم ...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/09/06 , 05:56
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده