حالت‌های روانی چه تاثیری بر جسم دارند؟!

1398/01/21
16 58 0
حالت‌های روانی چه تاثیری بر جسم دارند؟!

براساس مطالعات انجام شده، خوشبینی بر عملکرد بهتر سیستم ایمنی تاثیرگذار است. بر اساس این مطالعات، عملکرد این سیستم، ارتباط نزدیکی با نوع دیدگاه ما دارد؛ به عنوان مثال، عملکرد سیستم ایمنی دانشجویانی که در مورد آینده آکادمیک خود بدبین بودند، کاهش قابل توجهی نشان داد. همچنین مطالعات متعدد ارتباط قوی میان خوشبینی و سلامت را تایید می کنند. هرچند مکانیسم این تاثیرگذاری هنوز مشخص نیست، اما به نظرمی رسد داشتن دیدگاه خوشبینانه، سطح هورمون کورتیزول را که عامل بیماری هایی مانند فشارخون، سرطان و پوکی استخوان است، کاهش می دهد. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

طبق نتایج تحقیقات انجام شده، استرس به عنوان یک قاتل خاموش می تواند یک دهه یا بیشتر از عمر انسان بکاهد. واکنش جنگ و گریز که واکنش طبیعی بدن به تهدیدات است با افزایش هورمون‌های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول باعث افزایش انرژی، گشادشدن مردمک چشم، افزایش قند خون و اکسیژن رسانی به عضلات می شود. اگر افزایش هورمون های استرس در واکنش به تهدیدات خفیف صورت گرفته و حالت مزمن به خود بگیرند بر عملکرد سیستم ایمنی، دستگاه گوارش و دیگر اندام ها تاثیر می گذارند. بالابودن غیر طبیعی کورتیزول، عامل بروزمشکلاتی مانند کبد چرب، مشکلات قلبی ودیابت نوع 2 است.

 

احساسات منفی

دانشمندان به ارتباط میان تحریک پذیری سریع با بیماری های قلبی پی برده اند. تحقیقات جدید نشان می دهد احساسات منفی بر مکانیسم های زیستی مانند تصلب شریان ها تاثیر می گذارند. کارشناسان همچنین می گویند احساساتی مانند خشم، افسردگی و اضطراب شدید، بخش هایی از مغز را درگیر می کنند که مسئول تنظیم سطح التهاب در بدن هستند. این یعنی در طب پیشگیرانه، مدیریت احساسات را می توان نخستین سد دفاعی بدن دانست.

 

انزوا

به طور کلی احساس انزوا می تواند تاثیراتی مشابه سیگارکشیدن، نوشیدن مشروبات الکلی و دیگر عادت های ناسالم داشته باشد. براساس مطالعات، افراد منزوی، 29 درصد بیشتر از دیگران به حملات قلبی دچار می شوند و 32 درصد بیشتر در معرض سکته قراردارند.

 

حس قدردانی

براساس نظر محققان، حس قدردانی و شکرگزاری با خواب بهتر، تقویت عملکرد سیستم ایمنی و سلامت بیشتر قلب مرتبط است. تاثیرگذاری حس شکرگزاری بر سیستم ایمنی و غدد درون ریز همچنین کاهش مصرف چربی ها، عملکرد سالم تر مغز و افزایش سطح اوکسی توسین (هورمون عشق) را به دنبال خواهدداشت.

 

 

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
کامنت کاربر
نظر شما
1398/06/04 , 05:33
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده