دلایل حرف زدن کودکان در خواب

1397/08/02
48 249 0

توجه داشته باشید حرف زدن در خواب اتفاق معمولی است که معمولا در کودکان بیشتر است . ریشه حرف زدن در خواب هم مانند بسیاری از بیماری های دیگر در استرس خلاصه میشود . زندگی کردن در شرایط پر تنش باعث میشود که کودکان نتوانند حرفهای خود را در طول روز بیان کنند . بنابراین این حرفها را در طول خواب شبانه به زبان می آورند. با بخش روانشناسی کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

دلایل حرف زدن کودکان در خواب

دلایل حرف زدن کودکان در خواب

حرف زدن در خواب در افراد و شرایط مختلف متفاوت است اما اصولا در خواب عمیق یعنی مرحله 3 و 4 خواب اتفاق می افتد که شخص به گونه ای حرف می زند که گویی در رویا است فقط در موارد حاد مانند بیداری عمل می کند. بیشتر افراد از آنچه در خواب می گویند بی اطلاع هستند و حتی ناراحت می شوند. گاهی ممکن است این افراد علاوه بر حرف زدن دست و پای خود را نیز حرکت داده و یا حتی در خواب راه بروند. گاهی هم با اضطراب از خواب بیدار می شوند اما صبح روز بعد همه چیز فراموش می شود. حرف زدن در خواب بسیار بی ضرر است. علت این مساله هنوز کاملا معلوم نیست اما به نظر می رسد بیشتر در افرادی وجود دارد که تحت فشارهای روحی هستند یا به دلایل دیگری بیمارند. حرف زدن در خواب ممکن است در کودکان با ترس های شبانه مرتبط باشد و در بزرگسالان با خرخر.

 

حقایق حرف زدن موقع

اداء حرف یا صدا در طول خواب بدون آگاهی از آن، به صحبت کردن در خواب معروف است این یک مشکل غیرمعمول خصوصاً در کودکان نیست هم چنین این حالت را خواب گفتاری می گویند و می تواند در هر مرحله از چرخه ی خواب رخ دهد. همچنین این واقعیت وجود دارد که هر چه خواب سبک تر باشد، سخنان قابل فهم تر هستند گفته شده است که در مراحل اولیه ی خواب افراد ممکن است مکالمات کاملی داشته باشند، در حالی که در خواب عمیق تر این امکان وجود دارد که این سخنان به ناله و کلمات بی معنی محدود شوند. بیشتر افرادی که در حین خواب صحبت می کنند به این واقعیت آگاهی ندارند. عواملی که اغلب باعث حرف زدن در خواب می شوند شامل:اختلالات اضطرابی، فشار و تب هستند در اغلب موارد، این اختلال جدی نیست و می تواند در طول زمان و یا با افزایش سن حل شود. البته، گاهی اوقات با دیگر اختلالات خواب همراه می شود و این تنها زمانی است که می تواند به امری جدی تبدیل شود تحقیر اجتماعی اغلب جدی ترین پیامد حرف زدن در خواب یا خواب گفتاری است به این دلیل که اطلاعات ناخواسته ای بیان می شود. حرف زدن در خواب معمولا در شرایط پر تنش بیشتر میشود. همچنین گاهی اوقات باعث اختلال در خواب فرد مبتلا و یا کسی که کنار او خوابیده است می شود در چنین موقعیت هایی است که باید بررسی بیشترین لحاظ شود. «معمولاً کودکانی که در طول روز دچار استرس و اضطراب هستند شب ها در خواب حرف می زنند.»

یک متخصص در این باره گفت:«کودکانی که در خانواده های پر تنش زندگی می کنند و دچار اضطراب هستند یا در طول روز نمی توانند حرف هایشان را به والدینشان بزنند و آنچه در ذهنشان می گذرد را بیان کنند، ممکن است در شب به دلیل فشار ناشی از این استرس و اضطراب و حرف نزدن ها در خواب حرف بزنند.». وی همچنین رفتار والدین با کودک قبل از خواب را هم در بروز این مشکل مؤثر دانست و گفت:«والدینی که هر شب سعی می کنند با گفتن جمله هایی چون «فردا دیر خواب از خواب پا میشی ها»، «آگه خواب بمونی من دیگه کاری ندارم» و... کودک را به خواب تشویق می کنند باید بدانند بیان همین جمله ها ممکن است باعث ایجاد استرس در کودک و در نهایت حرف زدن او در خواب شود چون ذهن کودک درگیر این مساله است که مبادا صبح دیرتر بیدار شود.»


ایشان از راهکارهای مؤثر در بروز این مشکل را کاهش تنش و استرس و گوش دادن به حرف های کودک در طول روز دانست و ادامه داد:«والدین باید کمک کنند فرزندشان در طول روز حرف هایش را بزند و تخلیه شود و همچنین طی روز تنش کمتری را تجربه کند و احساس آرامش داشته باشد زیرا اضطراب و استرس در خواب نمود پیدا می کند. درصورتی هم که احساس کردند کودکشان دچار اضطراب است قبل از خواب در کنار تخت، دست او را بگیرند و صحبت کوتاهی با کودک داشته باشند.». وی در نهایت به تأثیر قصه در آرام سازی ذهن کودک و دیگر راهکارهای مؤثر در رفع این مشکل اشاره کرد و گفت:«پدر و مادرها نباید بچه ها را به زور به رختخواب بفرستند. همچنین باید قبل از خواب حتماً برای کودک داستان بخوانند و از متنش سؤال بپرسند تا داستان در ذهن کودک نقش ببندد به این ترتیب ذهن کودک آرام می شود و به راحتی می خوابد و دیگر دچار تنش نیست. بعد از قصه هم باید از کودک بخواهند 8 بار نفس عمیق بکشد و بخوابد.»

 

راه های کاهش حرف زدن حین خواب

 •  تا آنجا که امکان دارد سطوح استرس را کم کنید.
   
 •  پیش از ساعت خواب از خوردن وعده ی غذایی سنگین خودداری کنید.
   
 •  از یک روال صحیح خواب پیروی کنید.
   
 •  استراحت مناسب داشته باشید زیرا کمبود خواب، عارضه ی خواب گفتاری را افزایش می دهد.
   
 • توصیه می شود زمانی که فرد در حال حرف زدن در خواب است، سعی نکنید یک دفعه او را بیدار کنید. این کار موجب سردرگمی و آشفتگی ذهنی شخص می شود. عموماً عقیده دارند که بیش از 50% کودکان و تقربیاً 5% از بزرگسالان در خواب صحبت می کنند. بنابراین موردی نیست که جای نگرانی باشد. اما اگر شخص هنگام خواب رفتار خشونت آمیز یا جیغ و فریاد از خود بروز دهد، بهتر است فوراً با یک دکتر مشورت کنید.

 

 

سایر مطالب مرتبط روانشناسی کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
دلایل دعوای خواهر و برادرها

دلایل دعوای خواهر و برادرها

دلیل جیغ زدن کودکان چیست؟!

دلیل جیغ زدن کودکان چیست؟!

خواب آرام برای کودکان چه اهمیتی دارد؟!

خواب آرام برای کودکان چه اهمیت...

ترساندن کودک چه عواقبی دارد؟!

ترساندن کودک چه عواقبی دارد؟!

کاهش وسواس در کودکان

کاهش وسواس در کودکان

تأثیر نوازش و محبت بر احساسات کودکان

تأثیر نوازش و محبت بر احساسات...

مهد کودک یا پرستار خانگی؟!

مهد کودک یا پرستار خانگی؟!

دلیل خشونت دانش‌آموزان پسر چیست!؟

دلیل خشونت دانش‌آموزان پسر چیس...

ساعات طولانی مهد کودک چه نتایج خطرناکی دارد؟!

ساعات طولانی مهد کودک چه نتایج...

عوارض ترکیدن بادکنک کنار فرزند!

عوارض ترکیدن بادکنک کنار فرزند...

این جملات را به کودکان نگوئید!

این جملات را به کودکان نگوئید!

دلیل گاز گرفتن کودک چیست؟!

دلیل گاز گرفتن کودک چیست؟!

مقابله با ترس کودکان

مقابله با ترس کودکان

زمان مناسب برای جدا کردن اتاق خواب کودک

زمان مناسب برای جدا کردن اتاق ...

کاهش استرس کودک از طریق بوسیدن

کاهش استرس کودک از طریق بوسیدن

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/09/15 , 03:37
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده