انتقاد از کارمندان با روش‌های سازنده

1397/11/30
31 130 0

در صورتی که برای انتقاد کردن از روش نادرستی استفاده کنید، ممکن است کارمندانتان شما را رئیسی زورگو و ایدآلیست ببینند که هیچوقت از کارشان راضی نمی شوید. ولی، اگر این کار را درست انجام دهید، آنها این انتقاد را اطلاعاتی مفید برای رشد و پیشرفت خودشان و شرکت تلقی خواهند کرد. انتقاد سازنده بخشی عادی و طبیعی از ریاست است. اگر از ترس اینکه رئیس بدی به نظر برسید از آن خودداری کنید، کارمندانتان از اشتباهاتشان درس نخواهند گرفت. با بخش موفقیت سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

انتقاد از کارمندان با روش‌های سازنده
 • برنامه ریزی: اگر بدون فکر از کارمندانتان انتقاد کنید، ممکن است اعتمادبه نفس آنها را تخریب کنید. ازآنجا که برای واکنش خودتان از قبل فکر و برنامه ریزی نکرده اید و احساسی واکنش داده اید، ممکن است با کلماتتان آنها را برنجانید. اگر کارمندی کاری را برای اذیت و آزار شما انجام داده باشد، قبل از برخورد با او صبر کنید تا عصبانیتتان فروکش کند. صرفنظر از احساس شخصی که به آن کارمند دارید، باید با او با احترام رفتار کنید. بعلاوه، مشخصات آن مشکل را یادداشت کنید تا در برخورد با کارمند چیزی را از قلم نیندازید.
   
 • زمانبندی: برای مطرح کردن مسئله تا روزهای بعد یا عملکرد سالانه بعدی آن کارمند صبر نکنید. وقتی از نظر احساسی ثبات پیدا کردید، بلافاصله موضوع را با او مطرح کنید. نگذارید مشکلات روی هم جمع شوند چون کارمند احساس خواهد کرد که با بمبارانی از انتقادات منفی روبه رو شده است. بهتر است انتقادات را یکی یکی و تا آن موضوع داغ است مطرح کنید که کارمند مشکلش را به یاد داشته باشد.
   
 • محل مناسب برای انتقاد کردن: برای جلوگیری از خجالت زده کردن کارمند، با او خصوصی و ترجیحاً در اتاق کار خودتان یا محل خلوت دیگری صحبت کنید. هیچوقت در حضور بقیه کارمندان از او انتقاد نکنید و از انتقاد کردن با ایمیل یا تلفنی هم خودداری کنید و اینکار را حتماً رودررو انجام دهید.
   
 • سوالات: به انتقادتان به عنوان بازخوردی که برای پیشرفت کارمندانتان لازم است نگاه کنید. با او گفتگویی متقابل داشته باشید و سوال کنید تا بتوانید موقعیت را عمیق تر بررسی کنید. بعنوان مثال، اگر کارمندتان محصولی اشتباه را برای خریدار فرستاده است، از او بپرسید درمورد درخواست مشتری چه فکری داشته است که به آن ترتیب رفتار کرده است و بپرسید که تصور می کند برای بهبود موضوع چه کار می توان کرد. منتقدانه به حرف های او گوش کنید. ممکن است چیزی بگوید که شما اصلاً نمی دانستید و باعث شود مسئله را از دیدی متفاوت ببینید.
   
 • توضیحات: وقتی می خواهید حرف خودتان را توضیح دهید، از زبان بدن و کلماتی استفاده کنید که نشان دهد می خواهید به او کمک کنید. تصویر بزرگتر را به او نشان دهید و از لحنی غیرتهاجمی استفاده کنید. مثلاً می توانید بگویید، «من ایده ای دارم که فکر می کنم کمکت می کنه زمانت رو بهتر مدیریت کنی.» در این مورد، به او نشان می دهید که تمرکزتان کمک کردن به او برای رسیدن به اهدافش است. بازخوردتان باید دقیق و مشخص باشد و از کلی گویی اجتناب کنید. به جای اینکه بگویید «همیشه از ساعت ناهار دیر برمی گردی» بگویید، «ثبت ساعت های کاریت نشون میده که روز دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه 10 دقیقه دیرتر از ناهار برگشتی». بعد برای او توضیح دهید که چرا اهمیت دارد که سر ساعت سر کار خود حضور داشته باشد.

 

به طور کلی کارمندان به اهدافی که خودشان در تعیین آن شرکت کرده اند تعهد بیشتری نشان می دهند. باید اطمینان یابید که هم خودتان و هم کارمندتان روی راهکار تعیین شده برای آن موضوع توافق داشته باشید. بازخورد دادن عملی است که باید پیوسته انجام دهید. درنتیجه، باید انتظارات مشخصی را تعیین کنید تا کارمند بداند به طور منظم و دوره ای مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. از او بخواهید که اگر خودتان فراموش کردید به او برای کارش بازخورد بدهید، به شما یادآوری کند. بحث را با جمله ای امیدوارکننده و انگیزه بخش تمام کنید. مثلاً بگویید که امید به پیشرفت او دارید و امیدوارید در آینده به کارمند بسیار ارزشمندی برای شرکت تبدیل شود.

 

 

 

 

سایر مطالب مرتبط با موفقیت را در سایت آکسان پلاس بخوانید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
روش مبارزه با روزهای تکراری

روش مبارزه با روزهای تکراری

روش های جلوگیری از اتلاف وقت در محل کار

روش های جلوگیری از اتلاف وقت د...

مرز بین مزاحمت و بازاریابی تلفنی

مرز بین مزاحمت و بازاریابی تلف...

نکات موفیت نسل جدید چیست؟

نکات موفیت نسل جدید چیست؟

قوانین مقاومت در کسب و کار و زندگی

قوانین مقاومت در کسب و کار و ز...

ترفندهایی برای داشتن تفکر خلاقانه

ترفندهایی برای داشتن تفکر خلاق...

روش‌های بهبود حافظه

روش‌های بهبود حافظه

تکنیک های ذهنی برای مدیریت زمان

تکنیک های ذهنی برای مدیریت زما...

انگیزه دادن به کارمندان با 6 اصل جادویی!

انگیزه دادن به کارمندان با 6 ا...

افراد ثروتمندی که ترک تحصیل کردند

افراد ثروتمندی که ترک تحصیل کر...

نکاتی برای داشتن روحیه قوی

نکاتی برای داشتن روحیه قوی

هکرها چگونه فکر می کنند؟

هکرها چگونه فکر می کنند؟

علائمی برای زمان تغییر فکر!

علائمی برای زمان تغییر فکر!

دلیل از دست دادن مداوم مشتری‌ها!

دلیل از دست دادن مداوم مشتری‌ه...

تمرینی برای خوش فکر تر شدن

تمرینی برای خوش فکر تر شدن

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
زعفران|عصاره زعفران|افشره زعفران|زعفران مایع|پودر زعفران
شرکت دنیز کشت و صنعت ایرانیان یکی از موفق ترین فعالان حوزه صنعت و کشاورزی در کشور، در زمینه های تخصصی تولید رنگ های خوراکی، تولید آرد سفید مرغوب و همچنین تولید محصولات گیاهی درجه یک فعالیت می کند.  
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1398/09/25 , 15:43
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده