تشخیص پزشک پوست و موی متخصص از غیر متخصص

1397/08/17
16 402 0

توجه داشته باشید اگر مشکلات پوست و مو دارید حتما باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید ولی همه ی پزشکان پوست متخصص نیستند, چطور پزشک متخصص پوست را از سایر پزشکان تشخیص دهیم ؟ با این مطلب از بخش زیبایی پوست و مو آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

 

تشخیص پزشک پوست و موی متخصص از غیر متخصص

راه تشخیص پزشک متخصص پوست و مو 

پوست وموها بیشتر از بقیه بخش های بدن جلوی چشم هستند؛ همین مساله باعث می شود که با ایجاد کوچک ترین تغییراتی در آنها افراد دچار نگرانی شده و به فکر چاره بیفتند. مقوله زیبایی یکی از دغدغه های افراد به ویژه خانم ها از زمان های دور دست بوده و هست و برای دستیابی به زیبایی بویژه درخصوص پوست و موی خود از هیچ هزینه ای دریغ نمی کنند. اما نکته مهم و قابل تامل این است که زیبایی را به چه قیمت و توسط چه کسانی باید به دست آورد؟

 زمانی که در خیابان راه می رویم به تابلوهای متعددی برمی خوریم که شرحی چند کلمه ای از فعالیت های زیبایی آن مرکز یا پزشک مربوطه تحت عناوین کلینیک زیبایی و پوست، متخصص زیبایی یا پوست، مو و زیبایی و لیزر به چشم می خورد. با توجه به افزایش این نوع تابلو ها و تبلیغاتی که در این زمینه در شبکه های اجتماعی و تراکت های تبلیغاتی مشاهده می شود چگونه می توان تشخیص داد که کدام مرکز یا کدام پزشک به راستی متخصص پوست، مو وزیبایی است تا برای انجام اقدامات مورد نیاز بدون هیچ نگرانی و ترسی مراجعه کرد؟ عضو انجمن متخصصین پوست ایران در این زمینه گفت:پزشکان متخصص پوست کسانی هستند که پس از اتمام دوره پزشکی عمومی در امتحان پذیرش دستیار بالاترین نمره ها را کسب کرده و در رشته تخصصی پوست و مو و زیبایی قبول می شوند. وی با اشاره به اینکه رشته پوست جزء رشته های لوکس تخصص پزشکی به حساب می آید و برای قبولی در آن نمره بالایی نیاز است، اظهار داشت:برخی از پزشکان که هیچ دوره ای در زمینه تخصصی پوست ندیده اند در تابلوهایشان عنوان پوست، مو و زیبایی را ذکرمی کنند که باعث گمراهی مردم می شود. عضو انجمن متخصصین پوست ایران در پاسخ به این سوال که برای تشخیص متخصص پوست بودن به چه نکاتی باید توجه کرد، اظهار می کند:افراد هنگام مراجعه به یک متخصص پوست و مو برای دریافت خدمات مورد نیازشان باید به موارد زیر توجه داشته باشند: 

 1. وجود کلمه متخصص قبل از عنوان پوست، مو و زیبایی.
   
 2.  وجود عنوان "دارای بورد تخصصی"
   
 3. آرم انجمن متخصصین پوست و شماره عضویت در سرنسخه و مهر پزشک.
   
 4. ذکر عنوان" دانشنامه تخصصی پوست" در پروانه مطب پزشک که باید در معرض دید بیماران نصب شود.
   
 5. ذکر کلمه متخصص و بورد تخصصی در سرنسخه و مهر پزشک.

 

 

تشخیص پزشک" مختص"از" متخصص"

تبلیغات در حوزه پوست، مو وزیبایی آن چنان گسترده شده که در اماکن عمومی و حمل و نقل شهری نیز با تبلیغات بسیاری در این زمینه مواجه می شویم وآن چه باید مورد توجه قرار گیرد صحت این تبلیغات و آگاهی مردم در برخورد با آن است. مژدهی آذر با بیان اینکه وجود عناوینی مانند پزشک مختص (نه متخصص) بیماری های پوست و زیبایی؛ "عضو انجمن لیزر آمریکا" یا "دارای مدرک زیبایی از فلان کشوراروپایی" دلیل بر متخصص بودن پزشک نیست ادامه داد:عضویت در انجمن های مختلف پزشکی برای تمام پزشکان آزاد است و به صورت اینترنتی و با پرداخت هزینه سالیانه؛ هرپزشکی می تواند در تمام انجمنهای تخصصی و زیبایی عضو شود. این متخصص پوست و مو با تاکید بر اینکه انجام این کار فقط نشانه عضویت است و هیچگونه آموزش یا مدرکی در کار نیست، بیان کرد:مدارک صادر شده توسط شرکتهای تجهیزات پزشکی جنبه علمی وقانونی ندارد، مثلا اگر پزشکی در تبلیغات خود عنوان کند که دارای مدرک لیزر از فلان شرکت اروپایی، است، بدان معناست که آن شرکت دستگاهی را که به پزشک فروخته و فقط نحوه کارش را توسط دفترچه راهنما توضیح داده است مانند خرید ماشین و یخچال که دلیل بر اخذ مدرک تخصصی نیست.

 

متخصص زیبایی داریم؟!

حجم زیادی از مشکلات و عوارض مرتبط با امور زیبایی، مربوط به این مساله است که گروهی افراد سودجو بوسیله عناوین جعلی و تبلیغات نادرست و اغراق آمیز مردم را دچار خطای تشخیص و انتخاب می کنند. مژدهی آذر با اشاره به اینکه تخصص مجزا و آکادمیکی به نام زیبایی وجود ندارد، تصریح کرد:متاسفانه تبلیغات در حوزه پوست و مو و زیبایی بدون نظارت کافی در جریان است و مردم نیز به دلیل عدم آشنایی، به این تبلیغات کمک می کنندکه شاید بعضی از این آگهی ها درست باشند، اما باید بیشتر دقت و بررسی کرد.  وی با بیان اینکه عده ای از پزشکان، بوسیله شرکت های واردکننده تجهیزات و محصولات زیبایی، تحت آموزش های کوتاه مدت چندساعته قرار گرفته و گواهی نامه دریافت می کنند، اذعان کرد:این گواهینامه ها و مدارک به بیننده چنین القا می کن که پزشک مذکور دوره تخصصی ویژه ای را در دانشگاه معتبری گذرانده و مدرک خاصی دریافت کرده است. عضو انجمن متخصصین پوست ایران تاکید کرد:متاسفانه در اکثر موارد چنین نبوده و مدارک مذکور مورد تایید هیچ مرجع رسمی و دانشگاهی معتبری نیست.

با توجه به این که واژه متخصص زیبایی نادرست است و تخصص مستقلی به نام زیبایی وجود ندارد این سوال مطرح می شود که برای دریافت خدمات پزشکی مرتبط با زیبایی باید به چه کسانی مراجعه کرد؟ عضو انجمن متخصصین پوست ایران با اشاره به این که در برخی تبلیغات، گروهی از پزشکان از واژه «متخصص زیبایی» استفاده می کنند؛ می گوید:در حیطه پزشکی عملکرد گروهی از متخصصان، مرتبط با موضوع زیبایی است که این متخصصین عبارتند از:

 1. فوق تخصص جراحی ترمیمی (جراحان پلاستیک)
 2. متخصصین پوست، مو و زیبایی
 3.  فوق تخصص جراحی ترمیمی پلک
 4. متخصصین گوش،حلق و بینی و جراحان سر و گردن
 5. جراحان فک و صورت

 بنابراین پزشکانی که در هر یک از این پنج رشته دارای مدرک (تخصص) باشند، متخصص زیبایی در حیطه کاری خودشان محسوب می شوند.

 

 

سایر مطالب زیبایی پوست و مو را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
با جوش شیرین زیبا شوید

با جوش شیرین زیبا شوید

عامل اصلی سفیدی مو و پیری سریع

عامل اصلی سفیدی مو و پیری سریع

دلایل ریزش مو در جوانی

دلایل ریزش مو در جوانی

چگونگی چروک شدن پوست با استرس

چگونگی چروک شدن پوست با استرس

8 ماسک با چغندر برای رفع مشکلات پوستی

8 ماسک با چغندر برای رفع مشکلا...

مواد غذایی برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی

مواد غذایی برای جلوگیری از آفت...

دلیل شکستن ناخن‌ها چیست و چگونه می‌توان ناخن‌ها را تقویت کرد؟!

دلیل شکستن ناخن‌ها چیست و چگون...

زبیایی پوست با خاک شیر

زبیایی پوست با خاک شیر

تاثیر انواع کرم‌ها بر پوست

تاثیر انواع کرم‌ها بر پوست

زیاد شدن خال‌های روی پوست

زیاد شدن خال‌های روی پوست

خطرات سفید شدن مو قبل از 40 سالگی

خطرات سفید شدن مو قبل از 40 سا...

دلیل نازک شدن تار های مو

دلیل نازک شدن تار های مو

لیفت یا بالا کشیدن ابرو

لیفت یا بالا کشیدن ابرو

جوش زدن با این 5 ماده غذایی

جوش زدن با این 5 ماده غذایی

اصلی ترین راز زیبایی

اصلی ترین راز زیبایی

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
زعفران|عصاره زعفران|افشره زعفران|زعفران مایع|پودر زعفران
شرکت دنیز کشت و صنعت ایرانیان یکی از موفق ترین فعالان حوزه صنعت و کشاورزی در کشور، در زمینه های تخصصی تولید رنگ های خوراکی، تولید آرد سفید مرغوب و همچنین تولید محصولات گیاهی درجه یک فعالیت می کند.  
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/03/07 , 02:58
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده