جوجه‌ها هم هوش ریاضی دارند!!!

1397/09/08
27 170 0

براساس نظر متخصصان، هوش های متنوع و زیادی در آدمیزاد وجود دارد. هوش ریاضی بیش از هر نوع هوش دیگری شناخته شده است. این هوش به توانایی ذهنی ما در تفکر منطقی و حل مسئله بر می گردد. این هوش اغلب به توانایی کلامی وابستگی ندارد یعنی ممکن است با یک فرایند ذهنی دقیق و البته سریع، نظم منطقی بین اجزای یک مسئله را کشف کنیم و قبل از اینکه بخواهیم مراحل پردازش ذهنی خود را توضیح دهیم، مسئله را حل کرده باشیم. با بخش جالب انگیز سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

جوجه‌ها هم هوش ریاضی دارند!!!

به طور کلی کسانی که قدرت استدلال، طبقه بندی، تشخیص رابطه علت و معلول، جمع وتفریق کردن، حل کردن پازل، بازی شطرنج، بازی اتللو و توانایی پیش بینی دارند از هوش منطقی ریاضی بالایی بهره مندند که همه بر این باورند که این قدرت فقط مختص انسان ها می باشد و فکر کردن به اینکه بعضی حیوانات یا جوجه ها هم می توانند از این توانایی برخوردار باشند کمی به دور از تصور انسان ها است اما محققان ایتالیایی با انجام تحقیقات دقیق و علمی پی به این توانایی در جوجه ها برده اند و دریافتند که جوجه ها مانند انسان دارای نقشه فضایی شمارش کردن اعداد از چپ به راست در مغزشان هستند. محققان حوزه مغز سال ها در حال بررسی ماهیت نقشه فضایی عددی در مغز انسان ها بوده اند. بر اساس تحقیقات قبلی، این فقط انسان ها نیستند که ایده هایشان را در ذهن کمیت بندی می کنند و برخی حیوانات مانند میمون ها و پرندگان نیز از چنین توانایی برخوردار هستند.

 

محققان دانشگاه پادووا چندین جوجه مرغ را به گونه ای آموزش دادند تا غذای موجود در پشت یک کارت دارای پنج مربع را پیدا کنند؛ محققان سپس هر یک از جوجه ها را در موقعیتی قرار دادند که در آن، جوجه با دو کارت روبرو بود و پشت هر دوی کارت ها غذا پنهان شده بود؛ همچنین بر روی هر دوی این کارت ها تعداد مساوی مربع چاپ شده بود. دانشمندان دریافتند، چنانچه تعداد مربع های موجود بر روی هر دوی کارت ها کمتر از پنج بود، در 70 درصد مواقع، جوجه ها سراغ غذای موجود در پشت کارتی می رفتند که سمت چپ قرار داشت؛ با این حال، در صورتی که بر روی کارت هشت مربع چاپ شده بود، جوجه ها سراغ این کارت که سمت راست بود، می رفتند. در پشت کارت با هشت مربع، غذای بیشتری بود و جوجه ها تشخیص می دادند که این کارت در سمت راست است و بنابراین برای گرفتن غذای بیشتر به سمت راست می رفتند. آن ها همچنین می دانستند کارت دارای هشت مربع، در سمت راست کارت با پنج مربع (در سمت چپ) واقع شده است، بنابراین تشخیص می دادند که کارت ها با ارزش عددی کمتر در سمت چپ و کارت های با ارزش عددی بیشتر در سمت راست قرار گرفته اند. این پژوهش نشان می دهد، جوجه ها درک مفهومی از ارزش عددی ندارند، اما قادر به تشخیص ارزش عددی از کوچک تر به بزرگ تر هستند و در نتیجه در مغز آنها مانند انسان ها، اعداد کوچک تر در سمت چپ و اعداد بزرگ تر در سمت راست قرار می گیرند.

 

محققان تلاش کردند تعداد مربع ها، رنگ، اندازه و سایر ویژگی های را تغییر دهند و در نهایت نتایج اولیه تایید شدند؛ این موضوع نشان می دهد که جوجه ها دارای نقشه فضایی عددی از چپ به راست در مغزشان هستند و این که چنین ویژگی تکاملی طی میلیون ها سال حاصل شده است.

 

 

 

سایر مطالب جالب انگیز را در سایت آکسان پلاس را مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
عرق گیاهی، اسانس و عصاره چه تفاوتی با هم دارند؟

عرق گیاهی، اسانس و عصاره چه تف...

تفاوت انسان و شامپانزه چیست؟!

تفاوت انسان و شامپانزه چیست؟!

سنگ لعل

سنگ لعل

روستایی به رنگ آبی!

روستایی به رنگ آبی!

راهپیمایی عرب ها در اربعین

راهپیمایی عرب ها در اربعین

عجیب‌ترین حیوانات جهان

عجیب‌ترین حیوانات جهان

بیدار شدن مردی بعد از 12 سال خواب

بیدار شدن مردی بعد از 12 سال خ...

جملاتی خواندنی از بزرگان!

جملاتی خواندنی از بزرگان!

اعتیاد یک جوان به گچ

اعتیاد یک جوان به گچ

دنباله اسرارآمیزی از ارقام به نام عدد پی

دنباله اسرارآمیزی از ارقام به ...

زنی که با بینی می‌نوازد!!!

زنی که با بینی می‌نوازد!!!

ترافیک سنگین به‌خاطر سس مایونز

ترافیک سنگین به‌خاطر سس مایونز

دسته‌بندی انسان‌ها از دیدگاه دکتر شریعتی!

دسته‌بندی انسان‌ها از دیدگاه د...

ورود خرس قطبی در معابر شهر لندن

ورود خرس قطبی در معابر شهر لند...

بزرگان چه تعریفی از زنان دارند؟!

بزرگان چه تعریفی از زنان دارند...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
زعفران|عصاره زعفران|افشره زعفران|زعفران مایع|پودر زعفران
شرکت دنیز کشت و صنعت ایرانیان یکی از موفق ترین فعالان حوزه صنعت و کشاورزی در کشور، در زمینه های تخصصی تولید رنگ های خوراکی، تولید آرد سفید مرغوب و همچنین تولید محصولات گیاهی درجه یک فعالیت می کند.  
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/01/19 , 04:37
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده