3 سوال کاربردی در بازاریابی

1397/12/01
28 155 0

همانطور که می دانید، بازاریابی ارایه محصول یا خدمت مناسب در بازار مناسب با قیمت مناسب است. ضمن این که اقدامات تبلیغاتی کوتاه مدت را نباید با بازاریابی اشتباه گرفت، در بازاریابی باید از مفاهیم ، تعاریف روشن داشت و به زمین و زمان به صورت بلندمدت نگریست. برای بازاریابی محصول یا ایده ای جدید باید سه سوال کلیدی بپرسید. اغلب، اگر فروش محصول به هر دلیلی رضایت بخش نیست، می توانید این سه سوال را از خود بپرسید. اکثر شرکت ها سوال شماره یک را می پرسند، اما عجیب اینکه شرکت های بسیاری که به آن ها مشاوره دادم، هرگز دو سوال دیگر را نپرسیدند.

 

3 سوال کاربردی در بازاریابی

بازاری وجود دارد؟

«آیا بازاری وجود دارد؟» آیا افرادی وجود دارند که محصول یا خدمتی که تصمیم دارید به بازار عرضه کنید را بخرند؟ به یاد داشته باشید که نرخ موفقیت به شکست اولیه در محصولات جدید 20/80 است؛ یعنی 80 درصد محصولات جدید شکست می خورند. این محصولات به سهم بازار زیادی نمی رسند، شرکت ضرر می کند و از آن کسب وکار خارج می شود. 20 درصد محصولات جدید موفق می شوند، یعنی هزینه های سرمایه گذاری خود را برگردانده و به سود هم می رسند. یکی از این 20 شرکت مطرح می شود. از 100 محصول جدیدی که هر سال به بازار عرضه می شود، فقط یکی به فروش عالی می رسد. برای مثال، بازار اپلیکیشن های جدید تلفن های هوشمند را بررسی کنید.

 

انجام تحقیقات بازار

شرکت های آمریکایی در سال 2012، بیش از 80 میلیارد دلار صرف تحقیقات بازار کردند. اولین دلیل شرکت ها برای تحقیقات بازار کشف این موضوع است که آیا بازاری برای محصول یا خدمات جدید وجود دارد، چه کسی یا چه چیزی حاکم بر آن بازار است و برای فروش محصول یا خدمت با قیمت سودآور باید چه کنند. حتی با همه این تحقیقات بازار، 80 درصد محصولات و خدمات جدید در سال اول یا دوم شکست می خورند. زامروزه استراتژی بهتر این است که «اول مشتری بیابید». هرگاه ایده محصول یا خدمت جدیدی را در ذهن دارید، فورا به یکی از مشتریان خود زنگ بزنید و این ایده را با او در میان بگذارید بدون اینکه از پرسشنامه یا نظرسنجی رسمی استفاده کنید. آیا آن را می خرد؟ چقدر برایش پول می دهد؟ مشتری چه نواقص و ضعف هایی در ایده اولیه محصول یا خدمت جدید می بیند؟ با آزمون زودهنگام بازار و پرسیدن نظرات صادقانه مشتریان می توانید «زمان ورود به بازار» را جلو بیندازید و همزمان هزینه های تبلیغ محصول جدید را کاهش دهید.

 

اندازه بازار چقدر است؟

آیا بازارِ متقاضی محصولات و خدمات شما به اندازه کافی بزرگ است. این سوالی است که اغلب افراد نمی پرسند و به آن پاسخ نمی دهند. بنابراین باید بفهمید که:آیا می توانید میزان کافی از محصول یا خدمت خود را بفروشید تا از نظر اقتصادی به صرفه باشد؟ در تحلیل اولیه، هزینه دقیق تولید محصول یا خدمت و قیمت سودآور برای آن را مشخص کرده و نتیجه را با سایر روش های ممکن برای خرج آن مبلغ مقایسه کنید. سپس مشخص کنید که باید چقدر از محصول خود را در هفته، ماه و سال بفروشید تا نسبت به زمان صرف شده و مشکلات موجود، سرمایه گذاری ارزشمندی باشد. سرانجام باید مشخص کنید که آیا مشتریان احتمالی کافی وجود دارند تا در بازه زمانی موردنظر محصول یا خدمت تان را بخرند.

 

بازار متمرکز است؟

«آیا بازار به اندازه کافی متمرکز است؟» دیدن افرادی در مکان های مختلف که خود را متقاضی محصول و خدمت تان معرفی می کنند، تضمینی بر این موضوع نیست که بازار به اندازه کافی متمرکز است و با روش های تبلیغاتی و کانال های بازار فعلی می توانید به آن دسترسی پیدا کنید. شاید ببینید که بازاری برای 100.000 عدد از محصول یا خدمت جدیدتان وجود دارد، اما این تعداد در 10.000 شهر، روستا و دهکده پخش شده است. چگونه می توانید با روشی به صرفه به آن بازار دست یابید؟ به یاد داشته باشید که کسب وکار شما «خریدن مشتری» است. وقتی محصولی دارید که مردم آن را می خرند، هزینه جذب عاملی حیاتی در موفقیت یا شکست است. شاید نتوانید محصول یا خدمتی که بازار بزرگی دارد را ارائه دهید، زیرا ورود به آن بازار با رسانه های تبلیغی یا کانال های بازار موجود ممکن نیست. خبر خوب اینکه امروزه می توانید از طریق اینترنت به بازارهای بسیار تخصصی تر در مناطق کوچک و با قیمت هایی کمتر از همیشه دست یابید.

 

 

 

سایر مطالب مرتبط با موفقیت را در سایت آکسان پلاس بخوانید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
دانستن راز ثروتمند شدن میلیونرها

دانستن راز ثروتمند شدن میلیونر...

جلب اعتماد مشتری با 9 کلید

جلب اعتماد مشتری با 9 کلید

با چند روش ساده اراده خود را تقویت کنید

با چند روش ساده اراده خود را ت...

آیا باید حاضر به جواب باشیم؟

آیا باید حاضر به جواب باشیم؟

متقاعد کردن آسانسوری چیست؟

متقاعد کردن آسانسوری چیست؟

11 راز موفقیت در مصاحبه شغلی

11 راز موفقیت در مصاحبه شغلی

نقش ضمیر ناخودآگاه در موفقیت شما

نقش ضمیر ناخودآگاه در موفقیت ش...

راه و روش خوش صحبت بودن!

راه و روش خوش صحبت بودن!

نکات موفیت نسل جدید چیست؟

نکات موفیت نسل جدید چیست؟

روش‌های ساده برای تقویت حافظه!

روش‌های ساده برای تقویت حافظه!

تغییر افکار برای کسب درآمد بیشتر

تغییر افکار برای کسب درآمد بیش...

اگر تازه مدیر شده اید حتماً بخوانید

اگر تازه مدیر شده اید حتماً بخ...

چگونه سریع ترفیع بگیریم؟

چگونه سریع ترفیع بگیریم؟

عادتهایی برای خوش شانسی

عادتهایی برای خوش شانسی

درس هایی از کسب و کار والت دیزنی

درس هایی از کسب و کار والت دیز...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
زعفران|عصاره زعفران|افشره زعفران|زعفران مایع|پودر زعفران
شرکت دنیز کشت و صنعت ایرانیان یکی از موفق ترین فعالان حوزه صنعت و کشاورزی در کشور، در زمینه های تخصصی تولید رنگ های خوراکی، تولید آرد سفید مرغوب و همچنین تولید محصولات گیاهی درجه یک فعالیت می کند.  
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/03/06 , 21:17
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده