تأثیر نوازش و محبت بر احساسات کودکان

1397/08/03
29 421 0

بهتر است بدانبد نیاز به نوازش، از بدو تولد در ما وجود دارد و تا لحظه ی مرگ نیز همراه ما می ماند. اگرچه، شکل آن تغییر می کند. معمولاً در سنین کودکی، دریافت نوازش نامشروط در محیط خانواده بیشتر روی می دهد و مدرسه، به عنوان نخستین تعامل ما با جامعه، به ما می آموزد که در محیط اجتماعی، حجم نوازش های مشروط بیشتر از نوع نامشروط آن است. با بخش روانشناسی کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

تأثیر نوازش و  محبت بر احساسات کودکان

معجزه نوازش بر کودکان

قرن هاست که مادران از قدرت معجزه آسای نوازش کودکان به منظور قطع گریه آن ها آگاهی دارند. حالا دانشمندان نیز به قدرت این تماس پی برده اند و حتی از آن در درمان بیماری های گوناگون استفاده می کنند. کودکانی که با محبت و مهربانی لمس می شود، کمتر از آنان که تماس محبت آمیز با والدین شان ندارند گریه می کنند یا بیمار می شوند. همچنین بررسی های جدید نشان داده هر چه والدین فرزندان را بیشتر نوازش کنند حرکات تهاجمی در کودکان کمتر می شود. هر چه مهر و محبت این نوازش ها بیشتر باشد در خلقیات کودکان تأثیرگذارتر و مثبت تر است. همچنین دیده شده که نوازش باعث پایین آمدن سطح هورومون کورتیزول (هورمون استرس تولید شده در غده آدرنال) می شود. نوازش ها، بوسه ها و محبت ها چه تاثیری در رشد و پرورش کودک دارند؟ از دکتر پورشایگان در مورد این تاثیرات می پرسیم و او هم توضیحاتی می دهد که می توانید در قالب سوال و جواب بخوانید.


چند نوع نوازش داریم؟

نوازش انواع مختلفی دارد که سه دسته از عمده ترین آنها شامل:

  1.  نوازش های کلامی مانند ابراز محبت و تشویق و تحسین کودک
     
  2. نوازش های لمسی مانند بوسیدن، در آغوش گرفتن و لمس کردن کودک
     
  3. نوازش هایی از طریق زبان بدن مانند نگاه های محبت آمیز می شود.

 

چقدر کودکان به نوازش نیاز دارن؟

نوازش و محبت از لحاظ عاطفی روح و روان هر انسانی را می تواند به شدت تحت تاثیر خودش قرار دهد. وقتی صحبت از کودکان به میان می آید این تاثیر بسیار برجسته تر می شود چون رشد عاطفی و هوش هیجانی کودک را می تواند ارتقا دهد. اما در این مورد نمی توان معیار عددی داد که هر کودک نیاز دارد روزانه x مرتبه بوسیده شود یا در آغوش گرفته شود. معیارهای مربوط به عواطف و رشد روانی افراد معیارهایی نسبی هستند که در افراد و شرایط مختلف متفاوت هستند و بیشتر مواقع افراط یا کمبود آنها قابل تشخیص است و شما به صورت غریزی می توانید آن را بسنجید.

 

تأثیر نوازش بر سلامت کودک

طبق تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است تاثیر نوازش علاوه بر روح و روان بر روی جسم کودک نیز قابل ملاحظه است. اهمیت این مساله تا جایی است که مواردی وجود دارد از کسانی که در کودکی نوازش دریافت نکرده اند و در بزرگسالی دچار خشکی در ناحیه نخاع شده اند. تحقیق دیگری نیز در مورد کودکان بی سرپرست انجام شده که در آن دو گروه دیگری از نوزادان که موقع شیر خوردن پرستارانشان، شیشه شیر را به دست خود نوزاد می دادند و با آنها حرف نمی زدند. این دسته از کودکان آسیب پذیری بیشتری داشتند و حتی از نظر جسمی دچار مشکل می شدند. یعنی سیستم ایمنی آنها در مقابل بیماری ها ضعیف تر بود.


ایجاد هوش هیجانی در کودکان با نوازش

بسیاری از افراد در ارتباط عاطفی ضعیف هستند نمی توانند ابراز احساسات کنند و عواطف خود را به زبان آورد. برای اینکه بچه ها از نظر رشد هیجانی و عاطفی بتوانند بهتر رشد کنند، توجه بیشتر والدین به آنها مورد نیاز است. خیلی از پدر و مادرها اسباب بازی را جلوی بچه شان می گذارند و فکر می کنند همین که کودک با اسباب بازی اش سرگرم باشد، برایش کافی است. اما اگر شما موقع بازی کودک همراهش باشید و وقتی که او با اسباب بازی چیزی می سازد یا حرکت خلاقانه ای انجام می دهد همان موقع او را با تشویق کلامی یا بوسه و بغل حمایت کنید، روی رشد هوش فرزند شما بسیار تاثیرگذار است.


ویژگی کودکانی که هوش هیجانی بالا دارند چیست؟

هوش هیجانی کمتر به صورت موروثی منتقل می شود و بیشتر اکتسابی است. یعنی بچه ها تحت تاثیر رفتار والدین، محیط اطراف، ارتباط با همسالان و... این مهارت ها را کسب می کنند. یکی از محیط هایی که می توان تفاوت کودکان را در میزان هوش هیجانی مشاهده کرد محیط مدرسه است که در آن بعضی از کودکان بسیار عاطفی و حمایت کننده هستند و نسبت به دوستانشان محبت ابراز می کنند و احساس همدلی با دیگر کودکان دارند و در تشخیص غم و ناراحتی دیگران نیز مهارت دارد. اما در مقابل برخی از کودکان دچار ضعف ابراز احساسات یا تشخیص حالات مختلف عاطفی دیگران هستند.

 

 

سایر مطالب مرتبط روانشناسی کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
اثرات دوران کودکی بر بزرگسالی را جدی بگیرید

اثرات دوران کودکی بر بزرگسالی ...

مقابله با ترس کودکان

مقابله با ترس کودکان

حرف‌هایی که روان کودک را خراب می‌کند

حرف‌هایی که روان کودک را خراب ...

ترساندن کودک چه عواقبی دارد؟!

ترساندن کودک چه عواقبی دارد؟!

دلایل استرس در کودکان

دلایل استرس در کودکان

زمان مناسب برای جدا کردن اتاق خواب کودک

زمان مناسب برای جدا کردن اتاق ...

چرا کودکان زیاد سوال می‌پرسند؟!

چرا کودکان زیاد سوال می‌پرسند؟...

نقش اسباب‌بازی در آینده شغلی کودکان!

نقش اسباب‌بازی در آینده شغلی ک...

عوارض ترکیدن بادکنک کنار فرزند!

عوارض ترکیدن بادکنک کنار فرزند...

دلیل موفقیت مادران در صحبت با کودکان چیست!؟

دلیل موفقیت مادران در صحبت با ...

دلیل گاز گرفتن کودک چیست؟!

دلیل گاز گرفتن کودک چیست؟!

روشی برای افزایش تمرکز کودکان

روشی برای افزایش تمرکز کودکان

دلیل خشونت دانش‌آموزان پسر چیست!؟

دلیل خشونت دانش‌آموزان پسر چیس...

مهد کودک یا پرستار خانگی؟!

مهد کودک یا پرستار خانگی؟!

رشد فکری کودکان چه مراحلی دارد؟!

رشد فکری کودکان چه مراحلی دارد...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/11/07 , 23:58
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده