سن مناسب برای سینه‌خیز رفتن کودکان

1397/09/29
46 492 0

به طور کلی با بزرگتر شدن سن کودک، علاقه اش به استقلال در حرکت هم بیشتر می شود. با ما باشید تا ببینید فرزندتان چطور از خزیدن به یک دونده ماهر تبدیل می شود. کودک شما با بزرگ شدن تحرکش هم بیشتر می شود. او ابتدا با رفلاکس های نوزادی آغاز می کند تا حرکاتش به صورت اختیاری و ارادی در بیایند. با بخش دانستنی‌های کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

سن مناسب برای سینه‌خیز رفتن کودکان

از مهم ترین قدم ها در راه استقلال حرکتی کودک همین سینه خیز رفتن است. اولین حرکات نوزاد از روی غریزه و رفلاکس های حرکتی است. وقتی نوزاد را روی شکم می گذارید و گردنش را بالا می گیرد رفلاکس تونیک گردن باعث می شود او به صورت غریزی و برای پاسخ به این حالت دست هایش را صاف کرده و زانو هایش را نیز خم کند و کم کم به صورت چهار دست و پا قرار بگیرد و با تکرار در این کار به مهارت برسد و آن را به صورت ارادی انجام دهد.

 

کودک به تدریج می فهمد چهار دست و پا رفتن چه حسی دارد و از این به بعد برای تقویت ماهیچه ها و عضلاتش تلاش می کند تا بتواند این وضعیت را در حالت پایداری حفظ کند، سپس گیرنده های عضلانی با تمرین های مداوم به صورت آماده باش در می آیند و در حرکت دادن دست ها و پا هایش به او کمک می کنند. اما هنوز کوچولوی شما تعادل کافی برای جلو رفتن و ایجاد هماهنگی بین دست ها و پا ها را ندارد. ممکن است مدتی به همین حالت خودش را به جلو و عقب تاب بدهد تا تعادل لازم را به دست بیاورد. حالا دیگر وقت آن رسیده که کانال های تعادلی که در گوش داخلی قرار دارند وارد عمل شوند. تا زمانی که این هماهنگی ایجاد نشود، کودک شما قادر نخواهد بود به درستی حرکت کند و احتمالا شما بار ها و بار ها شاهد زمین خوردن و تلاش های ناموفق او خواهید بود. این ها همه مراحلی از رشد کودک هستند و شما می توانید کودک را به تلاش بیشتر تشویق کنید. نگران نباشید بالاخره موفق خواهد شد چهار دست و پا از سمتی به سمت دیگر حرکت کند و آنقدر در این کار مهارت پیدا خواهد کرد که دیگر حتی شما به گرد پایش نرسید. وقتی کودک چهار دست و پا این طرف و آن طرف می رود، چیزهای زیادی یاد می گیرد. شاید از این که ببینید کودک تان لحظه ای آرام نمی گیرد و مدام در حال گشت وگذار زیر میز و صندلی و در چهار گوشه خانه است، خسته شوید اما این برای کودک تنها جابه جایی های ساده نیست.

 

کودک با متر کردن خانه در حال کشف محیط اطراف است، محیطی که تا دیروز رسیدن به گوشه و کنارش برایش یک آرزو بود، حالا که می تواند حرکت کند حتی لحظه ای از وقتش را برای استراحت هدر نخواهد داد. او با چهار دست و پا رفتن یاد می گیرد چه چیزهایی بالای سرش یا زیر شکمش قرار دارند، چه مسیرهایی پهن تر و کدام ها باریک ترند، چه جاهایی ممکن است گیر کند و از چه جاهایی به راحتی عبور می کند و یاد می گیرد اشیا چگونه در اطرافش قرار گرفته اند. وقتی او در حالت چهار دست و پا ناگهان سرش را زمین می گذارد و به اطراف نگاه می کند، در حال بررسی محیط از زاویه ای دیگر است، با دقت نگاه می کند که یک لیوان چطور روی زمین قرار گرفته یا یک گلدان چطور در کنار میز تلویزیون ایستاده. همچنین سینه خیز رفتن به کودک شما کمک می کند تا بتواند گردن، دست ها و پا هایش را با هم تکان دهد و این اولین گام در آماده سازی مغز برای یادگیری حرکات پیچیده تر است. پس این تلاش ها و خطاهای نوزاد را جدی بگیرید و با تشویق او را به ایجاد این هماهنگی ها مشتاق تر کنید.

 

سایر مطالب مرتبط با دانستنی‌های کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
دانستنی های رشد کودکان

دانستنی های رشد کودکان

نکاتی برای خرید کیف و کفش مدرسه

نکاتی برای خرید کیف و کفش مدرس...

ناراحتی کودکان از چاقی

ناراحتی کودکان از چاقی

دانستنی های عطر برای کودکان

دانستنی های عطر برای کودکان

علائم دوقلو باردار بودن

علائم دوقلو باردار بودن

بیماری های مرتبط با استخر

بیماری های مرتبط با استخر

رشد عاطفی

رشد عاطفی

ورزش چه اثرات مفیدی برای کودک دارد؟!

ورزش چه اثرات مفیدی برای کودک ...

داشتن خواب آرام

داشتن خواب آرام

فواید و معایب پستانک

فواید و معایب پستانک

تا 3 سالگی کودک چگونه رشد می‌کند؟!

تا 3 سالگی کودک چگونه رشد می‌ک...

مناسب‌ترین سن برای ورزش کودکان

مناسب‌ترین سن برای ورزش کودکان

چگونه از دوقلوها مراقبت کنیم!؟

چگونه از دوقلوها مراقبت کنیم!؟

کودکان را با تبلت و گوشی چاق نکنید

کودکان را با تبلت و گوشی چاق ن...

مسواک زدن کودک

مسواک زدن کودک

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/29 , 17:36
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده