نکات کلیدی برای طراحان وب

1397/08/17
0 53
نکات کلیدی برای طراحان وب

چه تعداد از وب‌سایت‌های موجود، اصول طراحی حرفه ای را رعایت كرده اند؟ به جرات می توان گفت در بیش از ۷۰ درصد وب‌سایت‌ها چنین اصولی مورد توجه قرار نگرفته است. در ادامه به نكاتی اشاره می شود كه توجه به آنها در بالا بردن كیفیت سایتهای اینترنتی نقش بسزایی دارند. با این مطلب از بخش وب و کامپیوتر آکسان پلاس همراه باشید.

 

نکاتی که برای طراحی سایت باید به آنها توجه داشته باشید به شرح زیر است:

 • سرعت بارگذاری صفحات: یکی از مهمترین موارد در طراحی وب توجه به سرعت بارگذاری یا "load" صفحات وب‌سایت است كه علی رغم اهمیت زیاد، كمتر به آن توجه می شود. با استفاده از تكنیكهای برنامه نویسی و طراحی وب، سرعت بارگذاری صفحات را تا حد امكان افزایش دهید. دقت داشته باشید كه اكثر كاربران، تحمل زیادی ندارند.
   
 • كلمات كلیدی: در مقالات و متون طولانی قرار گرفته در سایت، كلمات و عبارات كلیدی را پر رنگ كنید. با این كار به كاربران اجازه می دهید بدون مطالعه ی كل مطلب، یك طرح كلی در مورد آن در ذهن خود ترسیم كند.
   
 • استفاده از متدهای جدید: همیشه سعی كنید از جدیدترین متدهای طراحی وب‌سایت استفاده كنید. بسیاری از روشهای قدیمی ساخت سایت دیگر مناسب نیست. برای مثال استفاده از فریم ها "Frames"، اكتیوایس ها "ActiveX"، اپلتهای جاوا "JAVA Applets" و... اگرچه در بسیاری از مواقع جوابگوی نیازهای برنامه نویسان (طراحان) سایتها است ولی استفاده از آنها دیگر توصیه نمی شود.
   
 • كد نویسی بدون اشتباه‌: در نوشتن كدهای "html" از نرم افزارهای ساخته شده برای این منظور استفاده كنید. استفاده از نرم افزارهایی چون "Macromedia Dreamweaver" باعث كاهش تعداد خطاهای احتمالی در كدهای یاد شده می گردند.
   
 • اعتبار سنجی سایت: پس از كد نویسی و طراحی وب‌سایت، معتبر بودن كدهای نوشته شده را با استفاده از نرم افزارهای مربوط به آن بررسی كنید. برای مثال برای اعتبار سنجی كدهای "HTML" و "CSS" به ترتیب از نرم افزارهای آنلاین "HTML-Validator" و "CSS-Validator" استفاده نمایید.
   
 • استفاده كمتر از فایلهای فلش: انیمیشن های فلش بسیار جذاب و زیبا هستند ولی زیبایی آنها همیشه نمایان نمی شود. بعضی از كاربران وب‌سایت شما ممكن است به علت نصب نبودن "flash player" امكان مشاهده ی تمامی بخش های سایت را نداشته باشند و در این صورت در اغلب مواقع با یك كلیك از سایتتان خارج می شوند. علاوه بر این استفاده بیش از حد از این انیمیشنها عملیات شناسایی سایت توسط موتورهای جستجو را با مشكلاتی روبرو می كند.
   
 • استفاده كمتر از تصاویر حاوی عبارات كلیدی: در سایت خود هیچ وقت از نوشته هایی كه به فرمت تصویری (عكس) ذخیره شده اند استفاده نكنید. موتورهای جستجو قابلیت استخراج این متون را ندارند.
   
 • اطلاعات منحصر به فرد: از میان معیارهای موفقیت یك وب‌سایت، داشتن مطالب و اطلاعات مفید از مهمترین این معیارها به شمار می رود. داشتن وب‌سایتی با اطلاعات منحصر به فرد بهترین برگ برنده است. لذا سعی كنید در وب سایت خود مطالب سودمند و غیر تكراری قرار دهید. منبع مطلب بودن بهتر از انبار مطالب سایتهای دیگر بودن است.
   
 • عدم استفاده از موسیقی: استفاده از موسیقی تنها در وب‌سایت‌های مرتبط با علم موسیقی و شاخه های مرتبط با آن توصیه می شود.
   
 • عدم استفاده از پنجره های "popup": استفاده از پنجره های "popup" نه تنها مفید نیست بلكه باعث كم شدن تعداد بازدید كنندگان وب‌سایت می شود. لذا از استفاده بی رویه از چنین پنجره هایی، جدا پرهیز كنید.
   
 • عدم استفاده مستقیم از فایلهای "pdf": درصورت ارائه مقالات و موارد مشابه آن، بطور مستقیم از فایلهای "pdf" برای نمایش اطلاعات استفاده نكنید. به علت پایین بودن سرعت اینترنت در ایران، توصیه می شود مطالب مورد نظر خود را به صورت متون عادی (مشابه همین مقاله) سایت قرار دهید. در صورت تمایل می توانید فایل "pdf" مربوط به مقاله ی مورد نظر خود را به صورت جداگانه برای دریافت "download" توسط كاربران، قرار دهید.
   
 • قالب و طرح واحد: استفاده از قالبها و طرح های متفاوت برای قسمتهای مختلف سایت ایده جالبی نیست. در طراحی صفحات مختلف، بخشهای مشترك بین همه صفحات (مانند منوی اصلی و ...) را در محل ثابتی قرار دهید.
   
 • سازگاری با همه مرورگرها: اطمینان حاصل كنید كه سایت شما در همه مرورگرهای معروف همچون "Internet Explorer" ،"FireFox" و... به درستی به نمایش در می آید. همه كاربران از نرم افزار یكسانی استفاده نمی كنند.
   
 • سازگاری با هر رزولوشن: طراحی صفحات وب‌سایت را طوری انجام دهید كه با هر رزولوشنی به درستی كار كند. برای رسیدن به این مقصود یا از مقدار دهی درصدی برای جداول استفاده كنید و یا از عرض ثابت ۷۸۰ پیكسل برای جدول اصلی صفحات سایت استفاده كنید. كاربران علاقه ای به استفاده از ابزارهای scroll افقی ندارند.
   
 • تمایز بین لینكها و متون عادی: با استفاده از تكنیكهای طراحی، بین لینكها و متون دیگر تمایز ایجاد كنید. بدین منظور می توانید از كدهای "CSS" استفاده كنید.
   
 • لینكهای صحیح: همیشه سعی كنید از سالم بودن لینكهای موجود در وب‌سایت خود اطمینان حاصل كنید. وجود لینكهای خراب از نقطه ضعف های سایت به شمار می آید.
   
 • استفاده مناسب از رنگها: به هنگام طراحی وب‌سایت از تركیب رنگهای روشن استفاده كنید. رنگهای تیره خسته كننده هستند.
   
 • توضیح برای تصاویر‌: برای همه تصاویر موجود در سایت خود توضیح قرار دهید «با استفاده از مشخصه "alt"». بعضی مواقع به علل مختلف تصاویر استفاده شده در سایت، بارگذاری "load" نمی شوند. در این حالت بازدیدكننده سایت می تواند با خواندن توضیحات، بدون مشاهده تصویر، از موضوع آن مطلع گردد.
   
 • انتخاب عنوان مناسب: عناوین مناسب برای صفحات وب‌سایت از مهمترین فاكتورها برای بهینه‌سازی نتایج جستجو در موتورهای جستجو به شمار می آید. عنوان هر صفحه را با توجه به موضوع آن صفحه تعیین كنید.
   
 • به روز رسانی «زنده بودن سایت»: از دیگر عوامل موفقیت یك سایت به روز رسانی آن است. برای حفظ بازدیدكنندگان وب‌سایت خود سعی كنید سایت خود را به محلی متروكه تبدیل نكنید. حتی اگر مطلب مهمی برای ارائه كردن در سایت ندارید، با اضافه كردن یك خط نوشته به كاربران اطلاع می دهید كه این سایت هنوز زنده است.
   
 • عدم استفاده از علائم و عباراتی همچون «در دست ساخت»: در صورتی كه بخشی از وب‌سایت آماده نیست دلیلی بر استفاده از علائم و نوشته هایی با مضمون «در دست ساخت» وجود ندارد. اكثر كاربران با مشاهده چنین پیغامها و علائمی، تصویر نامناسبی از سایت شما در ذهن خود می سازند كه از بازدید مجدد آنها از وب سایت شما جلوگیری می كند.
   
 • ارتباط بین صفحات سایت: اگر سایتی با بیش از یك صفحه دارید «۹۹ درصد مواقع همینطور هست»، آنها را طوری طراحی كنید كه كاربران با حداقل تعداد كلیك بتوانند به دیگر صفحات مورد نظرشان منتقل شوند. به عبارت دیگر لینك صفحات اصلی و مرتبط را در همه صفحات وب‌سایت بگنجانید.
   
 • ارتباط با سایتهای مرتبط: با سایتهای مرتبط با زمینه ی فعالیت سایت خود ارتباط برقرار كنید. در چنین ارتباطاتی نتایج سودمندی پنهان است.
   
 • امكان جستجو: در صورت امكان قابلیت جستجو در مطالب سایت را در همه صفحات قرار دهید.
   
 • خلاقیت داشته باشید: كارها و ابتكارات نو در اغلب موارد نتیجه ی خوبی به دنبال دارند.
   
 • استفاده از تجربیات دیگران: از وب‌سایت‌های مرتبط با موضوع سایت خود ایده بگیرید. اگرچه ابتكار و نوآوری بهتر است ولی استفاده از تجربیات دیگران كار اشتباهی نیست. ضمنا توجه داشته باشید كه نظر شما همیشه بهترین نظر نیست.
   
 • انتخاب مناسب قلم: برای متون فارسی بهترین قلم «فونت» "Tahoma" بوده و اندازه مناسب برای آن "۱۰pt" می باشد. استفاده از متون با اندازه بزرگتر توصیه نمی شود.

 

 

سایر مطالب مرتبط با وب و اینترنت را در بخش وب و کامپیوتر آکسان پلاس مطالعه نمایید.

 

شما عزیزان می‌توانید پروژه‌های شرکت دیاکو را نیز برای راه‌اندازی انواع وب‌سایت مشاهده کنید.

پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
داشتن کار پر درآمد با سرمایه کم

داشتن کار پر درآمد با سرمایه کم

1396/07/26
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
چه کسانی عمر بیشتری دارند؟!

چه کسانی عمر بیشتری دارند؟!

1397/05/26
مشاهده