11 راز موفقیت در مصاحبه شغلی

1397/08/07
0 83
11 راز موفقیت در مصاحبه شغلی

همانطور که میدانید مصاحبه شغلی ، یک مساله ی بسیار مهم در زندگی هر کس می باشد. در مدت زمان کوتاه مصاحبه شغلی می توانید شانس استخدام خود را تقویت کرده یا از بین ببرید.بسیاری از اشتباهاتی که در روند مصاحبه شغلی رخ می دهند قابل پیش بینی و اصلاح هستند، لذا هر کس می تواند نحوه مصاحبه خوب را بیاموزد. با بخش موفقیت سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

11 نکته در مصاحبه شغلی

 1.  قبل از تاریخ مصاحبه، خود را به خوبی آماده کنید. شما باید از سؤال ها و جزئیات وظایف و مسئولیت های کار مورد نظر آگاهی کامل داشته باشید. علاوه بر این باید با مدارک هر کاندید از قبل آشنا شوید و در زمان مصاحبه مجبور نباشید از آن ها رزومه کاریشان را بخواهید.
   
 2. برای روند مصاحبه یک ساختار طرح ریزی کنید و این روند را برای همه کاندیدها حفظ کنید. این کار باعث می شود که همه افراد به طور عادلانه بررسی شوند و به شما این اجازه را می دهد که در مورد پاسخ های عینی آن ها قضاوت کنید.
   
 3.  یک اتاق ساکت و آرام را برای مصاحبه در نظر بگیرید تا رفت و آمد افراد در اطراف یا به درون اتاق حواستان را پرت نکند. اگر مصاحبه در دفتر خودتان است، مطمئن شوید که دستیار و یا منشی تان به تلفن ها جواب دهد. در حین یک مصاحبه به تلفن ها جواب ندهید. این کار هم غیر حرفه ای است و هم باعث پرت شدن حواس می شود.
   
 4.  وقتی با متقاضیان مصاحبه می کنید، فقط سؤالات کاربردی بپرسید و چون جزئیات موقعیت شغلی را می دانید، بنابراین سؤالاتی بپرسید که به طور خاص به این موارد مربوط شود.
   
 5. از فردی که برای مصاحبه آمده و او را کاندید کرده اید، در مورد شرکت و جایگاه آن سؤال کنید. در مورد میزان دانش و سطح مهارت های فردی که کاندید کرده اید سؤال کنید. درباره ی میزان تحصیلات و یا هر مدرک یا گواهی نامه ای که کسب کرده است، بپرسید.
   
 6.  ویژگی های لازم برای موقعیت شغلی را تعیین کنید و در مورد اینکه آیا در طول مصاحبه با سؤالاتی که از او پرسیده می شود این ویژگی ها نشان داده می شوند یا نه، نتیجه گیری کنید. به عنوان مثال اگر موقعیت مورد نظر، رهبری و مدیریتی است
   
 7. در مورد مسئولیت هایی که شخص اخیراً داشته است سؤال کنید. به عنوان مثال در مورد مسئولیت های انضباطی، توانایی ایجاد اهداف، مسئولیت های مالی و سازماندهی تیم.
   
 8.  در حین مصاحبه حتماً سؤالات اجتماعی هم بپرسید تا کاندید را مجبور کنید که در مورد رهبری یک پروژه یا یک موقعیت بحرانی که به مهارت های مدیریتی خاص نیاز دارد، به شما بگوید. از او بخواهید که بگوید در چنین موقعیتی چه اتفاقی رخ داده است.
   
 9.  می توانید برای اینکه کمی درباره ی او قضاوت کنید، چند پرسش فرضی که منجر به یک موقعیت بحث برانگیز می شود بپرسید. حتماً به دنبال پاسخ این سؤالات باشید. به عنوان مثالی موقعیتی که یک همکار و یا زیردست به هنگام سرقت دیده شود.
   
 10.  واضح صحبت کردن و عمل کردن مرحله ی بعدی این فرآیند است. هر زمان که تصمیمی گرفتید، در مورد آن به فرد کاندید هم بگویید تا مجبور نباشید به سؤالات زیادی از جانب او جواب دهید. با دقت به پاسخ های کاندید گوش کنید. به این ترتیب می توانید کمی شخصیت، استانداردها و انگیزه های او را هم درک کنید. اگر در مورد دستاوردهای خودش صحبت کرد، نشان می دهد که فرد بلند پروازی است. اگر در مورد همکاران گذشته و یا مافوق شکایت کرد، شاید کنترل کردن او کمی سخت باشد. این موارد نشانه های کوچکی است که کمک می کند که بدانید چگونه باید با این فرد کار کنید. بنابراین این نکات را حتماً در نظر بگیرید و زمانی که تصمیم به استخدام فردی می گیرید به آن ها توجه کنید.
   
 11.  می توانید خود را به طرق مختلفی اثبات کنید، اما نحوه پوشش چیز دیگری است. حتی می توانید برای ملاقات با افراد مختلف از پوشش های مشابه استفاده نمایید.
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
تأثیر جملات منفی و مثبت در زندگی

تأثیر جملات منفی و مثبت در زند...

محبوبیت در محیط اجتماعی با این رازها

محبوبیت در محیط اجتماعی با این...

نقش ضمیر ناخودآگاه در موفقیت شما

نقش ضمیر ناخودآگاه در موفقیت ش...

شب زنده‌داری بهتر است یا سحرخیز بودن؟!

شب زنده‌داری بهتر است یا سحرخی...

اشتباهات سن 20 تا 30 سالگی

اشتباهات سن 20 تا 30 سالگی

روش‌هایی برای ایجاد تغییر در زندگی!

روش‌هایی برای ایجاد تغییر در ز...

نکاتی برای برنامه ریزی درسی

نکاتی برای برنامه ریزی درسی

با چند روش ساده اراده خود را تقویت کنید

با چند روش ساده اراده خود را ت...

اگر تازه مدیر شده اید حتماً بخوانید

اگر تازه مدیر شده اید حتماً بخ...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
داشتن کار پر درآمد با سرمایه کم

داشتن کار پر درآمد با سرمایه کم

1396/07/26
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
چه کسانی عمر بیشتری دارند؟!

چه کسانی عمر بیشتری دارند؟!

1397/05/26
مشاهده