نحوه تشویق کودکان به کار در خانه

1397/11/19
19 76 0
نحوه تشویق کودکان به کار در خانه

متخصصان تربیت کودک و روانشناسان، معتقدند که انجام کارهای روزمره در خانه برای کودک مفید است. آنها می گویند انجام چنین کارهایی به کودک حس مسئولیت می بخشد، اعتماد به نفس او را افزایش می دهد و به او احساس «مهم بودن» می دهد ضمناً انجام این کارها او را برای انجام وظایف اجتناب ناپذیر آینده در زندگی شخصی خود آماده می سازد. با بخش تربیت کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

عادت جوانان به آسایش

گاهی بهترین کمک به فرزند، کمک نکردن به او است. این روزها والدین فکر می کنند که بهترین کمک به فرزندان شان، انجام همه فداکاری ها برای خوشحالی و آسایش آن هاست. در نتیجه گاهی فرزند توانمند است ولی چون پدر و مادرش همه کارهای او را در کودکی و نوجوانی انجام داده، به آن سبک زندگی عادت کرده است و الان هم ترجیح می دهد که تماشاگر کار کردن پدر و مادر باشد و حتی گاهی وظیفه پدر و مادر می داند که همه کارها را انجام دهند در حالی که پدر و مادر به علت بالارفتن سن، انرژی جوانی را ندارند و نیازمند کمک فرزندانشان هستند. مهم ترین دلیل این که جوانی در خانه کار نمی کند این است که تا قبل از آن کار نکرده است که برای آن تشویق شود و برای این کار انگیزه پیدا کند. البته این نکته هم قابل ذکر است در چنین خانواده هایی، معمولا رابطه بین جوان و مادر قطع شده است وگرنه جوان به مادرش نمی گفت که من در خانه کار نمی کنم. اگر مادر و دختر یک رابطه عاطفی و درک متقابل از یکدیگر داشته باشند، تعامل و همکاری شان با هم بیشتر خواهد شد.

 

برخی اوقات مادرها بدون توجه به سن فرزندشان، مدام با او به صورت دستوری برخورد می کنند. در چنین مواقعی انجام ندادن درخواست های مادر توسط فرزند، نوعی لجبازی یا نشان دهنده اعتراض به وضعیت موجود است. گاهی فرزند توانمندی دارد و در کودکی هم به درستی تربیت شده است، اما والدینش در حال حاضر به جایگاه سنی او توجه نمی کنند و فقط با او با جملات دستوری برخورد می کنند. به طور طبیعی و در برابر دستورهای مدام والدین، جوان یا کار را انجام نمی دهد یا حداقل با کیفیت خوب انجام نمی دهد.

 

تکنیک اول شخص

تکنیک اول شخص، یعنی والدین به جای دستور دادن از جمله «من دلم می خواهد» یا گفتن احساس شان استفاده کنند. این که ما به فرزندمان بگوییم تو باید این کار را انجام بدهی، به احتمال زیاد با واکنش منفی او رو به رو خواهد شد. به طور مثال اگر به فرزندمان بگوییم که پنجره را ببندد، شاید ببندد ولی این کار برایش خوشایند نیست ولی اگر بگوییم که امروز خانه خیلی سرد است، او با یک تحلیل از جا برمی خیزد و پنجره را می بندد. والدین باید بدانند که لحن دستوری برای سن جوانی جواب نمی دهد. به طور مثال مادرها باید بگویند که من دلم می خواست یا انتظار داشتم که امروز با هم غذا درست می کردیم تا فرزندشان، فردا برای آشپزی در کنار مادرش باشد. بنابراین باید جملات دستوری را در ارتباط با جوانان کمرنگ تر کنیم و بیشتر از جملاتی مانند «از تو انتظار داشتم یا دارم» استفاده کنیم چون عمل به چنین جمله هایی برای جوانان خوشایندتر است.

 

 

سایر مطالب مرتبط تربیت کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
کامنت کاربر
نظر شما
1398/05/27 , 03:38
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده