وب‌سرویس چیست؟

1398/01/16
10 77 0
وب‌سرویس چیست؟

وب‌سرویس‌ برنامه و یا کدی است که تحت وب قابل دسترسی بوده و با استفاده از پروتکل‌های استانداردی همچون HTTP به انتقال و مبادله دیتا با سایر برنامه‌های کاربردی می‌پردازد. اساس کار وب سرویس‌ بر پایه دریافت و تولید پیغام بنیان‌گذاری شده است، به عبارت دیگر منتظر می‌ماند که کلاینت به آن وصل شده و بنا به درخواست کلاینت پاسخ مناسب را تولید و ارسال می‌کند. با این مطلب از بخش وب و کامپیوتر آکسان پلاس همراه باشید.

 

پروتکل‌های استاندارد مورد استفاده وب‌سرویس‌

پروتکل‌های استاندارد مورد استفاده وب‌سرویس‌ را در ادامه مطالعه خواهید کرد:

XML

تکنولوژی XML در سال 1996 توسط کنسرسیوم W3C ایجاد و استاندارد شده است. فایل XML حاوی اطلاعات در قالب متن و فاقد شکل و ظاهر می‌باشد و تنها برای انتقال و مبادله اطلاعات بین وب سرویس و برنامه‌ها به کار می‌رود. چنانچه XML برای برنامه‌ای قابل شناسایی باشد، برنامه مورد نظر می‌تواند بدون آنکه نیاز به برنامه و سیستم عامل خاصی داشته باشد به اطلاعات درون فایل XML دسترسی پیدا کند.

 

SOAP

یکی دیگر از استاندارد مهم که در وب سرویس به کار می‌رود استاندارد SOAP است. این استاندارد عامل ایجاد ارتباط بین نرم افزار یا برنامه کاربردی و وب‌سرویس می‌باشد. این ارتباط اغلب از طریق پروتکل امن Http صورت می‌پذیرد. هنگامی که یک برنامه اقدام به ارتباط با یک وب‌سرویس می‌نماید پیغام‌های SOAP عامل ایجاد ارتباط و انتقال اطلاعات بین آن دو می‌باشند. یک پیغام SOAP که حاوی درخواست فراخوانی و اجرای یک تابع در وب سرویس می‌باشد به وب‌سرویس ارسال می‌شود، این پیغام توسط وب‌سرویس بررسی شده و سپس به اجرای درخواست یا تابع می‌پردازد و نهایتا نتیجه را در قالب یک پیغام SOAP به برنامه اصلی ارسال می‌کند.

 

WSDL

یکی دیگر از از استانداردهای مهم در وب‌سرویس استاندارد WSDL است. هر وب‌سرویس دارای یک فایل WSDL می‌باشد. این فایل به توصیف وب‌سرویس می‌پردازد و نحوه استفاده از وب‌سرویس را توضیح می‌دهد و به صورت یک فایل متنی با فرمت XML می‌باشد که به برنامه‌ها می‌گوید که وب‌سرویس مورد نظر چه ورودی‌هایی دریافت و چه خروجی‌هایی را به برنامه ارسال می‌کند. WSDL صرفا برای برنامه طراحی شده است نه برای کاربران استفاده کننده از وب‌سرویس. بسیاری از نرم‌افزارهایی که به ساخت وب‌سرویس می‌پردازند فایل WSDL وب‌سرویس را نیز خود به صورت اتوماتیک تولید می‌کنند.

 

UDDI

از طریق این استاندارد، ثبت و جستجوی وب‌سرویس در اینترنت فراهم می‌شود. با استفاده از این استاندارد شرکت ها قادر خواهند بود به مبادله اطلاعات با سایر شرکت‌ها پرداخته و مدل B2B ایجاد نمایند. UDDI یک فایل مبتنی بر XML می‌باشد که در آن شرکت‌ها به معرفی امکانات وب‌سرویس خود و نحوه عملکرد آن می‌پردازند. همچنین شرکت‌ها می‌توانند اجازه دستیابی به این فایل را تنها به شرکت‌های خاصی بدهند و یا اینکه آنها را به صورت عمومی در اینترنت قرار دهند.

 

ویژگی‌های کلی وب‌سرویس:

  • شما می توانید از وب‌سرویس بر روی هر سیستم عامل و با هر زبان برنامه‌نویسی دلخواهی استفاده نمایید. وقتی یک برنامه یک وب‌سرویس را فرا می‌خواند، درخواست او با فرمت XML ارسال می‌شود و پاسخ را نیز در قالب فایل XML دریافت می‌نماید، در نتیجه فراخوانی یک وب‌سرویس توسط برنامه‌ها مستقل از سیستم عامل و زبان برنامه نویسی به کار رفته می‌باشد.
  • سهولت در برقراری ارتباط بین برنامه‌ها
  • انتقال اطلاعات بین برنامه‌ها از طریق وب‌سرویس به آسانی امکان‌پذیر است.

 

 

 

سایر مطالب مرتبط با وب و اینترنت را در بخش وب و کامپیوتر آکسان پلاس مطالعه نمایید.

 

شما عزیزان می‌توانید پروژه‌های شرکت دیاکو را نیز برای راه‌اندازی انواع وب‌سایت مشاهده کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
کامنت کاربر
نظر شما
1398/06/01 , 11:48
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده