لزوم توجه به تاریخ مصرف لوازم آرایشی

1397/11/15
0 82 0
لزوم توجه به تاریخ مصرف لوازم آرایشی

تاریخ مصرفی که کارخانه های تولیدکننده انواع لوازم آرایش روی محصولات خود درج می کنند، براساس اصولی علمی تعیین می شود. محصولات آرایشی، حاوی مواد محافظت کننده ای هستند که از رشد میکروب و قارچ در مدت زمان معینی، پیشگیری می کنند. زمانی که تاریخ مصرف لوازم آرایش خشک یا مرطوب بگذرد، اثر این مواد محافظ هم از بین می رود. در این صورت، خطر رشد آلودگی های قارچی و میکروبی در لوازم آرایش ایجاد می شود بنابراین کاملا روشن است که استفاده از این محصولات فاسد، عوارضی برای مصرف کننده خواهد داشت.  درج تاریخ مصرف روی محصولات زیبایی و درمانی مانند انواع کرم ها، نشان دهنده مدت زمان اثربخشی این مواد است؛ یعنی اگر یک کرم ضد لک که 6 ماه تاریخ مصرف دارد به مدت 1 یا 2 سال استفاده کنید، باید مطمئن باشید بعد از 6 ماه اول، دیگر خاصیت درمانی و زیبایی نخواهدداشت و حتی می تواند سلامت تان را هم به خطر بیندازد حتی گاهی محصولات آرایشی، بهداشتی و درمانی، پس از گذشتن تاریخ مصرفشان به یک ماده مضر برای پوست تبدیل می شوند. ایجاد تغییرات شیمیایی در طول زمان در این محصولات و قرار گرفتن آنها در محیط های گرم و مرطوب، می تواند آنها را برای پوست ما بسیار مضر و خطرناک کند. با این مطلب از بخش زیبایی پوست و مو آکسان پلاس همراه باشید.

 

دمای نگهداری از لوازم آرایش

به طور کلی دما و شرایط محیطی نگهداری از محصولات آرایشی هم بسیار مهم است. معمولا دمای مناسب برای نگهداری از تمام محصولات داخلی و خارجی استاندارد که دارای تاییدیه های لازم از وزارت بهداشت هستند، در کاتالوگ یا روی جعبه آنها درج شده است. برخی از محصولات را باید در یخچال نگهداری کرد و برخی دیگر را می توان در دمای زیر 24 درجه سانتی گراد هم نگه داشت. 
نکته مشترکی که درباره نگهداری مناسب از انواع لوازم آرایش برای پیشگیری از فساد زودرس آنها وجود دارد، این است که در محلی خشک و خنک و دور از تابش مستقیم نور آفتاب قرار بگیرند. برخی محصولات آرایشی هم باید در جای تاریک نگهداری شوند که این مساله روی برچسب محصول عنوان می شود.

 

تغییر رنگ و بو

توجه داشته باشید که برخی محصولات آرایشی با اینکه هنوز تاریخ مصرف دارند، تغییر رنگ و بو می دهند یا اجزای آنها از هم جدا می شود. این تغییر ظاهر، رنگ یا بو قبل از اتمام تاریخ مصرف، می تواند نشان دهنده نحوه یا مکان نامناسب نگهداری از محصول آرایشی و قرارگرفتن احتمالی آن در هوای گرم یا در معرض تابش نور مستقیم آفتاب باشد. در هر صورت، محصولاتی که دچار چنین تغییراتی می شوند، فاسد شده اند و ادامه مصرف آنها به دلیل عوارضی که ایجاد خواهندکرد، به هیچ توصیه نمی شود.

 

تاریخ انقضای لوازم آرایش

داخل ریمل آب و چای نریزید! برخی خانم ها بعد از خشک شدن ریمل یا خط چشم های مایع، چند قطره آب جوش یا حتی چای داخل قوطی آنها می ریزند در حالی که آب یا چای، به هیچ وجه استریل نیست و مقدار میکروب های موجود در آنها هم بررسی نشده است بنابراین همین چند قطره آب و چای می تواند باعث ایجاد آلودگی قارچی داخل ریمل و خط چشم شود و عوارضی مانند التهاب لبه های پلک، سوزش، خارش و مشکلات چشمی به وجود بیاورد. ریمل و خط چشم را که محصولاتی مایع هستند و خطر رشد قارچ ها در فضای مرطوب و تاریک آنها وجود دارد، باید در صورت اتمام تاریخ مصرف حتما دور انداخت و از افزودن مواد اضافی به آنها خودداری کرد.

 

 

 

سایر مطالب زیبایی پوست و مو را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
کامنت کاربر
نظر شما
1398/06/04 , 04:37
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده