عادت‌های غلط و موانع موفقیت زنان

1397/11/29
17 352 0

به طور کلی موفقیت در زندگی لازمه داشتن دانش بالا، ثروت زیاد، قدرت و مقام اجتماعی نیست، بلکه موفقیت یعنی خود باشیم، نه دیگری. موفقیت یعنی شناخت ارجحیت های زندگی و عملکرد براساس آن. موفقیت یعنی ساختن امروز برای فردایی بهتر. موفقیت، تجهیز امروز خود برای فردای پربار است. موفقیت در زندگی به عوامل مختلفی بستگی دارد. در حال حاضر همچون گذشته برچسب هایی در دنیا وجود دارند که زنان را از مردان جدا می کند و همچنان فرهنگ نامحسوس «جنس ضعیف» در جامعه قابل لمس بوده و از کودکی تا بزرگسالی با افراد همراه است و در تفکر، رفتار و گفتار آنها نمود پیدا می کند، در این مقاله 11 قانون برای موفقیت زنان، عنوان شده است. با بخش موفقیت سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

عادت‌های غلط و موانع موفقیت زنان

قوانین موفقیت زنان

در صورتی که زن هم نیستید، لطفا وقت بگذارید و این موارد را بخوانید و زمانی که زنان حاضر در زندگی تان (از میان خویشاوندان، همکاران و کارآموزانتان و غیره) این عادات را بروز می دهند، این موارد را به آنها یادآوری کنید.

 1. «عذرخواهی» را کنار بگذارید: تعداد زیادی از زنان مدام عذرخواهی می کنند، مانند مثالی که در ابتدای صحبتم در مورد افتضاح سوئیشرت به آن اشاره کردم. اخیرا گوئن موران طی صحبتی که با هم در توییتر داشتیم این عادت را «تیک کلامی ببخشید» در زنان نامید. جز در مواقعی که کار اشتباهی در حق کسی انجام داده اید ( و واقعا در مورد آن متاسف هستید)، عذرخواهی نکنید.
   
 2. خودتان را تبلیغ کنید: بسیاری از زنان می ترسند مسئولیت و مالکیت کاری که انجام داده اند را قبول کنند یا اقدامات و حاصل کار خود را ترویج و تبلیغ کنند زیرا نمی خواهند به آنها بگویند «خودتبلیغ گر». اگر خودتان تمایلی ندارید که از عملکرد خودتان دفاع کنید، چطور انتظار دارید که دیگران از کار شما دفاع کنند؟ بدانید آنچه انجام داده اید مال شماست.
   
 3. هیچ گاه قیمت خود را پایین نیاورید: در فرودگاه بودم که شنیدم زن جوانی مدام علت تاخیر خود را به دو نفر دیگر توضیح می دهد. سپس دلیلش را اینگونه توصیف کرد، «من خیلی باهوش نیستم، اتفاقی از مردی که آنجاست، زمان پرواز را شنیدم». فورا به آن سمت رفتم و به زن جوان گفتم هرگز به دیگران نگوید که باهوش نیست و اینکه آن مرد هم خودش اطلاعات پرواز را در جایی دیگر شنیده است. متاسفانه، این نوع کم بها دادن به خود، اغلب در زنان دیده می شود. در ضمن، شروع مکالمات یا به کار بردن عباراتی که به شما ارزش و اعتبار نمی دهد، هیچ سودی به حال تان ندارد. همیشه از زن ها می پرسم چه کارهایی انجام داده اند که بشود آنها را با آن کارها و دستاوردها به دیگران معرفی کرد،آنها معمولا در جواب می گویند:«خُب خیلی جالب نیست، اما…» اگر جالب نیست، چرا آن را انجام می دهید؟ و علاوه بر این، اصلا چرا آن را به من می گوئید؟ نظری ندارم که کاری که انجام می دهید جالب است یا نه، اما من، مثل اکثر مردم، فکر می کنم که واقعا همینطور است. مثل این است که به من بگویید هیچ توجهی به صحبت شما نکنم. اگر تجربه یا تخصصی دارید آن را دست کم نگیرید.
   
 4. اطلاعات منفی و بی ربط را کنار بگذارید: چرا در مثالی که در مقدمه آمد، زن لازم می دانست که در مورد ظاهرش صحبت کند و برای آن عذرخواهی کند؟ تا زمانی که به آن اشاره نکرده بود، تمرکزی بر لباسش نداشتم. اگر حس بدی در مورد خودتان دارید، آن را کنار بگذارید و اگر نمی توانید کنار کنید، لااقل آن را برای خودتان نگه دارید.
   
 5. استفاده از برچسب را متوقف کنید: شما یک زنِ یا فرد مونثِ کارآفرین، مدیر ارشد اجرایی یا هر چیز دیگری نیستید. تمام توصیف کننده هایی که شما را بدون هیچ دلیلی محدود می کنند از میان بردارید.
   
 6. از لاک خود بیرون بیایید: درست است که برقراری ارتباط با آدم هایی شبیه خودتان راحت است، اما باعث پیشرفت شما نمی شود. از قلعه ی آسایش خود بیرون بیایید، به آدم هایی نزدیک شوید و نشست و برخاست کنید که در جایگاهی هستند که خودتان می خواهید باشید و اجازه دهید این موقعیت انگیزه ای در شما ایجاد کند تا به سطح آنها برسید.
   
 7. یاد بگیرید چطور دست بدهید: اصلا ایرادی ندارد که محکم و مستقیم با کسی دست بدهید. در واقع اگر قرار است دست خود را به صورت بی حس و بدون اعتماد به نفس جلو ببرید، دست ندادن بهتر از اینجور دست دادن است. یادتان باشد که دست دادن، قدرت شما را نشان می دهد. اگر طرف مقابل این حس را دریافت نکرد نگران نباشید و در زمان مناسب، دست دادن را به پایان برسانید یا سریعا حس خود را تصحیح کنید.
   
 8. بگذارید مسائل افراد دیگر، مال خودشان باشد: به خاطر داشته باشید که اگر شخصی تلاش می کند به این دلیل که شما زن هستید یا هر دلیل دیگری شما را تحقیر یا محدود کند، این مشکل خود اوست نه شما. توجه دیگران را به این رفتار جلب کنید و اصلا تحمل نکنید. من هر وقت احساس می کردم که به خاطر اینکه زن هستم طور دیگری با من رفتار شده است فریاد می زدم و هر دفعه آنها اعتراض می کردند که همچین مشکلی وجود نداشته است، اما مواقعی که رفتار آنها را بی ارزش می پنداشتم و خودم را درگیر آن نمی کردم، رفتار ناپسند آنها اصلاح می شد.
   
 9. فقط بگویید «نه»: شما نمی توانید همه ی کارها را انجام دهید و قطعا نمی توانید همه ی کارها را بدون توجه به نیازهای خودتان برای دیگران انجام دهید. پس می توانید بگویید «نه». حتی لازم نیست که چیز دیگری بگویید و نیازی نیست توضیح دهید که چرا نمی توانید یا نمی خواهید که کاری را انجام دهید.
   
 10. تلاش کنید دیگران به جای اینکه دوست تان داشته باشند به شما احترام بگذارند: هر کسی که کار هدفمندی انجام می دهد بدگویانی خواهد داشت. تا زمانی که مورد احترام دیگران و به ارزش هایتان پایبند هستید، مهم نیست که دوست تان نداشته باشند. اگر همه، شما را دوست دارند، شاید بهتر است از مرزهای کنونی خود فراتر بروید.
   
 11. بلندپرواز باشید: وقتی پای گسترش مرزها در میان باشد، با این چالش رو به رو هستید که بلندپرواز باشید. زنان به اندازه ی مردان در شغلشان و به عنوان کارآفرین موفق نیستند، نه به خاطر وجود سیستمی غیرمنصفانه، بلکه به خاطر اینکه خودِ زنان اغلب از برداشتن قدم های واقعا بزرگ خودداری می کنند. چرا واقعا خودتان را هل نمی دهید؟ اشکالی ندارد که ریسکِ حساب شده و دقیقی داشته باشید. یادتان باشد اگر گاهی شکست نخورید هیچ گاه خودتان را به جلو هل نخواهید داد.

 

 

 

سایر مطالب مرتبط با موفقیت را در سایت آکسان پلاس بخوانید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
دلیل شکست در زندگی!

دلیل شکست در زندگی!

چگونه در زمان کم، درس بخوانیم؟!

چگونه در زمان کم، درس بخوانیم؟...

روش جهت یابی در طبیعت

روش جهت یابی در طبیعت

20 راز رسیدن به آرامش درون

20 راز رسیدن به آرامش درون

آدم دل چسب‌تر باشید!

آدم دل چسب‌تر باشید!

متقاعد کردن آسانسوری چیست؟

متقاعد کردن آسانسوری چیست؟

چرا نمیتوانیم پس انداز کنیم؟

چرا نمیتوانیم پس انداز کنیم؟

چگونه بدون تپق زدن و با تسلط صحبت کنیم؟!

چگونه بدون تپق زدن و با تسلط ص...

چگونه در امتحان 20 بگیریم!؟

چگونه در امتحان 20 بگیریم!؟

تغییر شغل خوب با 10 گام مهم!

تغییر شغل خوب با 10 گام مهم!

تاثیر یادگیری زبان‌های خارجی بر توانایی مغز

تاثیر یادگیری زبان‌های خارجی ب...

ترس‌هایی که باعث نابودی خلاقیت می‌شود

ترس‌هایی که باعث نابودی خلاقیت...

ترفندهای حفظ مشتری

ترفندهای حفظ مشتری

سه رکن اصلی امنیت شغلی

سه رکن اصلی امنیت شغلی

تهدید زندگی با عادتهای بد

تهدید زندگی با عادتهای بد

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/07/08 , 21:19
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده