برخورد مناسب با افراد لجباز

1397/10/27
15 67 0
برخورد مناسب با افراد لجباز

همانطور که می دانید، لجبازی یعنی پافشاری روی نظرات و عقیده های خود و مخالفت با نظرات و عقیده های دیگران که این مخالفت گاهی آگاهانه و گاهی ناآگاهانه است. دلایلی می تواند باعث شود که فرد بصورت موضعی و در موضوعی خاص لجبازی کند اما کماکان مردمی هستند که ذاتا لجبازند و در مقابل تغییر مقاومت می کنند. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

دلایل لجبازی

به طور کلی دلایل لجبازی عبارتند از:

 • دفاع از هویت خود: برخی مردم فکر می کنند اگر مردم با آنها موافق نباشند، آنها بی ارزش می شوند. آنها خود را با ایده ها، تصمیم ها و افکارشان می شناسند و به همین علت حس می کنند که هویت شان لطمه دیده است. 
   
 • باور اینکه همه درحال تلاش برای تغییر باورهایش هستند: برای برخی افراد، به هر دلیلی این باور به وجود آمده است که کسی به ایده های آنها توجه نمی کند و به همین علت آنها تلاش می کنند که عقاید مخالف داشته باشند و با این کار دیگران را مجبور کنند که به آنها توجه ویژه ای داشته باشند حتی اگر خود، از درون قانع شده باشند. 
   
 • دلیلی که نمی توانند فاش کنند: برخی اوقات فرد مذکور دلیل بسیار محکمی را برای تغییر نکردن و ماندن پای حرفش دارد اما بخاطر خجالت کشیدن یا دلیل دیگری، تصمیم می گیرد که دلایلش را مخفی کند.

 

حفظ رابطه عشقی با یک فرد لجباز

همانطور که می دانید، جبازی در یک رابطه عاشقانه می تواند باعث تخریب رابطه شود. زیرا لج کردن، مخرب ارتباط است و هر چیزی که ارتباط را تخریب کند، رابطه شما را خراب خواهد کرد. تصور کنید با فردی مواجه هستید که خود می داند کارش اشتباه است اما کماکان پای حرف خود می ایستد. بدیهی است که این مساله، آسیب زیادی به رابطه خواهد زد اما شما می توانید با داشتن یک نگرش عمیق و درک کافی، به جای اینکه از رفتار او ناراحت شوید، علت اصلی را متوجه شوید. اگر در رابطه عشقی بودید که در آن فرد مقابل شما لجباز است شما می توانید از همین موضوع استفاده کنید تا رابطه خود با او را حفظ کنید. فقط کافی است به او بگویید که مثلا:«مردم می گویند رابطه ما به سرعت تمام خواهد شد». با این کار، او تلاش خواهد کرد که بهترین بوده و ثابت کند که همه مردم اشتباه می کنند و به همین علت بیشتر عاشق شما خواهد بود.

 

نکاتی در مورد نحوه برخورد با فرد لجباز را در ادامه می خوانید:

 • روی نظر خود اصرار نکنید: انعطاف پذیر باشید و با نیرو و اصرار بسیار، روی حرف خود تاکید نکنید. هرچقدر روی مساله ای اصرار بیشتری داشته باشید، فرد لجباز محکم تر پای تصمیمش خواهد ماند.
   
 • سعی کنید دلیل پشت لجبازی فرد را متوجه شوید: چه بسا پشت این رفتار لجبازانه دلیلی منطقی نهفته باشد. بنابراین سعی کنید بصورت صادقانه و باز، با فرد مذکور حرف بزنید و تشخیص دهید که دقیقا چه چیزی باعث این رفتارش می شود. مثلا ممکن است فرد نیاز داشته باشد در زمان هایی تنها باشد یا بر روی کار خود متمرکز شود. در این حالت، با فراهم کردن این شرایط و اصرار نکردن بر بودن با او، لجبازی برطرف خواهد شد.حتی ممکن است فرد لجباز برای انتقام گرفتن و یا صاف کردن یک بدهی رفتاری پیشین که از شما دارد، لجبازی کند حتی اگر منطقا بداند در آن مساله، حق با شماست.
   
 • حس مهم بودن را به او بدهید: همیشه این حس را به او بدهید که عقاید و باورها و نظرهای او برای شما مهم است. اگر فرد مذکور حس کند که نظرهایش برای شما مهم است، لجبازی کمتری را نشان خواهد داد.

 

به طور کلی هرکسی، از برخورد مردم لجباز و از اینکه حاضر نیستند نظرشان را عوض کنند (حتی وقتی که از درون قانع شده اند) متنفر است. اگر شما فرد لجبازی هستید، سعی کنید دلیل قانع کننده ای برای اینکه حاضر به تغییر نظر خود نیستید به ذهن تان ارائه کنید و اگر نمی توانید چنین دلیلی را ارائه دهید، بپذیرید که اشتباه کرده اید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
کامنت کاربر
نظر شما
1398/07/01 , 12:24
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده