سرو ابرکوه، سروی 4500 ساله

1396/09/23
71 663 0

بر اساس روایت‌ها، پیرترین موجود زنده دنیا «درخت سرو ابرکوه» است که در استان یزد و شهر ابرکوه قرار دارد و گردشگران داخلی و خارجی زیادی جهت بازدید از آن به این منطقه مراجعه می‌کنند. با آکسان پلاس همراه باشید.

سرو ابرکوه، سروی 4500 ساله

شهر «ابرکوه» یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که در مرکز ایران و در محدوده استان یزد واقع شده است. آثار باستانی بسیار زیادی در این مکان به جای مانده است که نشان از وجود تمدنی بیاد ماندنی و قدیمی دارد. یکی از این جاذبه‌ها، «سرو تاریخی ابرکوه» است. چندی پیش، دانشمندانی از کشورهای ژاپن و روسیه، پس از بازدید از سرو ابرکوه عمر آن را تا ۸۰۰۰ سال برآورد کردند، اما «الکساندر روف»، دانشمند روسی عمر این درخت را میان ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ سال برآورد کرده است. «حمدالله مستوفی» هم در کتاب «نزهت القلوب» که در سال ۷۴۰ هجری قمری تالیف شده است، درباره این سرو گفته است: «آنجا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد. چنانچه سرو کشمیر و بلخ شهرتی داشته و اکنون این از آنها بلندتر و بزرگ‌تر است». حتی برخی مورخان معتقد هستند که نهال این درخت را «یافث، پسر نوح» کاشته است. اختلاف نظر بسیار درباره سن این مسن‌ترین موجود دنیا هم نمی‌تواند از اهمیت این جاذبه گردشگری کشورمان بکاهد.

در ایران باستان، کاشتن درخت از اهمیت بسیار بالایی در طبقات مختلف جامعه برخوردار بوده است. در نگاره‌ها و آثار باستانی مانند حجاری‌های دوره هخامنشی در تخت جمشید، نماد درخت و به طور خاص، سرو آورده شده است.

همچنین در فرهنگ زرتشتیان آمده است: «سرو به دلیل آن که درختی همیشه سبز است، همواره در ایران اهمیت خاصی داشته است و سرو ۴ هزار ساله ابرکوه نیز که آن را «سرو زرتشت» می‌نامند، نمادی از همین امر به شمار می‌رود. غیر از نگاره‌ها و حجاری‌ها، در پارچه بافی‌ها هم به گونه‌ای گیاه، درخت و همان سرو خمیده که بعدها در فرهنگ ایرانی «ترمه» نام گرفته، دیده می‌شود. سرو ابرکوه در دیگر هنرهای ایرانی نیز به چشم می‌خورد. مینیاتور بهترین مجال برای شناسایی این درخت کهنسال است که به شکلی منحصر به فرد در آثار هنرمندان این مرز و بوم جلوه کرده است. سرو ابرکوه، این نگین سبز کویر ایران، در تمام جهان به عنوان نمادی از زندگی و زیبایی معرفی شده است. پیرترین موجود زنده دنیا با ۲۵ متر ارتفاع، ۱۸ متر محیط و ۱۱٫۵ متر اندازه دور تنه در قلب ایران آرام آرام زندگی می‌گذراند. با اقداماتی نظیر آفت‌کشی و آزادسازی حریم این سرو تاریخی که سال گذشته از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد صورت گرفته است، اکنون سرو ۴ هزار ساله ابرکوه به راحتی می‌تواند نفس بکشد. نگین سبز کویر ایران این روزها به بار نشسته است تا در عین کهنسالی نشانه دیگری از زایش و باروری به نمایش بگذارد. سرو کهنسال کشورمان نیاز به مراقبت بیشتری دارد، شاید توجه بیشتر به این جاذبه گردشگری در دل کویر ایران بتواند روزی آن را به عنوان قلب گردشگری تفریحی و یا حتی گردشگری علمی در ژرفای کویر تبدیل کند. این در حالی است که در کشور ما بسیاری حتی از وجود این جاذبه مسلم گردشگری بی‌خبر هستند.

 

سایر مطالب مرتبط با سفر و گردشگری را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
کاروانسرای خانات استان تهران

کاروانسرای خانات استان تهران

کاروانسرای ایزدخواست

کاروانسرای ایزدخواست

معبد اژدها

معبد اژدها

قلعه والی

قلعه والی

پل خشتی لنگرود

پل خشتی لنگرود

قلعه اردشیر کرمان

قلعه اردشیر کرمان

کاروانسرای مهر

کاروانسرای مهر

10 قلعه معروف ايران

10 قلعه معروف ايران

محوطه تاریخی زندان سلیمان

محوطه تاریخی زندان سلیمان

شهر باستانی استخر استان فارس

شهر باستانی استخر استان فارس

مجموعه ابراهیم‌خان کرمان

مجموعه ابراهیم‌خان کرمان

برج آزادی تهران

برج آزادی تهران

قلعه الموت

قلعه الموت

آبشار ورسک (چشمه علی)

آبشار ورسک (چشمه علی)

شهر تاریخی قلعه تل

شهر تاریخی قلعه تل

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/08/06 , 21:38
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده