چگونه جنون آنی را شناسایی کنیم؟!

1398/01/21
6 61 0
چگونه جنون آنی را شناسایی کنیم؟!

ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که موضوعی شما را تا حد زیادی عصبانی کند. در این حالت بروز هرگونه رفتاری از شما انتظار می رود. در این حالت می گویند فرد دچار جنون آنی شده است. طبق گزارش های پلیس 31 درصد از قتل های خانوادگی به علت ابتلا به جنون آنی رخ داده اند. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

به از دست دادن کنترل رفتارها جنون یا به تعبیر عامیانه دیوانگی گفته می شود. فردی که دچار جنون آنی است به طور ناگهانی ارتباطش با واقعیت از دست می دهد و در نهایت به خودش یا دیگران صدمه می زند.  مبتلایان به اختلالات مغزی مانند سایکوز (روان پریشی)، اختلالات تکانه ای مزمن و اختلالات شخصیت که دچار محرومیت های هیجانی شدید شده اند، از جمله افرادی هستند که در معرض ابتلا به جنون آنی قرار دارند.

 

عوامل محیطی تاثیرگذار در بروز جنون آنی

افراد سالم نیز می توانند بر اثر عوامل محیطی مختلف به جنون آنی دچار شوند. از جمله عوامل محیطی که در بروز این عارضه در افراد دخالت دارند می توان به مشکلات خانوادگی و اقتصادی، بیماری، بیکاری، استعمال مواد محرک، توهم زا و الکل، مصرف آمفتامین ها و ابتلا به تومور های مغزی و تشنج اشاره کرد. درمان جنون آنی بستگی به علت پیدایش این عارضه دارد. مبتلایان به جنون آنی باید تحت دارودرمانی و روان درمانی قرار بگیرند همچنین مدارس، خانواده ها، دانشگاه ها و سایر محیط های اجتماعی باید به افراد طرز مقابله صحیح با بحران های زندگی را نیز آموزش بدهند. 

 

افراد باید برای پیشگیری از ابتلا به جنون آنی، مهارت های زندگی مانند مدیریت خشم و استرس را به خوبی یاد بگیرند. روزانه 1600 نزاع در کشور اتفاق می افتد. 70 درصد از قتل های کشور به علت جنون آنی است. البته این آمار واقعی نیست، زیرا بسیاری از نزاع هایی که منجر به ضرب و جرح می شوند، در دسته پرونده قتل ها نیستند. طبق گزارش های پلیس نیز 31 درصد از قتل های خانوادگی به علت جنون آنی رخ داده اند.

 

 

 

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
کامنت کاربر
نظر شما
1398/06/04 , 04:40
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده