روش جهت یابی در طبیعت

1397/08/06
52 363 0

باید بدانید که جهت یابی در طبیعت دهها راه و روش مختلف و البته امتحان شده دارد. بسیاری از افراد قدیمی بدون در دست داشتن قطب نما با کمک ستارگان و عناصر طبیعی می توانسته اند راه خود را پیدا کرده و به مقصد برسند پس ما هم می توانیم از این روش ها استفاده کنیم. در این بخش قصد داریم ساده ترین راههای جهت یابی در طبیعت با وسایل ساده و در دسترس را برایتان شرح دهیم. با بخش موفقیت سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

روش جهت یابی در طبیعت

شیوه های جهت یابی در طبیعت

همانطور که شنیده اید جهت یابی به معنی تشخیص جهت های جغرافیایی است. با دانستن این که مقصد شما ، جاده و یا نزدیک ترین روستا در کدام سمت قرار دارد، کافی است جهت مورد نظرتان رو نسبت به موقعیتی که در آن قرار دارید پیدا کنید. برای بقا در طبیعت باید با قوانین و رموز آن آشنا شد و برای نجات پیدا کردن در شرایط سخت از آن ها استفاده کرد. روش هایی که در ادامه برایتان ذکر می کنیم، هیچ کدام به دقت قطب نما یا جی پی اس های پیشرفته امروزی نیستند، اما امتحان خودشان رو پس دادند.

 • اما قبل از هرچیز، آشنایی با جهت های جغرافیایی برای ما مهم است.
   
 • اگر رو به شمال ( North ) بایستیم، سمت راست ما مشرق ( شرق، باختر، East ) هست و سمت چپ ما مغرب ( غرب، خاور، West ). پشت سرهم جنوب ( South ) است. اینها چهار جهت اصلی هستند.
   
 • بین هر دو جهت اصلی، یک جهت فرعی هست. مثلا نیمساز جهت های اصلی شمال و شرق، شمال شرقی می شود.
   
 • یک سوزن را با چاقو به روش القایی و یا مالش دادن با پارچه پنبه ای (دقت کنید در یک جهت انجام شود) دارای بار مغناطیسی کنید. آن را درون ظرف آب یا گودال آب راکد قرار بدهید.
   
 • سوزن در راستای شمال جنوب شروع به چرخش می کند. هرچند روش کاربردی نیست ولی امتحان کردن آن در شرایط عادی می تواند برایتان جالب باشد.

 

در ابتدا باید قبله را پیدا کنید

همگی می دانیم ما در کشوری اسلامی زندگی می کنیم. بسیاری از سازه های ما مثل محراب مساجد یا قبرستان ها و… می توانند در پیدا کردن جهت ها به ما کمک کنند. مثلا اگر به امامزاده ای دور افتاده رسیدید، جهت جنوب غربی را بوسیله محراب آن به راحتی پیدا خواهید کرد. قبرستان ها هم می توانند راهنما خوبی باشند. مرده را در قبر روی دست راست به سمت قبله میخوابانند. پس اگر بالای سنگ قبر بایستید، سمت چپ شما قبله یعنی حدودا جنوب غربی می شود.


جهت یابی به کمک خورشید

خورشید از شرق طلوع و در غرب غروب می کند، همه ما این را شنیدیم بدون اینکه بدانیم، این قانون تنها در استوا بدون نقص اجرا می شود. در بقیه مناطق، تنها در اوائل بهار و پائیز به این صورت است. در فصول دیگر سال محل طلوع و غروب خورشید نسبت به شرق و غرب مقداری انحراف پیدا می کند. در تابستان شمالی تر از شرق و غرب می شود و در زمستان جنوبی تر از شرق و غرب .
در اوایل تابستان و زمستان محل طلوع و غروب خورشید حداقل 5/23 درجه با محل دقیق شرق و غرب اختلاف پیدا می کند، به دلیل اختلاف مداری زمین با همین زاویه، که این مقدار را اصلاً نمی شود نادیده گرفت. به همین خاطر، این روش نسبتاً غیر دقیق است.

 

جهت یابی با سایه

باید توجه داشته باشید وقتی که خورشید در آسمان است ، چوبی رو به طور عمودی در زمین فرو کنید و انتهای سایه رو با سنگی علامت بگذارید. پس از ده دقیقه این کار را تکرار کنید. اگر از نقطه اول به دوم خط فرضی بکشید، این خط به سمت شرق می رود و جهت مشرق را به شما نشان میدهد. بنابراین جهت مخالف به شما غرب، روبرو شمال و پشت سرتان جنوب را نشان میدهد.

 

با ساعت مچی جهت یابی کنید

ساعت مچی رو مقابل صورت بگیرید. عقربه ساعت شمار را طوری به سمت خورشید بگیرید که در امتداد جهت تابش نور خورشید باشد. حالا از مرکز ساعت به سمت ساعت 12 یک خط فرضی رسم کنید. نیم ساز زاویه بین عقربه ساعت شمار و عدد 12 جهت جنوب و سمت مخالف آن جهت شمال را برای ما نشان میدهد. اگر ساعت شما بر روی ساعتی غیر از ساعت واقعی (زمانی که ساعت رسمی کشور را برای استفاده از روشنایی روز یک ساعت جلو می برند) تنظیم است، باید نیمساز زاویه بین عقربه ساعت شمار با عدد 13 یا همان 1 را در نظر بگیرید. اگر ساعت شما دیجیتال است، کافیست ساعت را خوانده و به صورت عقربه ای روی کاغذ بکشید و بقیه کارها را به همون صورت گفته شده انجام بدید.

 

جهت یابی با ماه

دو روش وجود دارد برای جهت یابی با ماه:

 

 1. دو سر هلال ماه رو با یه خط فرضی به هم وصل کنید، خط را ادامه بدهید تا به زمین برسد. حالا، اگر شکل به دست آمده شبیه حرف انگلیسی P شد، تو نیمه اول ماه هستیم و طرف برآمده هلال ماه، جهت غرب رو به ما نشان می دهد. ولی، اگر شبیه q شد، تو نیمه دوم ماه هستیم و طرف فرو رفته هلال ماه، جهت غرب رو به ما نشون میده.
   
 2. این روش، مناسب شبهای مهتابی هست. چوبی را داخل زمین فرو کنید و با سنگ، نوک سایه چوب را علامت بگذارید. ده دقیقه بعد نوک سایه جدید را علامت بگذارید. دو نقطه رو به هم وصل کنید. این خط، مسیر شرق به غرب را به ما نشون میدهد.

 

جهت یابی در طبیعت  بوسیله ستارگان

برای پیدا کردن راهتان بوسیله ستاره ها، اول از همه آسمان باید صاف باشد و از آلودگی های نوری دور باشید، تا دیدی مناسب برای پیدا کردن ستاره قطبی داشته باشید. ما در نیمکره شمالی کره زمین هستیم و به همبن خاطر، ستاره قطبی می تواند راهنمای خوبی برای ما باشد.

دو روش ساده برای پیدا کردن این ستاره وجود دارد:

 

 1. صورت فلکی دب اکبر یا خرس بزرگ را در آسمون پیدا کنید. اگر فاصله دو ستاره نوک صورت فلکی را 5 برابر کنید و ادامه بدیهد، به ستاره قطبی می رسید. ستاره قطبی، اولین ستاره صورت فلکی دب اصغر(خرس کوچک) است.
   
 2. صورت فلکی ذات الکرسی 5 ستاره دارد، که به شکل M یا W کنار هم قرار گرفتند. گر ستاره وسط W (راس زاویه وسطی) رو 5 برابر فاصله اش نسبت به ستاره های اطرافش به سمت جلو ادامه بدید، به ستاره قطبی می رسید. صورت فلکی ذات الکرسی و دب اکبر تقریبا رو به روی هم قرار دارند، پس با پیدا کردن یکی از آنها دیگری هم به راحتی پیدا می شود. این دو صورت فلکی همیشه در یک شب صاف قابل دیدن هستند.
   

توصیه مهم در جهت یابی در طبیعت

 • دوستان، توجه کنید که در نیمکره جنوبی، جهت های بدست آمده برعکس می باشد.
   
 • این روش ها کاملا دقیق نیستند. تنها در شرایط بحرانی از آنها استفاده کنید.
   
 • بنابراین همیشه در طبیعت، قطب نما یا جی پی اس همراه داشته باشید.
   
 • اما پیشنهادی برای شما دارم. این بار که به طبیعت رفتید، به اطراف دقت کنید، نشانه ها را ببینید، روش های گفته شده را امتحان کنید و در نهایت با چک کردن بوسیله قطب نما مهارت خود را بسنجید.
   
 • طبیعت، سخاوتمندانه به بخشیدن تمام آنچه برای ادامه حیات ما لازم است ادامه می دهد و ای کاش ما انسان ها هم خودخواه نباشیم و برای بقای آن قدمی بردارید.

 

 

سایر مطالب مرتبط با موفقیت را در سایت آکسان پلاس بخوانید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
جلب اعتماد مشتری با 9 کلید

جلب اعتماد مشتری با 9 کلید

تست پیشرفت در زندگی

تست پیشرفت در زندگی

ریسک های مالی و انواع آنها کدامند؟

ریسک های مالی و انواع آنها کدا...

روش موفقیت در کارهای مهم

روش موفقیت در کارهای مهم

یک کسب و کار خانوادگی موفق

یک کسب و کار خانوادگی موفق

عمارت 123 میلیون دلاری بیل گیتس

عمارت 123 میلیون دلاری بیل گیت...

4 زن ایرانی، 4 اسطوره جهانی

4 زن ایرانی، 4 اسطوره جهانی

5 گام تا خودشناسی

5 گام تا خودشناسی

اشتباه مدیریتی زنان

اشتباه مدیریتی زنان

موفقیت بدون تلاش زیاد

موفقیت بدون تلاش زیاد

چند نکته مهم برای داشتن صفحه اینستاگرام حرفه

چند نکته مهم برای داشتن صفحه ا...

قوانین مقاومت در کسب و کار و زندگی

قوانین مقاومت در کسب و کار و ز...

20 راز رسیدن به آرامش درون

20 راز رسیدن به آرامش درون

تقویت اعتماد به نفس با راهکارهای ماندگار

تقویت اعتماد به نفس با راهکاره...

چگونه از بوجود آمدن فساد در شرکت خود جلوگیری کنید؟

چگونه از بوجود آمدن فساد در شر...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/07/10 , 05:35
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده