ترفندهایی برای تبدیل کودکان به دوست‌دار طبیعت!

1397/10/04
24 150 0
ترفندهایی برای تبدیل کودکان به دوست‌دار طبیعت!

اسمش روز طبیعت است اما مثل خیلی از دورهمی های دیگرمان به خوردن و فوقش یک دست والیبال خانوادگی می گذرد. در صورتی که این روز بهترین فرصت برای آشنایی کودکان آپارتمان نشین با طبیعت است. برای علاقه مندی به کسی یا چیزی باید اول آن را شناخت وقتی کسی یا چیزی را شناختی و دوستش داشتی کمتر حاضر می شوی به آن آسیب بزنی. از قبل درباره محیطی که می خواهید بروید یک تحقیق کوچک بکنید. ببینید چه درختان و حیواناتی در جنگلی که شما سیزده تان را به در می کنید وجود دارد. از قبل عکس شان را سرچ کنید و به بچه ها نشان بدهید، بعد دستشان را بگیرید و به یک سفر اکتشافی کوچک برای پیدا کردن درخت بلوط یا پرنده ای با بال های زرد رنگ بروید. بگذارید خاک بازی کنند، بدون اینکه آنها را منع کنید. خاک بازی یکی از لذت بخش ترین بازی های این روز است. با بخش تربیت کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 


 • بچه ها را تشویق به استفاده از حواس پنج گانه در طبیعت کنیم: از آنها بخواهید تنه درخت و خاک را لمس و بو کنند. از آنها بپرسید اگر طبیعت یک جعبه مدادرنگی بود چند تا مداد سبز در آن وجود داشت. تنه این درخت زبرتر است یا آن یکی. وقتی پاهایشان را روی سنگ های صیقلی رودخانه می گذارند چه حسی دارند؟ آخر سر هم می توانید یک مسابقه راه بیندازید. چشم هایتان را به نوبت ببندید و تشخیص بدهید چه جزیی از طبیعت را دارید بو، مزه یا لمس می کنید.
   
 • از بچه ها یاد بگیریم: بچه ها در مدرسه خیلی چیزها درباره طبیعت یاد می گیرند اما شاید کمتر آن را عملی تجربه کنند. از آنها بخواهید درباره آنچه آموخته اند با شما حرف بزنند. بپرسید ابرهای توی آسمان کومولوس است یا استراتوس؟ بخواهید درباره چرخه آب و فتوسنتز برای شما توضیح بدهند. درباره نوع برگ ها و دسته های جانوری. اینگونه نه تنها شما واقعا چیزهای جدیدی از آنها یاد می گیرید بلکه فرصت خوبی برای گفتگو با فرزندتان پیدا می کنید. بچه ها هم از این میزان مورد توجه واقع شدن خرسند خواهند شد.
   
 • بگذاریم بچه ها ناظر کیفی رفتار ما باشند: بچه ها همیشه از اینکه ادای ما بزرگترها دربیاورند و انتقام همه بکن و نکن های ما را بگیرند لذت می برند. از آنها بخواهید مسئولیت نظارت بر رفتار محیط زیستی شما را در روز سیزده بدر به عهده بگیرند. بهتان تذکر بدهند و در آخر رفتارتان را ارزیابی کنند. برای ارزیابی دقیق تر می توانید اول کار از جایی که نشسته اید عکس بگیرید و میزان تمیز نگه داشتن آن را آخر سر بسنجید. حتی می توانید این طرح را به صورت مسابقه ای بین خودتان و چند تا خانواده دور و برتان دربیاورید. از بچه ها بخواهید داوری را به عهده بگیرند و برنده را مشخص کنند.
   
 • به دست خود درختی می نشانم: چه اشکالی دارد که در این روز همراه با فرزندتان یک نهال بکارید و هر چند وقت یک بار به بهانه سر زدن به آن نهال هم که شده، کودک تان را به طبیعت بیاورید. همیشه که این کار نباید به روز درختکاری محدود شود. به این صورت او می تواند رشد نهالی را که خودش کاشته ببیند و علاقه اش به طبیعت بیشتر شود.
   
 • زیبایی طبیعت را در کنار زشتی ها به او نشان بدهید: در کنار زیبایی های طبیعت، زباله ها و منظره های زشتی که به دست آدم ها در طبیعت ریخته شده را به کودکتان نشان بدهید. در کنار رودخانه های خشک شده و آلوده قدم بزنید و درباره اهمیت آب و کمبود آن برایش صحبت کنید. بگذارید راهکارهایی هر چند ساده در این زمینه ارائه دهد و در پایان حرف هایتان را با تاکید بر این نکته به پایان برسانید که تمام راهکارها به مسئولیت پذیر بودن ما در مقابل طبیعت بستگی دارد.

 

 

 

سایر مطالب مرتبط تربیت کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
کامنت کاربر
نظر شما
1398/07/25 , 03:14
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده