روش تربیت کودک مثبت گرا

1397/08/01
42 315 0

بر اساس تحقیقات شخصیت ما از 3 جزء رفتار، تفکر و احساس تشکیل شده است؛ یعنی اینکه ما راجع به خودمان، آدم های اطرافمان و جهان پیرامون خود چه احساس و هیجانی داریم، چگونه فکر می کنیم و چه رفتاری در مقابل وقایع مختلف از خودمان نشان می دهیم و اینها نشان می دهد که ما چگونه انسانی هستیم. بخشی از جنبه های مختلف شخصیت ما ریشه در ساختار ژنتیکی یا سرشتی ما دارد و با ما به دنیا می آید و ما نقشی در آن نداریم. با بخش تربیت کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

روش تربیت کودک مثبت گرا

تربیت فرزندان شاد و خوش بین

شاید بتوانیم اندکی آنها را تعدیل کنیم ولی نمی توانیم تغییر اساسی در آن به وجود آوریم. بخشی دیگر از شخصیت ما متاثر از محیطی است که در آن رشد می کنیم و بزرگ می شویم که البته این قابل تغییر و تعدیل است. این مقدمه از این جهت گفته شد تا ما بدانیم که همه چیز را نمی توانیم در مورد فرزندمان تغییر دهیم، ولی می توانیم تا حدودی سرشت او را تعدیل کنیم و او را به مسیری بهتر هدایت کنیم و همچنین می توانیم با شیوه برخورد و رفتارهایمان در محیط خانواده کاری کنیم تا او را به سمت رفتارهای منفی و غیراجتماعی سوق دهیم. ما حتی در یک محیط خانوادگی، کودکانی با ویژگی های فکری و رفتاری متفاوت می بینیم. آنها گرچه از یک پدرومادر متولد و در یک محیط بزرگ شده اند ولی شخصیت های متفاوت دارند. یکی محتاط و یکی شجاع تر است. یکی درونگرا و یکی برونگرا و اجتماعی تر است. یکی آرام و خونسرد و دیگری عصبی و هیجانی تر است، ولی این حرف ها به آن معنا نیست که ما نباید هیچ اقدامی بکنیم. ما می توانیم کودکی را که از نظر سرشتی مضطرب و وابسته است، بهتر یا بدتر کنیم. می توانیم کودک درونگرا را منزوی تر یا اندکی اجتماعی تر کنیم. می توانیم کودک لجباز و بدقلق را لجبازتر، نافرمان تر و یاغی تر کنیم یا کشمکش قدرت و لجبازی با او راه نیندازیم، صفات مثبت و مناسب او را تقویت کنیم و برخی از رفتارهای منفی کوچک او را نادیده بگیریم و بازخوردهای تنبیهی مناسب برای نافرمانی او انتخاب کنیم و اندکی رام اش کنیم. ما می توانیم صفت کودک عصبی، منفی بین و مقابله جوی خود را اندکی تعدیل کنیم. در این مطلب تلاش شده است تا آداب مثبت اندیشی را به روشی ساده به بچه هایمان بیاموزیم. با ما همراه شوید.

 

به نظر می رسد در قدم اول باید تفاوت کودکان را بپذیریم حتی کودکانی که در یک محیط خانوادگی و از یک پدرومادر متولد می شوند را با یکدیگر مقایسه نکنیم و این مساله را نیز بپذیریم که گرچه ایده آل های ما چیز دیگری بوده، ممکن است فرزندمان کاملا منطبق بر ایده آل ها و آرزوهای ما نباشد، ولی در قدم های بعدی تصمیم بگیریم که چه رفتارهایی را می خواهیم تغییر دهیم و چگونه باید تغییر دهیم. هر انسانی به تدریج که بزرگ می شود، جهان بینی اش شکل می گیرد؛ یعنی شیوه تفکر و نگرش اش نسبت به آدم ها و اتفاقات پیرامون. حتما دقت کرده اید که برخی از آدم ها خوشبین تر هستند و اتفاقات پیرامون خود را به طریقی مثبت تحلیل می کنند و برخی برعکس به همه چیز با دید منفی، بدبینانه و با احتیاط و تامل نگاه می کنند. یک واقعه رخ می دهد ولی تحلیل ها و رفتارهای آدم ها با هم متفاوت هستند. مادر به نوجوانش می گوید:«اتاقت خیلی به هم ریخته است. کمی مرتبش کن.» یکی پاسخش این است که:«آره مادر راست می گی. این چند روزه درگیر امتحاناتم بودم. اصلا متوجه اتاقم نبودم. چشم امروز که از مدرسه برگشتم حتما مرتبش می کنم»، ولی یک نوجوان دیگر ممکن است پاسخش این باشد:«شما در همه کارهای من دخالت می کنی. اصلا اتاق خودمه. مگه من به اتاق شما کار دارم. همه اش می خواهی به من گوشزد کنی که شلخته و بی نظم هستم. اصلا تو هیچ کار منو قبول نداری!» یا در نظر بگیرید کودکی سر کلاس وقتی طبق درخواست معلم شروع به خواندن کتاب می کند و کلمه ای را اشتباه می خواند که شبیه کلمه خنده داری می شود و بچه های کلاس همه می خندند. یک کودک ممکن است فکر کند که همه بچه های کلاس مسخره ام کردند. من اصلا نمی توانم کارهایم را درست انجام بدهم، حتی روخوانی از یک متن ساده را، ولی دیگری خودش نیز خنده اش می گیرد و با کلاس می خندد و می گوید:«ببین چی گفتم؟ بچه ها دوباره از نو می خونم. این دفعه قول میدم درست بخوونم...» مثال های متعددی می توان زد از این قبیل که واقعه و شرایط یکی بوده ولی برداشت آدم ها و رفتارشان متفاوت بوده و مشخص است چیزی که زیر این رفتار قرار دارد، همان شیوه نگرش، تفکر، برداشت و تحلیل آدم ها از آن اتفاق است.


10 روش مثبت اندیشی


رعایت توصیه های زیر می تواند کمک کند تا شما فرزندتان را در جهتی رشد دهید که حتی اگر سرشتی دشوار و ناسازگار داشته، اندکی تعدیل شود و برداشت هایش از حوادث و اتفاقات مثبت و واقع بینانه باشد. البته این بدان معنا نیست که واقعیت های منفی پیرامونش را نبیند:

 

 1.  کودکان از ما الگو می گیرند. سعی کنید در حضور آنها حرف ها و صحبت هایی که پس زمینه منفی و بدبینانه دارد، محدود کنید و مواظب رفتارها و تعبیرهای منفی خود از وقایع باشید؛ مثلا اگر هنگام رانندگی ماشینی جلوی شما پیچید، بلافاصله بر سرعت خود نیفزایید تا بخواهید درسی به طرف مقابل بدهید و نگویید می خواهد حال مرا بگیرد، حق با من بود، مراعات حق دیگران را نمی کند بلکه این پیام را منتقل کنید که حتما عجله دارد. در ضمن در زمان رانندگی نباید لج و لجبازی کرد.
   
 2. نگرش های منفی و بدبینانه کودک خود را اصلاح کنید. مثلا چنانچه فرزند شما شکایت داشت که دوستش جامدادی نو خریده و آن را به مدرسه آورده تا فخرفروشی کند و دل بچه های دیگر را بسوزاند، به او بگویید:«نه فکر نمی کنم این طور باشد. او از اینکه وسیله نویی خریده خوشحال و ذوق زده است و می خواهد شما را هم در این احساس خود شریک کند.»
   
 3. سعی کنید اعتماد به نفس کودک خود را تقویت کنید. کودکانی که اعتماد به نفس خوبی دارند معمولا شرایط را طوری تعبیر نمی کنند که در آن مفهوم حقارت، سرشکستگی و بدبینی وجود داشته باشد. کودکانی که اعتماد به نفس پایینی دارند معمولا برداشتی منفی و تحقیرآمیز نسبت به خود دارند و رفتار و برخورد دیگران را منفی تعبیر می کنند مثل:مرا مسخره می کند، می خواست مرا خرد و تحقیر کند، می خواست مرا جلوی دیگران کوچک کند، هیچ کس مرا دوست ندارد، من به درد هیچ کاری نمی خورم.
   
 4. مواظب کلماتی که مفاهیمی مطلق دارند، در مکالمات و ارتباطات خود باشید؛ کلماتی مانند همیشه، هیچ وقت، اصلا، به هیچ وجه و... اگر کودک شما خطایی می کند، هرگز با این کلمات او را توصیف نکنید:«تو چرا هیچ وقت به بزرگ ترهات سلام نمیدی، همیشه همین طور بدخط می نوشتی... تو هیچ وقت یاد نگرفتی چطوری از خودت دفاع کنی.» چون دقیقا پس از مدتی آنها به همین باور در مورد خود می رسند که من هیچ وقت نمی توانم درست عمل کنم و بعد از مدتی همین برداشت را به رفتار دیگران هم تعمیم می دهند که منظور معلمم از اینکه چنین حرفی را زد این است که من دانش آموز کندذهنی هستم و هیچ چیز را درست یاد نمی گیرم.
   
 5. کودکانی که با استرس ها، سختی ها و ناملایمات زیادی روبرو می شوند ممکن است بعد از مدتی به این نتیجه برسند که همه چیز سخت، بد و نامناسب است. پس سعی کنید زیبایی ها را به فرزندتان نشان بدهید. استرس های محیطی او را کم کنید. بعضی از وقایع اجتناب ناپذیر هستند ولی می توانیم کاری کنیم که برخی از آنها به وجود نیایند یا به شکل خفیف تری تجربه شوند.
   
 6. از تنبیه کودک بپرهیزید و با او بدرفتاری نکنید. وقتی کودکان مورد اذیت و آزار قرار می گیرند، جهان را تهدیدکننده و ناامن درک می کنند.
   
 7.  برخی از واقعیت های منفی و تلخ در زندگی وجود دارد. فرزندان ما باید به طور واقع بینانه با حوادث و وقایع برخورد کنند. واقعا قلدری در مدارس وجود دارد. کودک باید واقعیت این مفهوم را درک کند و راه های مقابله با آن را بیاموزد. اگر دانش آموز دیگری بخواهد او را مجبور به انجام کاری کند یا به زور خوراکی هایش را بگیرد او باید بیاموزد که این شخص قلدر و هدفش تعرض به حدود دیگران است. پس من در مقابل این قلدری می ایستم. تحلیل درست واقعیت ها و برخورد منطقی با آنها جزو بدبینی نیست.
   
 8.  سعی کنید عشق و مهرورزی به دیگران را به کودک بیاموزید. بیاموزید که انسان ها به کمک یکدیگر نیاز دارند. ما باید به همنوعان خود خدمت کنیم و آنها را دوست داشته باشیم.
   
 9.  به کودکان بیاموزید که حتی از چیزهای کوچک هم می توان لذت برد و شاد شد. برای شادی لازم نیست حتما ما یک موفقیت بزرگ یا اتفاق بسیار بزرگ و مثبت را تجربه کنیم. لذت ها و شادی های ساده زندگی کم نیست. درک خوشبختی از طریق درک همین شادی ها و لذت های دم دستی زندگی امکان پذیر است.
   
 10.  به کودکان بیاموزید خوبی های حتی کوچک و اندک دیگران را ببینند و بازخورد مثبت بدهند. این رفتار باعث می شود تا دیگران نیز به ما بازخورد مثبت بدهند. فراموش نکنید که گاهی دید منفی و بدبینانه، نشانه ای از یک اختلال اعصاب و روان مانند افسردگی، اضطراب، اختلال سلوک و شخصیت یا مشکل و اختلال دیگری است و چنانچه نمی توانید شیوه نگرش منفی کودک خود را اصلاح کنید، شاید روان پزشک یا روان شناس کودک بتواند به شما کمک کند.

 

 

سایر مطالب مرتبط تربیت کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
نکات لازم برای تربیت کودک

نکات لازم برای تربیت کودک

اصول تربیتی کودک زیر 7 سال

اصول تربیتی کودک زیر 7 سال

اصول اساسی تربیت دختر بچه ها

اصول اساسی تربیت دختر بچه ها

رفتارهای مهمی که باید به کودک آموزش دهید

رفتارهای مهمی که باید به کودک ...

بدترین تنبیه برای کودکان چیست؟!

بدترین تنبیه برای کودکان چیست؟...

زمان و نحوه مسئولیت دادن به کودکان

زمان و نحوه مسئولیت دادن به کو...

تربیت کودکان با توصیه مشاهیر

تربیت کودکان با توصیه مشاهیر

پرورش کودک مقاوم

پرورش کودک مقاوم

چگونه کودک اجتماعی و مستقلی تربیت کنیم؟!

چگونه کودک اجتماعی و مستقلی تر...

بزرگترین ضربه به تربیت کودک چیست!؟

بزرگترین ضربه به تربیت کودک چی...

روش آموزش حرف زدن به کودکان

روش آموزش حرف زدن به کودکان

بدترین تنبیه کودک

بدترین تنبیه کودک

نکاتی برای تربیت کودک 3 تا 14 سال

نکاتی برای تربیت کودک 3 تا 14 ...

حرف زدن با فرزندان

حرف زدن با فرزندان

نحوه تشویق کودکان به کار در خانه

نحوه تشویق کودکان به کار در خا...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/07/10 , 03:32
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده